Polecamy

Wiecha na wieży, czyli tradycja i nowoczesność Monopolis

Wiecha na wieży, czyli tradycja i nowoczesność Monopolis

Monopolis świętuje! Zakończyła się budowa 11-piętrowej wieży, a uroczystym podsumowaniem inwestycji było zawieszenie wiechy na dachu budynku. Teraz czas na prace wykończeniowe i nowych najemców, na których już niebawem czekać będą biura z widokiem na Łódź.

Biuro z widokiem… – takim hasłem reklamuje się zakończona właśnie nowa inwestycja Monopolis. 11-piętrową wieżę, na której uroczyście zawisła wiecha, czekają teraz prace wykończeniowe. Krzysztof Witkowski, prezes spółki Virako i inwestor Monopolis, zapewnił, że jeszcze w tym roku inwestycja będzie całkowicie zakończona i wprowadzą się do niej nowi najemcy.

Wieża Monopolis jest wysoka na ponad 50 metrów i będzie jednym z najciekawszych w Łodzi budynków biurowych. Z okien roztacza się widok na centrum Łodzi. Miejsce ma także ogromne tradycje historyczne. Właśnie tu w 1897 roku, zainaugurowały działalność zakłady spirytusowe.

– Trzy lata temu podjęliśmy się wyzwania, jakim była rewitalizacja tego miejsca – mówił Krzysztof Witkowski. – W pierwszym etapie zajęliśmy się częścią najstarszą, wymagającą najwięcej uwagi i pracy. Po ponad 120 latach dawne budynki monopolu wódczanego otworzyliśmy dla łodzian. Jest to trzeci co do wielkości kompleks pofabryczny w Łodzi. Obok hipernowoczesnych biur stworzyliśmy miejsce z restauracjami, galerią, teatrem, muzeum i klubem dla dzieci. Dziś świętujemy zakończenie kolejnego etapu inwestycji.

Architekci projektując ten nowoczesny obiekt chcieli, aby budynki o dużych kubaturach, które pojawią się w Monopolis, wpisać w istniejącą zabudowę w taki sposób, aby nie przytłaczały odwiedzających. W wieży zastosowane zostały oryginalne rozwiązania architektoniczne i planistyczne, przez co została ona podzielona na dwie części. Niższa ma nawiązywać wprost do historycznej tkanki Monopolis poprzez rozwiązania elewacyjne. Będzie tam zastosowany corten, czyli szlachetny i naturalny materiał ze stali, która z upływem czasu pokrywa patyna. Dzięki temu ściany wieży będą się doskonale komponować z czerwoną cegłą. Z kolei górna część zostanie przeszklona i będzie niemalże transparentna. Efekt końcowy najpewniej poznamy w czwartym kwartale tego roku.

– Chcę pogratulować inwestorowi wizji oraz odwagi i determinacji w jej realizacji – mówiła Hanna Zdanowska, prezydent Łodzi. – To miejsce zmieniło się nie do poznania. Skutecznie udało się tu połączyć tradycję z nowoczesnością i przeszłość z przyszłością. Myślę, że właśnie dzięki temu projekt Monopolis zyskuje takie wielkie uznanie na całym świecie, a przez to również zyskuje Łódź.

Nowobudowany, dwunastokondygnacyjny biurowiec o łącznej powierzchni 9400 mkw. stoi od strony ulicy Wydawniczej. Generalnym wykonawcą jest firma Karmar SA, od ponad dekady będąca częścią francuskiego giganta budowlanego Bouygues Construction.

– Pięćset ton stali, cztery i pół tysiąca metrów sześciennych betonu i sto osób, które dzień w dzień pracują przy tej inwestycji – wyliczała Joanna Makowiecka-Gatza, prezes Karmar SA, generalny wykonawcy wieży. – Te liczby mówią o wielkości inwestycji. Jednak jest w niej coś jeszcze. Dzięki Monopolis, zagraniczni właściciele firmy, której częścią jest Karman SA, nauczyli się dobrze wymawiać słowo Łódź.

 


 

***

O Monopolis

Kompleks Monopolis jest realizowany w centrum Łodzi. Projekt łączy w sobie funkcję biurową, usługową oraz kulturalną wraz z szeroką ofertą gastronomiczną. Jego głównym wyróżnikiem są budynki historyczne, w tym nowoczesny biurowiec klasy A, który powstał w gmachu głównym, dawnej rozlewni Monopolu Wódczanego, wybudowanej w 1902 roku. Liczy cztery piętra naziemne o powierzchni 7000 mkw. gdzie znajduje się powierzchnia biurowa zajęta przez takie firmy, jak Clariant, Digital New Agency oraz ABB. Natomiast w pięknych, odrestaurowanych piwnicach dostępnych z obniżonego o 4 metry poziomu gastropasażu, zlokalizowane zostały restauracje, kawiarnia i piekarnia. Z kolei w przestrzeniach po magazynie spirytusu, laboratorium wódek smakowych, magazynie morsów i kotłowni zlokalizowane są dziś teatr Scena Monopolis, klub dla dzieci oraz restauracja Arteria. Łączna powierzchnia kompleksu to 29900 mkw. W dwóch garażach podziemnych znajdzie się miejsce dla 258 samochodów i ponad 70 miejsc dla rowerów. Autorem projektu architektonicznego jest uznana polska pracownia Grupa5 Architekci.

Popularność Monopolis rośnie o czym świadczą przyznawane nagrody. Niekwestionowanym sukcesem inwestycji jest “Oscar nieruchomości”, prestiżowa nagroda zdobyta w międzynarodowym konkursie MIPIM Awards 2020. Rewitalizacja łódzkiego monopolu wódczanego wygrała w kategorii mixed-use z 228 innymi projektami z 45 krajów. W tej kategorii była jedyną nominowaną inwestycją z Europy. W finale Łódź pokonała Singapur, Bangkok i Montreal.
Nie jest to jedyna międzynarodowa nagroda, jaką otrzymała łódzka inwestycja. W International Property Awards, innym prestiżowym międzynarodowym konkursie, Monopolis otrzymało aż dwie nagrody – w kategoriach mixed-use oraz komercyjnej rewitalizacji. Dodatkowo, mieszczące się w Monopolis biura Clariant zaprojektowane przez polską pracownię The Design Group otrzymało w tym samym konkursie nagrodę za projekt wnętrza biurowego.
Z kolei w konkursie Prime Property Prize 2020 Monopolis zostało wyróżnione za najlepszą architekturę w Polsce.

O Virako

Virako jest dynamicznie rozwijającą się polską firmą deweloperską, inwestującą w budowę kompleksów biurowych. Spółka działa od 2001 roku. Jedną z inwestycji Virako było Centrum Biznesowe Faktoria w Łodzi. Dawne budynki Fabryki Motorów Henryka Wegnera z 1920 roku zostały przebudowane na nowoczesny, wielofunkcyjny biurowiec oferujący klimatyczne lofty biurowe. Inwestycja została wyróżniona w konkursie Wnętrze Roku 2004 w kategorii realizacji budujących tożsamość Łodzi. Kolejne przedsięwzięcie – nowoczesny kompleks biurowy Forum 76 Business Centre – to pierwszy w Łodzi biurowiec klasy A. Inwestycja dwukrotnie zdobyła tytuł Biurowca Roku 2012 i 2014 w prestiżowym konkursie Eurobuild Awards. Flagową inwestycją Virako jest Monopolis – kompleks biurowy w dawnych zakładach Monopolu Wódczanego z 1902 roku, trzeci co do wielkości zabytkowy zespół fabryczny w Łodzi (po zakładach Karola Scheiblera i Izraela Poznańskiego).

 

O Karmar

Założony w 1991 roku Karmar od ponad dekady działa w ramach francuskiej grupy Bouygues Construction z powodzeniem realizując obiekty kubaturowe, infrastrukturalne oraz przemysłowe na terenie całej Polski. Będąc częścią międzynarodowej korporacji spółka dysponuje specjalistyczną wiedzą i ma dostęp do najnowszych rozwiązań technologicznych popartych bogatym doświadczeniem grupy, na które składają się setki imponujących projektów zrealizowanych na całym świecie. Spośród wielu obiektów zrealizowanych przez Karmar wyróżnić można m.in. wielokrotnie nagradzane Miasteczko Orange będące pierwszym kompleksem biurowym w Polsce, który uzyskał certyfikat Breeam Excellent.