Polecamy

Bieg Grohmana po raz trzeci. Pobiegną dla chorego Gabrysia

Bieg Grohmana po raz trzeci. Pobiegną dla chorego Gabrysia

Już po raz trzeci miłośnicy biegania pojawią się na terenie Łódzkiej Specjalnej Strefy Ekonomicznej, by przebiec dystans jednej mili. Poprzednie dwie edycje przyciągnęły na linię startu kilkuset biegaczy. W tym roku zawodnicy pobiegną dla chorego na dziecięce porażenie mózgowe Gabrysia. Bieg Grohmana to przedsmak Biegu Fabrykanta, który rozgrywany jest w tym samym dniu na dystansie 10 kilometrów.

Biegacze z całego świata przyjadą do Łodzi 24 sierpnia. Wtedy to wystartuje 3. Bieg Grohmana, 9. Bieg Fabrykanta i Bieg Małego Fabrykanta. Już jutro (27 czerwca) rozpoczną się zapisy do Biegu Grohmana, a do pozostałych biegów – już trwają. Bieg Grohmana to inicjatywa Łódzkiej Specjalnej Strefy Ekonomicznej, która przez sport chce promować zdrowy tryb życia i zachęcać do działalności charytatywnej.

– Bieg Grohmana to dla nas wyjątkowe wydarzenie. Działalność Łódzkiej Specjalnej Strefy Ekonomicznej to także popieranie i kreowanie inicjatyw społecznych. Dlatego stworzyliśmy Bieg Grohmana, który idealnie komponuje się z Biegiem Fabrykanta. Cieszymy się, że będziemy po raz kolejny gościć na terenie strefy miłośników biegania i że przekażemy wsparcie finansowe rodzicom Gabrysia – mówi Marek Michalik, prezes ŁSSE S.A.

W wyścigu na jedną milę może wziąć udział 150 osób. By to zrobić wystarczy zarejestrować się przez formularz na stronie www.biegfabrykanta.pl i wpłacić 20 złotych wpisowego. Zebrane z opłaty startowej pieniądze (3 tys. zł – red.) i darowizna ŁSSE (kolejne 3 tys. zł – red.) trafią na konto fundacji „Promień Radości”.

– Dziękujemy Strefie, że zdecydowała się wesprzeć naszego podopiecznego. Gabryś cały czas potrzebuje rehabilitacji. To wszystko niestety kosztuje. Pieniądze przeznaczymy na turnus rehabilitacyjny dla Gabrysia, który kosztuje około 6 tysięcy złotych – mówi Waldemar Sobczyk, prezes fundacji Promień Radości.

– W naszej miejscowości nie są dostępne wszystkie formy terapii, które są potrzebne Gabrysiowi. Dlatego jeździmy na turnusy rehabilitacyjne, gdzie jest całokształt terapii i zajęć. Po takim turnusie widać od razu u Gabrysia znaczną poprawę. Staramy się podtrzymać te postępy rehabilitując go codziennie i korzystając z możliwości, które mamy w naszym miejscu zamieszkania – wyjaśnia Agnieszka Pabich, mama 11-letniego Gabrysia.

24 sierpnia będzie wielkim świętem biegania na terenie Łódzkiej Specjalnej Strefy Ekonomicznej i Księżego Młyna. W tym roku Bieg Grohmana odbędzie się pod patronatem wielokrotnego mistrza Europy i wicemistrza świata w biegu na 800 metrów – Adama Kszczota.

– To jest wyjątkowa sytuacja, bo robimy coś dla siebie, czyli ruszamy się, jesteśmy aktywni fizycznie, uprawiamy sport, a jednocześnie pomagamy innym. Sport nas łączy. Bieg Grohmana to bardzo łódzki bieg. Łódź jest bliska mojemu sercu. Trzymam kciuki za wszystkich startujących, którzy mają wielkie serca i pobiegną w Biegu Grohmana – mówi Adam Kszczot.

Bieg Grohmana przeprowadzany jest na terenie strefy na nietypowym, lecz coraz bardziej popularnym dystansie jednej mili, czyli 1609 metrów. Dwa tygodnie temu Marcin Lewandowski, polski lekkoatleta pobił rekord na tym dystansie podczas mityngu Diamentowej Ligi w Oslo. Uzyskał czas 3.52,34. Poprzedni rekord kraju od 1976 roku należał do wielkiego Bronisława Malinowskiego i wynosił 3.55,40. Rezultat Polaka jest jednocześnie najlepszym w tym roku wynikiem na świecie. Bieg Fabrykanta natomiast z racji dystansu, 10 kilometrów trasy, wyszedł poza strefę na teren Księżego Młyna.

– Podobnie jak w poprzednich ośmiu edycjach trasa biegu Fabrykanta poprowadzona zostanie po terenach Księżego Młyna, który według nas najbardziej oddaje charakter naszego miasta – mówi Bartłomiej Sobecki, dyrektor biegu. Zawodnicy na szybkiej trasie, która sprzyjać będzie w tym roku nowym rekordom życiowym, mijać będą wiele ciekawych zabytków m.in. Beczki Grohmana, Pałac Herbsta, Park Źródliska – dodaje Sobecki.

W 3.Biegu Grohmana limit uczestników wynosić będzie 150 biegaczy, na których na mecie czekać będą pamiątkowe medale. Dla pierwszych trzech miejsc ŁSSE ufundowała nagrody. 1500 zł za zwycięstwo, 1 000 zł za drugie miejsce i 750 zł za trzecie. W zawodach będą rywalizowali także najmłodsi. Dla nich powstał Bieg Małego Fabrykanta, który zostanie rozegrany przed Biegiem Grohmana i Fabrykanta. W ubiegłym roku wzięło w nim udział 212 najmłodszych fanów biegania. Rywalizowali w pięciu kategoriach wiekowych od rocznika 2003 do rocznika 2017.

Pomysłodawcą biegu Grohmana jest Łódzka Specjalna Strefa Ekonomiczna, a organizatorem firma inesSport oraz Fundacja Promień Radości. Aktualne informacje o zawodach, w tym formularz zgłoszeniowy, dostępne są na stronie www.biegfabrykanta.pl oraz na www.facebook.com/biegfabrykanta