Polecamy

Zielona energia dostępna w łódzkiej Fuzji

Zielona energia dostępna w łódzkiej Fuzji

Na terenie Fuzji powstała pierwsza w Łodzi stacja ładowania pojazdów elektrycznych zasilaną instalacją fotowoltaiczną. To efekt współpracy Echo Investment z Grupą Veolia. Inwestor Fuzji realizuje w ten sposób strategię odpowiedzialności za współtworzenie dobrych miast.

Instalacja fotowoltaiczna powstała z myślą o przyszłych mieszkańcach Fuzji, którzy zdecydują się na zakup elektrycznego auta. Po wprowadzeniu się do apartamentów będą oni mogli korzystać z zielonej energii odnawialnej. Instalacja została podłączona do stacji elektrycznego ładowania pojazdów, która znajduje się obok biura sprzedaży Fuzji. Z tej ładowarki zasilanej energią słoneczną będą mogli również korzystać posiadacze samochodów elektrycznych, którzy odwiedzą biuro sprzedaży Fuzji.

Aż 73 pełne ładowania

Operatorem oraz twórcą instalacji jest Veolia Energia Łódź. Słoneczna elektrownia ma moc 3,8 kW i może wyprodukować do 3,8 MWh energii elektrycznej. Wystarczy to na 73 pełne ładowania baterii o pojemności 52 kWh rocznie. Jedno ładowanie baterii pozwala przejechać samochodem około 400 km. Warto wiedzieć, że podczas ładowania w dzień stacja pobiera część energii z instalacji fotowoltaicznej, a resztę uzupełnia z sieci elektroenergetycznej. Z kolei w nocy stacja pobiera energię z sieci elektroenergetycznej.

– Veolia zaangażuje się w realizację celów wyznaczonych w Ekopakcie dla Łodzi, wspierając między innymi inicjatywy w zakresie elektromobilności. Aktywny udział w kreowaniu rynku elektromobilności jest dla nas jednym z kierunków strategicznych. Pojazdy elektryczne są kluczowe dla pozbycia się z obszarów miejskich źródła smogu, jakim jest między innymi transport oparty o paliwa naftowe – mówi Anna Kędziora-Szwagrzak, Prezes Zarządu, Dyrektor Generalny Veolia Energia Łódź.

Veolia podchodzi kompleksowo do tematu elektromobilności. Energia elektryczna będzie w pełni ekologiczna dopiero wtedy, gdy zostanie wytworzona dzięki zielonym źródłom, tak jak to się dzieje w przypadku instalacji fotowoltaicznej w Fuzji. Do tego potrzebna jest odpowiednia infrastruktura i wiedza, którą Veolia dysponuje. No i oczywiście partnerzy, którzy są otwarci na ochronę środowiska.

W trosce o środowisko

– Realizując inwestycję patrzymy na nią z perspektywy trendów i zmian społecznych, które wyraźnie zarysowują się w dzisiejszym świecie, a jedną z nich jest troska o środowisko. Jako deweloper tworzący miastotwórcze projekty, czujemy się odpowiedzialni za otoczenie, w którym funkcjonujemy. Stąd między innymi decyzja o skonstruowaniu instalacji fotowoltaicznej zasilającej stację ładowania aut elektrycznych na terenie Fuzji. To pierwsza taka inicjatywa w Łodzi – mówi Kazimierz Monkiewicz, Manager ds. CSV w Echo Investment.

Cały projekt Fuzja będzie składał się z apartamentowców, biur oraz historycznych budynków, które zostaną przeznaczone na usługi, sklepy i restauracje. Powstaną też nowe place miejskie, przestrzenie wspólne i tereny zielone, które zajmą prawie 4 ha. W połowie przyszłego roku oddany zostanie plac przy Elektrowni, który stworzy nową, wyjątkową przestrzeń spotkań i aktywności społecznych. Wszystko to sprawi, że Fuzja będzie unikalnym miejscem na mapie Łodzi, atrakcyjnym dla pracowników, mieszkańców i turystów.

 

Anna Kędziora-Szwagrzak, Prezes Zarządu, Dyrektor Generalny Veolia Energia Łódź

Kazimierz Monkiewicz, Manager ds. CSV w Echo Investment