Polecamy

Czterdziestolatek „Vabank”

Czterdziestolatek „Vabank”

„Vabank” cieszący się nieustanną popularnością jeden z najlepszych polskich kryminałów obchodzi w tym roku 40-lecie! Z tej okazji, w rocznicę premiery, Muzeum Kinematografii zaprasza na projekcję kultowego filmu, spotkanie z Andrzejem Sołtysikiem i prezentację Andrzeja Szweda werków z planu.

Błyskotliwy debiut Juliusza Machulskiego z ojcem Janem w głównej roli warszawskiego kasiarza Kwinto był realizowany w łódzkich lokacjach. W filmie można zobaczyć m.in. ulicę Moniuszki, Hotel Grand czy bank na al. Kościuszki i Stary Cmentarz.

Komedia w polskich kinach obejrzało niemal 1,5 mln widzów, którzy docenili role plejady polskich aktorów. Obok Jana Machulskiego wystąpili m.in.: Leonard Pietraszak, Witold Pyrkosz, Jacek Chmielnik, Krzysztof Kiersznowski, Elżbieta Zającówna, Ewa Szykulska czy Leon Niemczyk.

Muzeum Kinematografii zaprasza do uczczenia 40. rocznicy premiery kultowego filmu. We wtorek, 1 marca o godz. 17 odbędzie się projekcja „Vabank”, a poprzedzi ją prelekcja tematyczna, spotkanie z Andrzejem Sołtysikiem, kierownikiem produkcji oraz prezentacja werków Andrzeja Szweda z planu filmu.

Spotkanie w Muzeum Kinematografii będzie także wyjątkową okazją do podziwiania talentu wielu, już nieżyjących, gwiazd polskiego kina.