Wydarzenia

5 milionów na szkolenia pracowników z Ukrainy

5 milionów na szkolenia pracowników z Ukrainy

Kilkuset obywateli Ukrainy uczestniczyło w biznesowych spotkaniach w Łódzkiej Specjalnej Strefie Ekonomicznej. Strefa przygotowała pakiet pomocy o wartości ponad5 mln zł.

W odpowiedzi na trudną sytuację obywateli Ukrainy, którzy uciekają przed wojną Łódzka SSE uruchomiła dla nich kolejny pakiet pomocy. W poniedziałek 19 września 2022 roku odbyło się pierwsze spotkanie obywateli Ukrainy z przedstawicielami polskiego biznesu, urzędów pracy, doradcami zawodowymi, agencjami pracy. Ponadto Łódzka Strefa przeznaczyła 5 mln zł na szkolenia pracowników z Ukrainy, którzy przyjechali do Polski po wybuchu wojny.

– Gościmy w naszym województwie wielu uchodźców z Ukrainy. Chcemy te osoby włączyć do naszego rynku pracy. Dlatego też dofinansowujemy możliwość szkoleń dla Ukraińców, tak aby firmy które chciałyby zatrudniać bądź zatrudniają pracowników z Ukrainy miały możliwość po przeszkoleniu w pełnym zakresie wykorzystać pracę tych osób – mówił na konferencji prasowej Piotr Adamczyk, wicemarszałek woj. łódzkiego.

– Przedsiębiorcy z terenu woj. łódzkiego zgłaszali potrzeby dedykowanych rozwiązań dla uchodźców, których zatrudniają, jak np.; szkolenia z języka polskiego czy specjalistyczne kursy umożliwiające szybkie wejście na rynek pracy. Jako ŁSSE dysponujemy wieloma narzędziami, w porozumieniu z Urzędem Marszałkowskim Woj. Łódzkiego wprowadziliśmy zmiany w projekcie umożliwiające przyznanie preferencyjnych warunków dla MŚP z woj. Łódzkiego którzy zatrudniają lub planują zatrudnić uchodźców – mówił Marek Michalik, prezes zarządu ŁSSE.

Projekt ŁSSE o nazwie „Strefa Rozwoyou 2” jest finansowany z Europejskiego Funduszu Społecznego, a jego realizacja została zaakceptowana przez Urząd Marszałkowski Województwa Łódzkiego. To już druga edycja programu. Łącznie w obydwu edycjach do firm MŚP trafi ponad 50 mln zł wsparcia, w tym 5 mln zł do firm, które chciałyby szkolić obywateli Ukrainy.

– W tej sytuacji jaka jest najbardziej chciałabym pracować z ludźmi. Pomagać ludziom poszkodowanym, pokrzywdzonym, ludziom niepełnosprawnym. Największą barierą jest niestety język. Nie wszyscy, którzy przyjeżdżają szybko sobie radzą z polskim. Trzeba szybko uczyć się języka po przyjeździe, dlatego dobrze że są te wszystkie szkolenia, kursy, także z języka polskiego, to pomaga – podkreśliła Natalia Sereda, obywatelka Ukrainy która uciekła do Polski w marcu.

Aktualnie w projekcie o dofinansowanie do szkoleń mogą ubiegać się polskie firmy, które zatrudniają bądź planują zatrudnić obywateli Ukrainy zmuszonych do ucieczki ze swojego kraju ze względu na toczącą się wojnę. Wnioski można składać do 30 września 2022 roku, lecz termin ten może ulec zmianie jeśli środki przeznaczone na tę rundę zakończą się szybciej. W woj. Łódzkim jest obecnie oficjalnie zarejestrowanych ponad 35 tys. uchodźców wojennych z Ukrainy, w tym większość stanowią kobiety. Łódzka Strefa uruchomiła specjalną rundę naboru w programie Strefa RozwoYou, w której polskie firmy MŚP z województwa łódzkiego mogą ubiegać się o bony rozwojowe o wartości 9240 zł na jednego pracownika (z 20% wkładem własnym pracodawcy). Pieniądze mogą zostać wykorzystane na zdobycie nowych umiejętności, poszerzenie obecnych kompetencji, zdobycie certyfikatów czy uprawnień niezbędnych do wykonywania pracy. Taka forma pomocy pozwoli pracownikom z Ukrainy zdobyć nowe umiejętności, zawody, dostosować się do wymagań rynku pracy. Jest to pomoc kluczowa w procesie asymilacji obywateli Ukrainy dotkniętych przez wojnę, a którzy chcieliby rozpocząć w Polsce nowe życie.

– Projekt Strefa Rozwoyou 2 to łatwy dostęp do wsparcia finansowego, które pozwala na rozwój pracowników i dodanie usług. Jest to dobrym pomysł by tym programem wesprzeć obywateli z Ukrainy. Myślę że szczególnie sprawdzi się to w branży beauty, która wymaga ciągłego szkolenia się, bycia na bieżąco z nowinkami – mówi Agnieszka Karolak, właścicielka firmy Aga Karolak Artist Studio

Pakiet pomocy dla Ukrainy zakłada także łączenie obywateli Ukrainy z firmami poszukującymi pracowników. Ten proces ułatwią cykliczne spotkania biznesowe w Łódzkiej Strefie, organizacja HR mixerów, czyli spotkań podczas których przedsiębiorcy, obcokrajowcy uciekający z obszarów wojny i firmy pośredniczące będą mogły poznać swoje oferty i zaproponować zatrudnienie. Pierwsze takie spotkanie odbyło się w siedzibie Łódzkiej Specjalnej Strefy Ekonomicznej w poniedziałek 19 września 2022 roku. Wykład motywacyjny Julija Puzyrevska z firmy EA Jobs, która opowiedziała o tym jak zacząć życie i biznes od początku w nowym kraju. W wydarzeniu wzięło udział ponad 300 obywateli Ukrainy, kilkadziesiąt polskich firm, przedstawiciele urzędów pracy, Polsko-Ukraińskiej Izby Gospodarczej, Łódzkiego Centrum Wielokulturowego, punktów informacyjnych dla cudzoziemców, agencji pracy. Uczestnicy mogli skorzystać z bezpłatnych porad doradcy zawodowego, radców prawnych, psychologa, porozmawiać z urzędnikami na temat formalności i możliwości podjęcia pracy w Polsce, a także mechanizmów pomocy. W komunikacji pomagali profesjonalni tłumacze.

Więcej informacji o projekcie StrefaRozwoyou 2: Uzyskaj do 80% dofinansowania na usługi rozwojowe — Strefa RozwoYou 2