Polecamy

Co powinna mieć deska do prasowania?

Co powinna mieć deska do prasowania?

Deski do prasowania można znaleźć prawie w każdym supermarkecie. Nie zawsze jednak odpowiadają pewnym standardom, gwarantującym bezpieczne prasowanie. Kupujesz deskę i nie wiesz, jaką wybrać? Sprawdź poniżej, na co warto zwrócić uwagę.

Prasowanie jest niczym filozofia. Jedni nie potrafią żyć bez idealnie gładkich ubrań, inni uważają prasowanie za zbędną czynność. Mimo to w większości gospodarstw domowych można znaleźć zarówno żelazko, jak i deskę do prasowania. Jako że jest to czynność obarczona pewnym ryzykiem oparzenia, stąd warto wybierać akcesoria dobrej marki, np. Brabantia.

Kupujesz deskę do prasowania? 8 rzeczy, na które warto zwrócić uwagę

Producent

Deska do prasowania jest sprzętem, służącym do czynności potencjalnie zagrażających bezpieczeństwu. Dlatego wybierając odpowiedni model, warto zwrócić uwagę na dobrego producenta, który zapewni wysoką jakość produktu, dbając jednocześnie o bezpieczeństwo użytkownika.

Stelaż

W trakcie prasowania często zachodzi konieczności stosowania większego nacisku na deskę. Dlatego stelaż powinien być mocny, najlepiej wykonany ze stali lub metalu. Takie rozwiązania wykazują dużą stabilność deski nawet pod większym naporem. Kiwająca się konstrukcja znacznie utrudnia prasowanie.

Blat

W zależności od rodzaju deska do prasowania brabantia mogą być one wyposażone w blat drewniany albo aluminiowy. Blaty drewniane coraz częściej zastępowane są aluminiowymi odpowiednikami. Aluminium nie powoduje pochłaniania wilgoci w trakcie prasowania oraz jest odporne na wysokie temperatury. Dodatkowo aluminiowy blat jest o wiele lżejszy.

Powłoka

Blat deski pokrywa najczęściej pewnego rodzaju powłoka. Dobre deski wyposażone są w powłoki ułatwiające prasowanie. Ich rolą jest zabezpieczenie deski przed odkształceniami. Dobra powłoka powinna być wykonana z dwóch lub trzech warstw, wypełniona filcem, watoliną albo pianką.

Pokrowiec na deskę

To kolejny element mający poprawić komfort prasowania ubrań. Obecnie uwagę konsumentów przykuwają pokrowce bawełniane, które świetnie pochłaniają parę wodną. Ich zaletą jest także odporność na odbarwianie.

Kształt

Deski zazwyczaj przybierają różne kształty. Mogą być szerokie albo wąskie. Najczęściej przypominają prostokąt zwężony na jednym końcu. Jeżeli kształt zwężenia przypomina szpic, wtedy łatwiej jest wyprasować rękawy lub plisowane spódnice. Szerokie deski znacznie ułatwiają prasowanie pościeli.

Wymiary

Najbardziej popularnym wymiarem deski jest 100x30cm. Wybór deski jednak powinien opierać się również na rozmaitych czynnikach, takich, jak np. wielkość mieszkania czy też gabaryty osoby prasującej. Dla drobniejszych osób lepsze będą deski węższe. To również lepszy wybór do małego mieszkania.

Regulacja wysokości

Odpowiednio dopasowana wysokość deski ma duże znaczenie dla samego komfortu prasowania. Kilka stopni regulacji pozwala na dopasowanie wysokości do kilku osób mogących wykonywać prasowanie. Prawidłowo ustawiona deska zapewnia właściwą postawę, odciążając jednocześnie kręgosłup.