Zdrowie

Żyć pełną piersią

Żyć pełną piersią

Rak to nie wyrok, im wcześniej wykryty, tym większe szanse na wyleczenie. Dlatego tak istotne są badania profilaktyczne. Wystarczy dosłownie kilkanaście minut, a możemy uratować sobie życie.

Jak się badać, by wykryć raka w porę? U kobiet młodszych, z „gęstym” gruczołem zalecane jest badanie ultrasonograficzne, w grupie wiekowej 50-69 lat prowadzone są darmowe profilaktyczne badania mammograficzne. Jeśli istnieje wysokie ryzyko należy połączyć genetykę, badania molekularne i rezonans magnetyczny. Same panie również mogą wykryć zmiany badaniem palpacyjnym. Raz w miesiącu powinnyśmy badać same swoje piersi dotykiem swojej ręki. Podczas takiego badania jesteśmy w stanie wykryć oczywiście większe zmiany, małych, takich trzymilimetrowych, nie wyczujemy.

Rak piersi jest najczęściej występującym nowotworem złośliwym u kobiet. Stanowi około 20 proc. wszystkich zachorowań na nowotwory złośliwe u Polek, a ryzyko zachorowania wzrasta po 50 r.ż. Badania wykazały, że w grupie kobiet w wieku 50-69 lat, które miały wykonywane badania mammograficzne co roku lub co dwa lata, śmiertelność zmniejszyła się o 25-30 proc. A wykrycie nowotworu we wczesnym stadium jest najważniejszym czynnikiem w istotny sposób wpływającym na wyniki leczenia lub całkowite wyleczenie.

– Rak to nie wyrok, trzeba dbać o siebie, chodzić z podniesioną głową, rozmawiać o chorobie, nie bać się prosić o pomoc i spełniać swoje marzenia. Każdy dzień można przeżyć tak, jak się chce. I najważniejsze tak, jak co roku pamiętamy o przeglądzie samochodu, tak samo dbajmy o swoje zdrowie i cieszmy się życiem każdego dnia – mówi Marzanna, która w 2005 roku zachorowała na nowotwór piersi.

A co możemy zrobić, by zminimalizować ryzyko zachorowania na raka piersi. Podstawą jest zdrowy styl życia, czyli aktywność fizyczna i właściwa dieta. Najdłużej żyją społeczeństwa jedzące warzywa, owoce, ziarna, orzechy i nieprzetworzone, świeże i lokalne produkty. Wskazana jest też zielona herbata. Okazuje się, że dodanie matchy z zawartą w niej epigallokatechiną do linii komórkowych raka piersi powoduje, że te komórki obumierają. Mamy też dowody, że zielona herbata, brokuły, kurkuma i granaty wpływają korzystnie u chorych na raka gruczołu krokowego, czyli też raka hormonozależnego. Te dane po części można przenieść na raka piersi. Warto codziennie się gimnastykować, uprawiać sporty, dużo spacerować, zamiast wszędzie przemieszczać się samochodem. Nie pić i nie palić oraz dbać o więzi społeczno-rodzinne i pracować z umiarem.

 

Program adresowany jest do kobiet w wieku 50-69 lat, które spełniają jedno z poniższych kryteriów:

  1. nie miały wykonywanej mammografii w ciągu ostatnich dwóch lat
  2. otrzymały w ramach programu profilaktyki raka piersi pisemne wskazanie do wykonania ponownej mammografii po 12 miesiącach z powodu obciążenia następującymi czynnikami ryzyka:
  • rak piersi wśród członków rodziny (matka, siostra, córka)
  • mutacja w obrębie genów BRCA1 lub BRCA2
  • nie miały wcześniej stwierdzonej zmiany nowotworowej piersi o charakterze złośliwym