Polecamy

Co jest ważniejsze dla Polaków: rodzina czy kariera? Jak je połączyć?

Co jest ważniejsze dla Polaków: rodzina czy kariera? Jak je połączyć?

Kariera czy rodzina? To pytanie zadaje sobie wielu dorosłych Polaków. Czy rzeczywiście wybór jest konieczny? Łączenie kariery z życiem rodzinnym jest możliwe i wiele osób świetnie sobie radzi w obu rolach. Sprawdźmy, jak pogodzić sukcesy w pracy i szczęście osobiste.

Kariera czy rodzina: popularny dylemat

Dorosłość stawia przed nami wiele wyzwań. Jednym z najczęstszych dylematów jest odpowiedź na pytanie: kariera czy rodzina? Wiele osób chce zbudować pozycję zawodową przed założeniem rodziny. W rezultacie planowanie kariery coraz częściej spycha na bok plany dotyczące macierzyństwa i ojcostwa.
By zaistnieć na rynku pracy i wzmocnić swoją pozycję, potrzebny jest czas. Konkurencja nie śpi, dlatego stały rozwój jest niezbędny w drodze na szczyt w danej branży. Więcej o tym, jak rozwijać się zawodowo, można przeczytać na stronie: https://www.gowork.pl/poradnik/kariera
Z drugiej strony, założenie rodziny to długotrwały proces, który do końca życia owocuje bezcennymi chwilami spędzonymi z najbliższymi. Czy połączenie obu tych pragnień wymaga wyrzeczeń? Wystarczy się rozejrzeć, by dostrzec, jak wielu osobom aktywnym zawodowo udaje się połączyć karierę z udanym życiem rodzinnym. Jak oni to robią? Okazuje się, że przy odpowiedniej organizacji i wzajemnym wsparciu można osiągnąć harmonię i realizować się w obu dziedzinach.

Co jest ważniejsze dla Polaków: rodzina czy kariera?

Wyniki badań przeprowadzonych w kraju mówią, że prawie 60 proc. ankietowych kobiet jest gotowych na porzucenie kariery zawodowej, aby w pełni oddać się wychowywaniu dzieci. Co ciekawe, tylko 50 proc. mężczyzn biorących udział w badaniu jest gotowych na taki krok. Skąd to zróżnicowanie w poglądach? Otóż w kraju wciąż przeważają uwarunkowania społeczne i wpływ tradycyjnych wzorców, innym powodem może być również fakt, że w Polsce wciąż występuje nierówność płacowa i kobiety zatrudnione na tych samych stanowiskach otrzymują niższe wynagrodzenie od mężczyzn, którzy mają te same kwalifikacje. Badania pokazują, że większa część Polek jest w stanie zrezygnować z pracy, aby w pełni oddać się planowaniu rodziny. Czy rzeczywiście wypowiedzenie umowy jest konieczne? Obecnie wiele pracujących mam świetnie łączy swoje obowiązki zawodowe z udanym życiem rodzinnym i nie muszą wybierać między rodziną a karierą.

Sposoby na łączenie kariery z życiem rodzinnym

Szczęśliwa rodzina i udana kariera zawodowa mogą iść ze sobą w parze! Dobra organizacja czasu i sprawiedliwy podział obowiązków pomagają w łączeniu kariery z życiem rodzinnym. Urlop macierzyński czy tacierzyński oraz inne świadczenia oferowane młodym rodzicom zatrudnionym na umowie o pracę znacznie ułatwiają pierwsze etapy rodzicielstwa. Powszechność przedszkoli, publiczne żłobki oraz partnerskie relacje w związku mogą zagwarantować udany powrót do pracy młodej mamie lub tacie. Planowanie rodziny nie musi oznaczać rezygnacji z życia zawodowego. Warto zastanowić się, jak pogodzić oba te aspekty, i szczerze porozmawiać na temat wspólnej przyszłości ze swoim partnerem lub partnerką. Oczywiście, chęć oddania się rodzicielstwu w stu procentach również powinna być zrozumiała, a wybór tego, co jest w życiu najważniejsze, zależy od indywidualnego podejścia i planów na przyszłość danej osoby.