Polecamy

Co o furaginie każda mama wiedzieć powinna?

Co o furaginie każda mama wiedzieć powinna?

Coraz więcej dzieci jest dotkniętych przez choroby układu moczowego i towarzyszące mu zakażenie układu moczowego (ZUM). Najczęściej zalecanym lekiem przy takim schorzeniu jest furagina. Co każda mama powinna wiedzieć o tym preparacie?

Furagina (Furaginum), czyli furazydyna (https://www.mamazone.pl/zdrowie-starszego-dziecka/furagina-dla-dziecka/), to organiczny związek chemiczny będący pochodną nitrofuranu. Ma właściwości antybakteryjne. Wykazuje bardzo skuteczne działanie w zwalczaniu bakterii gram-dodatnich (m.in. staphylococcus aureus, czyli gronkowiec złocisty) i gram ujemnych (m.in. baterii salmonella). Jej głównym atutem jest duża skuteczność w zwalczaniu bakterii Escherichia coli, która jest antybiotykooporna. Co jeszcze warto wiedzieć o furaginie, zanim zaczniesz leczyć nią swojego malucha?

Furagina jako skuteczny lek na choroby układu moczowego

Furagina jest bardzo skuteczna w zwalczaniu bakterii Escherichia coli. To właśnie ta bakteria odpowiada za większość (około 90%) zakażeń układu moczowego. Na chorobę cierpią przede wszystkim kobiety i dzieci. Furagina to lek tzw. pierwszego rzutu na ZUM (zapalenie pęcherza u dziecka). Lek hamuje namnażanie się bakterii, przez co zwalcza już obecną przyczynę choroby, a jednocześnie zapobiega nawracaniu infekcji.

W jakich postaciach podawać furaginę?

Furagina występuje w dwóch postaciach: syropu i tabletek. W przypadku dzieci zwykle zaleca się dawkę 5-7 mg na kilogram masy ciała lub 2-3 dawki podzielone. Taką samą dawkę stosuje się zarówno w przypadku tabletek, jak i syropu. Leczenie powinno trwać 7-8 dni. W przypadku nawrotu objawów choroby, po około dziesięciu 15 dniach należy powtórzyć terapię.

Należy pamiętać, że terapia furaginą powinna być poprzedzona wizytą u lekarza oraz wykonaniem odpowiednich badań (posiew, badanie ogólne), które potwierdzą obecność bakterii. Leczenie furaginą jest często długim, wielotygodniowym procesem. Cały czas powinno przebiegać pod nadzorem lekarza.

Interakcja furaginy z innymi preparatami

Furagina dobrze współdziała z witaminami z grupy B oraz białkiem. Suplementacja tych składników podczas leczenia furaginą wzmacnia skuteczność leczenia u dziecka. Według niektórych źródeł medycznych podczas leczenia furaginą należy ograniczyć podawanie pacjentowi witaminy C i jej głównego źródła, czyli cytrusów. Duże ilości witaminy C mogą bowiem zwiększyć toksyczność furaginy. Furaginy nie można też łączyć z terapią antybiotykami, ponieważ lek może wchodzić w szkodliwe interakcje z antybiotykiem. W przypadku leczenia osób dorosłych należy pamiętać, by podczas terapii furaginą nie pić alkoholu.

Przeciwwskazania do leczenia furaginą

Furagina uważana jest za bezpieczny lek. Bardzo rzadko wywołuje skutki uboczne, jeśli już to te o bardzo łagodnym przebiegu (obniżony apetyt, biegunka, zaparcia). Bezwzględnym przeciwwskazaniem do leczenia furaginą są: choroby krwi, schorzenie ośrodkowego układu nerwowego, ciężka niewydolność nerek, powikłania ZUM, nadwrażliwość malca na furaginę.