Polecamy

Centrum Kreatywności Fabryka ma trzy lata

Centrum Kreatywności Fabryka ma trzy lata

Rozwój kompetencji cyfrowych, robotyzacja oraz automatyzacja – to trzy obszary, na które główny nacisk położy w 2022 r. Centrum Kreatywności Fabryka w Łodzi, które właśnie obchodzi swoje trzecie urodziny.

Centrum Kreatywności „Fabryka” działa w Łodzi od lutego 2019 roku. Miejsce powstało z inicjatywy polskiej branży cyfrowej, reprezentowanej przez Związek Cyfrowa Polska oraz Łódzką Specjalną Strefę Ekonomiczną. Ideą jego założycieli było stworzenie przestrzeni, gdzie technologia wspomaga rozwój start-upów, pomaga twórcom realizować ich pomysły czy daje edukatorom odpowiednie narzędzia do przekazywania wiedzy.

– Po trzech latach działalności możemy podsumować, że nasze początkowe założenia zrealizowały się z nawiązką. Dziś „Fabryka” tętni życiem i niemal codziennie gości znakomitych mówców – mówi Michał Kanownik, prezes Związku Cyfrowa Polska.

Bogata oferta dla różnych środowisk

Jak wylicza Michał Kanownik, tylko w 2021 roku Centrum Kreatywności zorganizowało liczne wydarzenia dla biznesu (m.in. e-konsultacje społeczne dot. Funduszy Europejskich czy spotkanie branży producentów sprzętu elektronicznego dot. cyfryzacji polskich szkół), projekty o charakterze edukacyjnym (warsztaty i sesje dotyczące eko-innowacji, startupów i kreowania postaw przedsiębiorczych) oraz społecznym (warsztaty dla kobiet, zachęcające do wejścia na rynek IT). Ponadto w ramach „Fabryki” bezpłatnie udostępniano młodym twórcom profesjonalnie wyposażone studio do nagrań video. A to, jak przekonuje prezes Związku Cyfrowa Polska, tylko niektóre z działań realizowanych w łódzkiej placówce.

– Spotkania startupów, warsztaty dla uczniów naszego Technikum Automatyki i Robotyki, sesje mentoringowe – wszystkie działania edukacyjne i networkingowe, które realizujemy w Łódzkiej Specjalnej Strefie Ekonomicznej, potrzebują środowiska inspirującego do rozwoju i wdrożeń – podkreśla Marek Michalik, Prezes ŁSSE S.A.

– Połączenie automatyki, robotyki i kreatywności, które zapewnia CK Fabryka, to efektywny sposób, aby wzmacniać kompetencje cyfrowe i przedsiębiorcze wśród młodych ludzi. Wspólnymi działaniami, wspieramy talenty technologiczne i motywujemy je do odnalezinia swojego miejsca na startupowej i biznesowej mapie kraju – dodaje Agnieszka Sygitowicz, Wiceprezes Zarządu ŁSSE S.A.

Działalność Centrum Kreatywności Fabryka wspierają instytucje publiczne. Od 2021 r. Fabryka działa pod patronatem Centrum GovTech. W tym roku oficjalne patronaty honorowe nad działalnością placówki objęły również Ministerstwo Rozwoju i Technologii oraz Ministerstwo Edukacji i Nauki, a także Sekretarz Stanu w KPRM ds. Cyfryzacji Janusz Cieszyński.

– Centrum Kreatywności Fabryka z pewnością stanowi ważne miejsce na innowacyjnej mapie Polski. Kolejny rok działania utwierdza nas jedynie w przekonaniu o słuszności jej stworzenia. Co ważne, stanowi dobry przykład dla podobnych inicjatyw. Serdecznie gratulujemy i życzymy kolejnych sukcesów. Mamy nadzieję, że z Centrum będą korzystać kolejne rzesze zainteresowanych technologią – mówi Justyna Orłowska, Pełnomocnik Prezesa Rady Ministrów ds. GovTech oraz Pełnomocnik Ministra Edukacji i Nauki ds. Transformacji Cyfrowej.

Wsparcie dla młodych innowatorów

Dotychczasową działalność „Fabryki” podsumowano podczas specjalnego wydarzenia zorganizowanego 3 lutego w Łódzkiej Specjalnej Strefie Ekonomicznej, na terenie której działa placówka. Związek Cyfrowa Polska, jak co roku, wyróżnił młodych innowatorów: swoje projekty z dziedziny nowoczesnych technologii przedstawili uczniowie Technikum Automatyki i Robotyki w Łodzi. Zwycięski zespół (grupa CRATER, biorąca udział w konkursie Europejskiej Agencji Kosmicznej na projekt sondy badawczej mieszczącej się w pojemniku wielkości puszki po napoju) został nagrodzony grantem Związku Cyfrowa Polska. Dofinansowanie projektu to niezwykle istotne wsparcie dla grupy, która przeszła do kolejnego etapu konkursu EAK.

Rośnie znaczenie tematów poruszanych w Centrum

A czego możemy spodziewać się w łódzkim Centrum Kreatywności w kolejnym roku działalności? Inicjatorzy „Fabryki” zapowiadają, że zamierzają postawić większy nacisk zwłaszcza na trzy obszary technologiczne: robotyzacja, automatyzacja oraz rozwój kompetencji cyfrowych. W 2022 roku istotne będzie również wsparcie startupów oraz dalsze poszerzanie świadomości społecznej w zakresie cyberbezpieczeństwa. Nie zabraknie różnorodnych form dotarcia do zainteresowanych, takich jak konkursy, spotkania dla grup mniejszości językowych czy możliwość uzyskania bezpłatnej porady prawnej lub księgowej.

Znaczenie tematów poruszanych w Fabryce rośnie rok do roku. Jak podaje agencja badawcza PitchBook, wartość światowego rynku robotyki wzrośnie z 35,7 mld USD w 2021 roku do aż 45,5 mld USD w 2022 roku. W coraz większej liczbie firm wymagany jest przynajmniej podstawowy alfabetyzm cyfrowy. Tymczasem, jak wynika z danych publikowanych przez Komisję Europejską, co najmniej podstawowe umiejętności cyfrowe posiada jedynie 44 proc. Polaków (przy średniej unijnej w wysokości 56 proc.).

– Poprawa tego wskaźnika pozostaje jednym z kluczowych celów działalności „Fabryki” – zaznacza prezes Michał Kanownik.