Biznes

Bez prawnika ani rusz

Bez prawnika ani rusz

Choć na co dzień przedsiębiorcy borykają się z wieloma problemami prawnymi, tylko nieliczni decydują się na pomoc prawnika. Konsekwencje takich działań mogą być bardzo poważne i doprowadzić nawet do bankructwa – mówi radca prawny Elżbieta Pietrzak-Zacharjasz, wiceprezes UNI-LEX sp. z o.o.

 

Znalazłam raport, z którego wynika, że problemy z prawem ma blisko połowa małych i średnich firm. Najwięcej kłopotów sprawiają im umowy, kontrahenci oraz płatności. Nie korzystają z pomocy prawnej, bo jak twierdzą, im się to nie opłaca i sami starają się rozwiązać problemy. To dobry pomysł?

Najgorszy z możliwych. Takie działania są z reguły nieskuteczne i jeszcze bardziej potrafią skomplikować sprawę. Korzystając z prawnego wsparcia nie, tylko możemy uporać się z trudnościami, często także uniknąć wysokich kar finansowych. Moim zdaniem to zdecydowanie bardziej opłacalna strategia niż szukanie rozwiązań na własną rękę.

Z pomocy prawnika warto zresztą skorzystać od samego początku, od momentu, gdy planujemy założyć firmę. Nie tylko pomoże w wyborze odpowiedniej formuły działania, którą skonsultuje z doradcą podatkowym i księgowym, ale także przygotuje stosowne umowy zabezpieczające interesy wszystkich stron. To bardzo ważne szczególnie w późniejszym etapie, kiedy drogi wspólników zaczynają się rozchodzić. Łatwiej przygotować dobrą umowę na początku, niż potem zaradzać problemom. Dobre prawne podstawy działania firmy zagwarantują nam bezpieczeństwo na wielu płaszczyznach, a przecież to jest najważniejsze, gdy prowadzi się interesy.

Czyli zakładanie firmy na podstawie umowy znalezionej bądź kupionej w internecie, to zdecydowanie nie jest najlepsze rozwiązanie?

Jako prawnik zdecydowanie odradzam, choć wiem, że wiele firm właśnie tak działa. Działa do momentu aż pojawi się pierwszy problem, którego sam przedsiębiorca nie będzie w stanie rozwiązać i dopiero wówczas zrozumie, że musi skorzystać z pomocy prawnika. Nawet pani nie zdaje sobie sprawy, ile razy musimy gasić różne pożary, do których wcale nie musiało dojść.

Od razu rodzi mi się więc pytanie, dlaczego mamy tak niską świadomość prawną?

Nie wiem, może wynika to z tego, że lubimy przyglądać się, jak inni funkcjonują i jeśli wiemy, że udaje im się działać od lat bez pomocy prawnika, to myślimy, że nam się również uda. I tak może być, do pewnego momentu, w którym to przykładowo nie zawrzemy umowy, bo do tej pory wystarczyła tylko faktura, a to będzie ten jeden raz, w który okaże się, że była ona niezbędna i narazimy się na duże straty, ponieważ kontrahent nie będzie chciał zapłacić. Pamiętajmy o tym, że takie standardowe umowy znalezione w internecie, czy pożyczone od kolegi przedsiębiorcy wcale nie muszą zabezpieczać naszych interesów. One są zbyt ogólne, albo tworzone były przykładowo dla zupełnie innej branży.

Jestem już świadomym przedsiębiorcą prowadzącym działalność i chcę skorzystać z pomocy prawnej. Na jaką konkretnie pomoc mogę liczyć?

Prawnik przydaje się na każdym etapie funkcjonowania przedsiębiorstwa, od wyboru formy działalności poprzez rejestrację firmy, tworzenie dokumentów niezbędnych w jej funkcjonowaniu, windykację należności, przygotowywanie wszelkiego rodzaju umów i porozumień. Warto skorzystać z porady prawnej, aby upewnić się co do prawidłowego sformułowania zapisów umowy. Błędy w tym zakresie skutkować bowiem mogą brakiem ważności podpisanego porozumienia, co z kolei może mieć poważne konsekwencje, na przykład finansowe. Gdy przymierzamy się do realizacji inwestycji, wsparcie prawne jest konieczne, ze względu na niejednokrotnie bardzo zawiłe procedury.

Prawnik zapobiega i dba o to, by w firmie nie pojawiały się żadne trudności. To właśnie on powinien przygotowywać bądź opiniować umowy z kontrahentami i dostrzec w nich wszystkie niekorzystne rozwiązania. Zwykle potrafi także świetnie negocjować korzystne rozwiązania dla klienta. Jako osoba stale obcująca z prawem jest także zaznajomiony z najnowszymi zmianami w przepisach. Wie więc doskonale, kiedy trzeba dostosować dokumenty czy schemat działania firmy do nowych wymogów, by uniknąć kar.

Z prawnikiem powinny współpracować tylko duże przedsiębiorstwa?

Takie panuje ogólnie przekonanie, ale jest ono błędne. Wyznacznikiem nie powinna być wielkość firmy, ale ryzyko, z którym wiąże się dana działalność. Im więcej można stracić, podejmując niewłaściwe działania prawne, tym bardziej potrzebny jest specjalista, który pomoże tego uniknąć.

Prawnik zna też wiele mechanizmów prawnych, o których nie wiedzą osoby bez studiów prawniczych. Może więc zaproponować sposób działania bardziej bezpieczny czy korzystniejszy dla danej firmy. Nie wspominając już o przedsiębiorstwach prowadzonych w formie spółki, gdzie prawnik pomaga prawidłowo powołać członka zarządu czy podjąć uchwałę, składa wnioski o wpis do KRS czy kontaktuje się w imieniu firmy z notariuszem, który jest niezbędny do podjęcia niektórych czynności.

Prawnicy pomagają firmom w wielu obszarach działalności. Począwszy od wyboru najkorzystniejszych formy prawnej przedsiębiorstwa, po wiele działań związanych z podstawowymi dziedzinami prawa. Służą pomocą w podejmowaniu wielu decyzji gospodarczych z obszaru prawa handlowego, cywilnego, administracyjnego czy prawa pracy.

Jak znaleźć dobrego prawnika i jakimi powinien cechami się charakteryzować, jeśli kieruje swoją ofertę do przedsiębiorców?

Chciałabym podkreślić, że korzystając regularnie z usług prawnika, przedsiębiorca zyskuje pewność, że wszystko, co robi, jest w pełni legalne i zgodne z zasadami prawa. Warto poszukać specjalistów, którzy na co dzień działają w zakresie obsługi prawnej firm i mają w tym duże doświadczenie. I na dodatek, tak jak w przypadku Grupy UNI-LEX oferują kompleksową usługę w zakresie księgowości, prawa, doradztwa podatkowego i obsługi kadrowo-płacowej.

Prawnik musi doskonale rozumieć potrzeby klienta. Wejść niemalże w jego buty, nie tracąc właściwego sobie obiektywizmu i dystansu. Być emocjonalnie zrównoważonym, a ponadto umiejętnie zarządzać emocjami i konfliktami stron. Rolą prawnika zewnętrznego w biznesie jest nieustanne dbanie o to, aby z jego wsparciem klient mógł bez problemu dostosowywać rzeczywistość rynkowo-biznesową do obowiązujących przepisów prawa.

Zakres działalności prawnika w Grupie UNI-LEX

  • Rozwiązywanie bieżących problemów prawnych.
  • Przygotowywanie pism, porozumień, umów, odpowiedzi na roszczenia, opracowywanie procedur.
  • Negocjowanie i weryfikowanie zawieranych umów.
  • Reprezentacja klienta przed różnymi instytucjami.
  • Identyfikowanie obszarów ryzyka i zabezpieczanie interesów przedsiębiorstwa.
  • Pomaganie w egzekwowaniu i dochodzeniu należności.

 

Rozmawiała Beata Sakowska
Zdjęcie Justyna Tomczak

GRUPA UNI-LEX
Łódź, ul. Żeromskiego 46 lok. 2, 4
tel. +48 508 654 419
biuro@unilexgrupa.pl
www.unilexgrupa.pl