Polecamy

5 przykazań skutecznego wędkarza

5 przykazań skutecznego wędkarza

Cisza, spokój, relaks nad wodą – wszystkie te elementy składają się na przyjemność, jaką daje wędkowanie. Jednak coś, co wędkarza cieszy najbardziej, to moment, w którym bierze ryba. Poznaj niezawodne metody, aby wyciągać ją z wody jak najczęściej!

Stoisz na progu swej wędkarskiej przygody? Marzą Ci się zdjęcia, na których trzymasz „taaaaaką rybę”? Metody na skuteczne wędkowanie to temat rzeka. Warto słuchać rad doświadczonych kolegów czy śledzić blogi wędkarskie, by nieustannie poszerzać swoją wiedzę. W tym artykule przedstawiamy kilka najważniejszych zasad, dzięki którym Twoje połowy będą bardziej satysfakcjonujące. Mniejsze i większe grzechy w tej materii skażą Cię natomiast na powroty z pustym wiadrem.

1. Dobierz przynętę odpowiednią do gatunku ryb, które chcesz łowić

Na przykład karpie bardzo skutecznie biorą na kulki proteinowe, podczas gdy szczupak skusi się raczej na woblera, a sandacz na ukleje czy płocie. Szukając przynęt w sklepie wędkarskim, możesz poradzić się sprzedawcy, jeśli zaś zamawiasz akcesoria do wędkowania przez Internet, wystarczy uważna lektura opisów produktów.

2. Nie rezygnuj z zanęty

Oprócz przynęty, warto również używać zanęty, czyli niewielkiej ilości drobnego pokarmu, takiego jak ziarna kukurydzy, płatki owsiane czy suchy chleb. Zanęta rzucona w wodę pozwoli zwabić ryby w dane miejsce, a tym samym zwiększy szanse na udany połów. Zanętę bez problemu przygotujesz w domu, możesz też zamówić gotową w sklepie wędkarskim. Sklep-miętus.pl oferuje różne rodzaje zanęt i pomaga w wyborze odpowiedniej dla gatunku ryb, na którym Ci zależy.

3. Wybierz odpowiednią wędkę

Wędka gruntowa, spławikowa, a może spiningowa? Twój wybór będzie zależeć od tego, jaką metodę połowu preferujesz oraz jakie ryby chcesz wyciągać z wody najczęściej. Nie zasadzaj się z wędką spławikową na karpie – te duże i waleczne ryby wyciągniesz z wody za pomocą solidnej wędki karpiowej.

Wędki gruntowe, jak sama nazwa wskazuje, są wykorzystywane do łowienia z brzegu. Taki rodzaj wędkowania wymaga wykonywania dalekich rzutów, należy więc zaopatrzyć się w sprzęt, który sprosta temu zadaniu.

4. Znajdź łowisko

Najpierw jednak zadaj sobie pytanie, na jaką rybę będziesz polował. Jeśli wybierasz się nad rzekę i marzy Ci się wiadro pełne szczupaków, szukaj miejsc, gdzie spokojna woda przechodzi w szybki nurt. Jak je rozpoznać? Zarzuć wędkę w okolicy wysp, dopływów, mostów czy zwalonych drzew.

W szukaniu odpowiedniego łowiska pomoże również badanie dna. Przyda się do tego specjalny wizjer, umożliwiający podgląd dna zbiornika nawet do 6 m głębokości. Tego typu gadżety oferuje np. sklep wędkarski Miętus.

5. Wszystko w swoim czasie

Pora dnia i pogoda mają niemałe znaczenie dla wędkarzy. Jeśli dni są upalne, nad łowisko najlepiej wybrać się na trzy godziny przed wschodem słońca lub krótko po nim. Skuteczne są również połowy o zachodzie słońca i w nocy, wówczas bowiem ryby wybierają się na żer.

Ryby najlepiej biorą przy stabilnym ciśnieniu atmosferycznym – duże wahania ciśnienia nie sprzyjają wędkowaniu.