Wydarzenia

Czas na TEATROPOLIS

Czas na TEATROPOLIS

Czas na wielkie teatralne święto. 2. Edycję Festiwalu Sztuki Aktorskiej TEATROPOLIS rozpoczniemy dziś o godz. 21.30 spektaklem otwarcia „Zapowiada się ładny dzień” w wykonaniu ubiegłorocznej zdobywczyni nagrody Grand Prix Joanny Gonschorek.

 

Wcześniej na Scenie Monopolis dwukrotnie zobaczymy Marię Seweryn w monodramie „Na pierwszy rzut oka”. W porannym spektaklu o godz. 12.00 dla młodzieży i w popołudniowym o 17.30 dla publiczności festiwalowej.

Miłośnicy teatru długo czekali na ten dzień. 2. Edycja Festiwalu Sztuki Aktorskiej TEATROPOLIS właśnie się rozpoczyna. Aktorskie zmagania potrwają do 27 marca, kiedy to poznamy zwycięzców. W tym roku  zobaczymy aż jedenaście spektakli konkursowych, dziewięć w kategorii Open i dwa w kategorii Debiut. Łódź przez kilka będzie niekwestionowaną stolicą kultury.

„Na pierwszy rzut oka” to adaptacja określanego jako wybitny tekstu teatralnego, który porusza temat przemocy seksualnej. Bohaterka Tessa to adwokatka u progu wielkiej kariery, która nagle musi stanąć na sali rozpraw jako świadek we własnej sprawie. To pierwszy monodram w karierze Marii Seweryn. Krytycy określili go jako poruszający, doceniając także grę aktorską. Ten spektakl to manifest w obronie kobiet. Naprawdę warto go zobaczyć. Monodram wyreżyserował Adam Sajnuk, za scenografię odpowiada  Katarzyna Adamczyk, tekst w przekładzie Klaudyny Rozhin. Spektakl będzie można zobaczyć dwa razy  o godz. 12.00 oraz 17.30.

Drugi z prezentowanych dziś monodramów „Zapowiada się ładny dzień” to zdobywca Grand Prix pierwszej edycji Festiwalu Sztuki Teatralnej TEATROPOLIS. Spektakl poruszający temat, który był, jest lub będzie bliski każdemu z nas: opowiada o śmiertelnej chorobie i żegnaniu się z życiem. Ukazujący nam stosunek do śmierci, odchodzenia, ostatecznego pożegnania z najbliższymi – dziś traktowanych jako temat tabu, spychanych w sferę milczenia, a przecież będących nieuchronnym i naturalnym etapem egzystencji, nieodłącznym od ludzkiego świata. Tekst do monodramu napisała Anna Podczaszy, reżyseria i scenografia to dzieło Magdaleny Skiby, a produkcja należy do Teatru Modrzejewskiej w Legnicy. Spektakl zobaczymy o godz. 21.30.

Dziś także pierwsze z festiwalowych spotkań. Maria Seweryn po pierwszym ze spektakli spotka się w Scenie Monopolis z młodzieżą. Gościem specjalnym tego wydarzenia będzie Joanna Gzyra-Iskandar z Fundacji Feminoteka, a poprowadzi je Natalia Waloch z Wysokich Obcasów.

Czeka nas sześć dni wzruszeń, uczty dla duszy i obcowania z królową sztuk, jaką jest zdecydowanie TEATR!