Biznes

Czym zajmuje się elektronika i co ją charakteryzuje?

Czym zajmuje się elektronika i co ją charakteryzuje?

Żyjemy w czasach błyskawicznego rozwoju technologii. Ogromna w tym zasługa dziedziny, jaką jest elektronika. To dzięki niej opracowywane są nowe rozwiązania z dziedziny komunikacji, baz danych, tworzenia inteligentnych urządzeń i wielu innych. Czym więc jest elektronika i czym się zajmuje?

Definicja elektroniki

Elektronika to obszerna dziedzina techniki i nauki zajmująca się projektowaniem i tworzeniem systemów z wykorzystaniem wytwarzania i przetwarzania sygnałów  w postaci prądów, napięć bądź pól elektromagnetycznych.

Taka definicja dla wielu może brzmieć nieco abstrakcyjnie, ale obecnie elektronika jest wszędzie dookoła nas: w komputerze przy którym pracujemy, w telefonie bez którego większość nas nie rusza się z domu, w urządzeniach z których korzystamy na co dzień, w bardzo szerokim spektrum branż.   Przykładowo, producent elektroniki Prodel wytwarza elektronikę, jak i zajmuje się jej montażem dla branży takich jak automotive, medyczna, reklamowa, meblowa, produkcyjna czy nawet branża sklepowa.

Perspektywy branży elektronicznej

Branża elektroniczna na świecie, jak i w Polsce rośnie w siłę, pomimo kryzysów. Sytuacja spowodowana przez pandemię koronawirusa, m.in konieczność pracy zdalnej poskutkowały większym popytem na m.in komputery, tablety i notebooki. Tendencja ta będzie się utrzymywać, tak więc firmy zajmujące się elektroniką mają pole do popisu.

Warto zwrócić uwagę na fakt, że polskie firmy zajmujące się produkcją elektroniki są bardzo cenione przez wzgląd na kompetencje, jak i atrakcyjne dla zagranicznych partnerów biznesowych ceny. Stąd duże zainteresowanie ofertą naszych krajowych producentów u przedsiębiorców ze Skandynawii jak i Europy Zachodniej.

Branża elektroniczna a konkurencja

Jako iż branża elektroniczna jest zdecydowanie na topie, wśród firm zajmujących się elektroniką panuje duża konkurencja. Co więcej, jest to rynek w którym trzeba szybko reagować, ponieważ w stosunku do innych dziedzin bardzo często pojawiają się tam nowości.

Ważne jest ustalenie przewag konkurencyjnych. Przykładowo, producent elektroniki Prodel stawia na wysoką jakość swoich produktów, atrakcyjne ceny jak również możliwość uzyskania szybkiej wyceny(a jak wiadomo dla większości przedsiębiorstw czas to niezwykle cenna waluta). Nie bez znaczenia jest również oferowanie usług kompleksowych, czyli zawierających w sobie projekt, wytworzenie jak i finalnie montaż.

Do utrzymania się na rynku w tej branży kluczowe są przede wszystkim dbałość o jakość jak i specjalizacja.

Firmy z branży elektroniki a ochrona środowiska

Elektronika bardzo często jest kojarzona z generowaniem dużej ilości odpadów elektronicznych i negatywnym wpływem na środowisko. Technologia może się jednak przyczynić do opracowywania nowych rozwiązań mających na celu ochronę planety.

W Polsce istnieje program Firma Przyjazna Naturze. Prodel producent elektroniki wspomniany w tym artykule aktywnie w nim uczestniczy. Chodzi o działania wspierające edukację ekologiczną, jak również poszukiwanie sposobów na minimalizację zagrożeń ze strony zużytego sprzętu elektronicznego.