Polecamy

CIEPŁO I PRĄD Z PEWNEGO ŹRÓDŁA

CIEPŁO I PRĄD Z PEWNEGO ŹRÓDŁA

O tym, czy po zmianie systemu naliczenia spadło zainteresowanie fotowoltaiką i dlaczego warto zamontować pompy ciepła, rozmawiamy z PRZEMYSŁAWEM PIEKIELNYM, właścicielem firmy PG Doradztwo, zajmującej się fotowoltaiką i pompami ciepła.

Sporo zmian na przełomie pierwszego i drugiego kwartału tego roku zaszło w branży związanej z fotowoltaiką. Jak sobie poradziliście jako firma sprzedażowa i montażowa działająca w tej branży?

Przygotowywaliśmy się już dużo wcześniej, wiedzieliśmy, że od 1 kwietnia się sporo zmieni. Koniec 2021 był bardzo intensywny, tak samo jaki i pierwsze trzy miesiące tego roku. Osoby, które zdecydowały się na montaż paneli fotowoltaicznych, przed 1 kwietnia skorzystały jeszcze z poprzednich przepisów. Po 1 kwietnia funkcjonuje zasada net-billingu, która polega na tym, że energia produkowana jest zużywana na bieżąco, a energię niewykorzystaną zakład energetyczny odkupuje od klienta, a jeżeli produkcja jest mniejsza niż zużycie, wtedy klient odkupuje prąd od zakładu energetycznego.

default
Czy widać spadek zainteresowania po zmianie systemu rozliczenia?

Na pewno wśród klientów indywidualnych, widać, że zainteresowanie nieco wyhamowało. Natomiast klienci firmowi nadal traktują taką inwestycję jako istotną. Najważniejszym argumentem przemawiającym za zainstalowaniem paneli fotowoltaicznych jest po prostu potrzeba czysto ekonomiczna. Podwyżki prądu są znaczące. A jeżeli instalacja do 50 kW nie wymaga uzyskania aż tak wielu dokumentów jak w przypadku przekroczenia tej wartości, to pozostaje tylko wybrać odpowiedniego partnera. My zawsze rekomendujemy, by zwracać uwagę na to czy dana firma posiada własne ekipy montażowe, na podzespoły na jakich pracują i zapisy w umowach.

default
Jak Twoim zdaniem ta branża będzie się rozwijać dalej?

Branża OZE nadal mocno się rozwija, ludzie zdecydowanie chcą inwestować. Sami również rozszerzamy swoje usługi między innymi o montaż pomp ciepła, na które jest teraz duże zapotrzebowanie, więc przez najbliższe lata pracy nie zabraknie. A dodatkowym argumentem za tym, by pomyśleć o wymianie źródła ciepła, jest problem z dostępnością ekogroszku czy węgla, a jak już są dostępne, to ich cena jest dwukrotnie wyższa niż w poprzednim roku. Nie każdego stać na tak rosnące wydatki. Nadal funkcjonują różne programy, które polegają na dofinansowaniu takiej inwestycji, najpopularniejszym z nich jest program Czyste Powietrze, z którego już wielu naszych klientów również skorzystało. A wsparcie jest naprawdę spore, mówimy tu o kwotach od 13500 zł do 27500 zł w zależności od dochodu.

Rozmawiał Damian Karwowski

www.uwolnijprad.pl
tel. 661 491 122
biuro@uwolnijprad.pl
www.facebook.com/uwolnijprad