Wydarzenia

Act In_Out. Koncertowa jesień w Fabryce Sztuki

Act In_Out. Koncertowa jesień w Fabryce Sztuki

DJ-e, artyści wizualni, dźwiękowi pejzażyści, muzyczni wynalazcy. Do Fabryki Sztuki w Łodzi zjeżdżają muzycy o różnych portfoliach, skupieni jednak na jednym – dźwięku. 19, 20 i 21 października ze sceny Fabryki Sztuki wybrzmią islandzkie eksperymenty łączące dźwięk z obrazem, miejskie soundscape’y oraz symfonia magnesu stworzona za pomocą Stacco, jedynego w swoim rodzaju instrumentu, któremu już za kilka dni łodzianie będą mogli przysłuchać się z bliska.

Koncertowy weekend w Fabryce Sztuki rozpocznie się już w czwartek 19 października, od występu islandzkiego duetu Unfiled. Zafascynowani industrialną Łodzią i związkiem między człowiekiem a maszyną Atli Bollason i Guðmundur Úlfarsson przedstawią publiczności zupełnie nowy materiał.

W piątek o 20:00 goście Fabryki Sztuki usłyszeć będą mogli Połoza – ikonę łódzkiej sceny alternatywnej, basistę grupy Psychocukier, połowę elektronicznego duetu Tsvey, świeżo po powrocie z występu w Islandii. O 21:00 zastąpi go Ida Schuften Juhl, duńska artystka tworząca w Islandii, zakochana w mechanicznym rytmie Łodzi. Ida stanie za konsoletą DJ-a, prezentując przygotowaną wraz z Distort Visual instalację artystyczną.

Sobota to niepowtarzalna okazja, by usłyszeć Stacco – rewolucyjny instrument wydający dźwięki przy wykorzystaniu magnesu. Wynalazca stojący za stworzeniem Stacco, Nicola Privato, o 11:00 przeprowadzi warsztaty, podczas których uczestnicy będą mogli spróbować własnych sił w komponowaniu

za pomocą jego współtworzonego z Giacomo Lepri dzieła. Tego samego dnia o 20:00 Nicola ujawni cały potencjał drzemiący w instrumencie podczas koncertu na scenie Fabryki Sztuki. O 21:00 natomiast pojawi się tam duet Arszyn/Kołacki tworzony przez nieugiętych dźwiękowych badaczy specjalizujących się w sztuce soundscape’u i nowatorskich eksperymentach – Krzysztof Arszyn Topolski i Rafał Kołacki.

Wszyscy muzycy występujący 19, 20 i 21 października w Fabryce Sztuki są związani z projektem Act In_Out.

– Misją ACT IN_OUT jest łączenie artystów z Polski i Islandii, a następnie oferowanie im przestrzeni do realizacji ich pomysłów – tłumaczy dyrektor Fabryki Sztuki w Łodzi i pomysłodawca inicjatywy, Maciej Trzebeński, podkreślając, że działanie ACT IN_OUT jest możliwe dzięki wsparciu funduszy norweskich i EOG oraz finansowania Urzędu Miasta Łodzi . – Nadchodzące koncerty to okazja do poznania muzyków i brzmień, w których łódzka publiczność odnajdzie jednocześnie coś znajomego, a także zupełnie oryginalnego.

Wszystkie wydarzenia odbywają się na ulicy Tymienieckiego 3 w Łodzi. Wstęp na wszystkie wydarzenia jest wolny. Liczba miejsc na warsztaty jest ograniczona do 10. Warsztaty prowadzone będą w języku angielskim. W celu zapisu należy wysłać wiadomość na adres art_in@fabrykasztuki.org.

Projekt ACT IN_OUT jest finansowany przez Islandię, Liechtenstein i Norwegię w ramach funduszy EOG

 

Program

19.10. czwartek

  • 20:00 – UNFILED: Atli Bollason i Guðmundur Úlfarsson | koncert

20.10. piątek

  • 20:00 – POŁOZ | koncert
  • 21:00 – Ida Schuften Juhl + Distort Visual | DJ set + instalacja artystyczna

21.10. sobota

  • 11:00-14:30 – Intelligent Instrument Lab | warsztat dźwiękowy godz. 20 Nicola Privato | koncert
  • 20:00 – Nicola Privato | koncert
  • 21:00 Arszyn/Kołacki | koncert