Wydarzenia

Żeglowanie – pasja czy styl życia?

Żeglowanie – pasja czy styl życia?

Bezkres morza i nieba to widok, który ma w sobie coś niezwykle uspakajającego oraz skłaniającego do refleksji. Ta cisza i spokój sprawiają, że niektórzy chcą spędzać w ten sposób nie tylko weekendy i wakacje. Sprawdź, jakich umiejętności i predyspozycji wymaga żeglowanie!

Odpowiednie patenty, które umożliwiają żeglowanie nie są wcale tak trudne do zdobycia, jak mogłoby się wydawać. Podstawowe uprawnienia można uzyskać nawet przed ukończeniem 18 roku życia. Wymaga to jednak zdobycia zarówno wiedzy teoretycznej, jak i praktycznych umiejętności. Kurs żeglarski można bez problemu łączyć z pracą lub nauką – z pewnością dopasujesz zjazdy do swoich zajęć. Jeśli czujesz, że Twoje miejsce jest na wodzie, koniecznie sprawdź, jak zdobyć odpowiednie uprawnienia.

Zdobywanie wiedzy

Przygotowanie do samodzielnego żeglowania wymaga pracy. Dotyczy to zarówno wiedzy związanej z kwestiami technicznymi, jak i zdobywanego w praktyce doświadczenia. Decydując się na kurs motorowodny, musisz to naprawdę lubić! Wtedy zdobywanie kolejnych umiejętności będzie nie tylko obowiązkiem, ale i przyjemnością.

Jakie predyspozycje trzeba mieć?

Sporym ułatwieniem będzie z pewnością brak choroby morskiej, jednak istnieje jeszcze kilka cech, które przydadzą się żeglarzowi. Należą do nich np.:

  • opanowanie – umiejętność zachowania spokoju i podejmowania racjonalnych decyzji pomimo stresu. Na wodzie może przydarzyć się wiele niespodziewanych wypadków, żeglarz musi wiedzieć jak się wówczas zachować. Jego postawa ma również wpływ na resztę załogi i pasażerów.
  • dobre znoszenie rozłąki i samotności – weekendowe żeglowanie nie wymaga takich cech, ale już praca na łodzi może się wiązać z częstymi i długimi wyjazdami. Warto zastanowić się, czy taka rozłąka nie wpłynie negatywnie na samopoczucie i życie osobiste.
  • umiejętność dobrej organizacji pracy i czasu wolnego – Na łodzi zwykle nie są dostępne te same rozrywki co na lądzie. Ograniczona przestrzeń również może sprzyjać nudzie. Warto także pamiętać, że nie zawsze możliwe jest np. korzystanie z internetu.
  • rozsądek i realna ocena własnych możliwości – żeglowanie to bardzo odpowiedzialne zajęcie, dlatego wymaga unikania brawury i ryzyka. Jak uczy historia – woda jest potężnym żywiołem, przed którym trzeba mieć respekt.

Wakacyjne hobby

Dzięki uzyskanym uprawnieniom, w zależności od ich poziomu, możesz żeglować po wodach śródlądowych lub morzach i oceanach całego świata. Takie spędzanie wonnego czasu jest okazją do wypoczynku i przeżywania różnych przygód. Żeglowanie umożliwia dotarcie w wiele miejsc, które nie są dostępne innymi środkami komunikacji. Małe wyspy, rajskie plaże, spokojne zatoczki czy wysokie klify – to wszystko możesz zwykle zobaczyć jedynie z perspektywy łodzi.

Życie na morzu

Zdobycie odpowiednich patentów stwarza również możliwość uczynienia z żeglowania swojej pracy na pełen etat. Taki sposób zwiedzania zyskuje ostatnio dużą popularności i może przynosić satysfakcjonujące dochody. Łączenie pracy z pasją może być stylem życia, który przynosi zarówno radość, jak i finansową stabilność.