Zdrowie

Zdrowie w pakiecie

Zdrowie w pakiecie

O nowo otwartym, trzecim już Centrum Medicover w Łodzi, nowościach w ofercie i pakietach medycznych rozmawiamy z Arturem Białkowskim, Wiceprezesem Zarządu Medicover Polska.

LIFE IN. Łódzkie: Czy opieka medyczna dla pracowników to w dzisiejszym świecie już standard?

Artur Białkowski: Pakiet medyczny to z pewnością standardowe i oczekiwane świadczenie pozapłacowe dla każdego pracownika dużej korporacji. Co ciekawe od kilku lat na rynku zauważamy dwa wyraźne trendy. Pierwszy: coraz więcej dużych firm inwestuje w opiekę medyczną dla pracowników każdego szczebla – również pracowników fizycznych, co widać szczególnie wśród sieci handlowych. Drugi trend to zainteresowanie pakietami medycznymi w sektorze SME. Dziś coraz więcej małych i średnich firm ma świadomość tego, w jaki sposób prywatna opieka medyczna wspiera funkcjonowanie przedsiębiorstwa. Bazując na naszych doświadczeniach, możemy powiedzieć, że firmy z sektora MŚP są otwarte na inwestowanie w prywatną opiekę medyczną. Często dzieje się to za sprawą byłych pracowników korporacji, którzy założyli własne biznesy i do tej pory prywatny pakiet zdrowotny był dla nich standardowym świadczeniem, który dziś chcą zapewnić sobie i swoim współpracownikom.

Skąd bierze się zainteresowanie firm opieką medyczną?

Inwestycja w jakościową opiekę medyczną dopasowaną do potrzeb pracowników, to realna korzyść zarówno dla pracodawcy, jak i pracowników. Mówi o tym nasz najnowszy raport „Praca. Zdrowie. Ekonomia. Perspektywa 2013-2017”, który już po raz piąty został opracowany przez ekspertów Medicover Polska. Dla przykładu nasza publikacja pokazuje na przykład, że infekcje oddechowe oraz przewlekłe choroby układu ruchu (w tym bóle pleców) są jednymi z najczęstszych przyczyn nieobecności w pracy – odpowiednio 26 procent i 8 procent osób otrzymuje od lekarza zwolnienie lekarskie z powodu tych dolegliwości. To właśnie one generują największe koszty opieki zdrowotnej. Dlatego tak ważne jest inwestowanie w zdrowie osób aktywnych zawodowo, których problemy zdrowotne niosą ze sobą ryzyko obniżenia wydajności pracy, a co za tym idzie rosnące koszty pracodawcy. Zapewniając pracownikom wysokiej jakości kompleksową opiekę zdrowotną taką jak w Medicover, pracodawca w skali roku może zaoszczędzić na kosztach choroby aż 1004 zł w przeliczeniu na jedną osobą.

Jakie zmiany w ofercie dla firm wprowadza Medicover, chcąc się dostosować do potrzeb rynku?

Widzimy duży potencjał w rozwoju rynku benefitów pozapłacowych z obszaru tzw. corporate wellness. Mowa tu o świadczeniach, które pozwalają na promocję zdrowia i zbudowanie prawidłowych nawyków wśród pracowników. Firmy, którym na co dzień zapewniamy opiekę zdrowotną, coraz chętniej decydują się na dodatkowe inicjatywy dla pracowników, takie jak akcje profilaktyczne, szczepienia ochronne, szkolenia z pierwszej pomocy, porady żywieniowe i dietetyczne, a nawet ergonomia miejsca pracy czy masaże. Obserwując te trendy, w ubiegłym roku podjęliśmy decyzję o tym, by zostać większościowym akcjonariuszem OK System – drugim co do wielkości operatorem pakietów sportowych. Obecnie OK System współpracuje z około 4,5 tysiącem klubów, w tym z siłowniami, szkołami jogi, tańca itp. Zatem dziś pracodawcom możemy zaoferować opiekę medyczną, jak i pakiety sportowe.

Oprócz inwestycji w rozwój oferty widzimy, że inwestują Państwo intensywnie w rozwój placówek. Od niedawna w Łodzi przy al. Rydza-Śmigłego funkcjonuje już trzecie Centrum Medyczne Medicover w naszym mieście. Czym kierujecie się Państwo, wybierając kolejne lokalizacje?

Nowa placówka w Łodzi to nasze trzecie centrum medyczne w tym mieście. To bardzo ważna inwestycja, bo już dziś naszą opieką medyczną objętych jest wielu pracowników łódzkich firm, a także pacjentów indywidualnych. Decydując się na konkretną inwestycję w centrum medyczne, sprawdzamy, w jakich częściach miast obecnie pacjenci realizują usługi. Bierzemy także pod uwagę łatwość dojazdu oraz dostęp do miejsc parkingowych. W przypadku nowej placówki w Łodzi chcieliśmy być również blisko naszych obecnych i przyszłych pacjentów – pracowników firm, które siedziby mają w budynkach biurowych znajdujących się w okolicy.

Z jakich usług możemy skorzystać w nowym Centrum Medicover w Łodzi? Czy z opieki medycznej mogą korzystać także pacjenci nieposiadający abonamentu?

Z usług medycznych nowego centrum mogą korzystać pacjenci będący pod stałą opieką Medicover oraz odpłatnie osoby nieposiadające pakietu medycznego. Nowe Centrum ma kompleksowy charakter – tak, aby zapewnić dostęp do możliwie szerokiego wachlarza usług pod jednym dachem. W placówce zapewniamy usługi lekarzy podstawowej opieki, a także specjalistów – lekarzy medycyny pracy, okulistów, ginekologów, laryngologów, neurologów, endokrynologów, kardiologów, dermatologów, ortopedów, urologów i chirurgów. Pacjenci mogą również wykonać badania RTG i USG. Przy centrum medycznym otworzyliśmy również placówkę Medicover Stomatologia. To siedem nowocześnie wyposażonych gabinetów oraz specjalny pokój wybudzeń, z którego mogą skorzystać pacjenci decydujący się na wykonanie zabiegu stomatologicznego w pełnym znieczuleniu. Ponadto na miejscu dostępny jest profesjonalny salon Medicover Optyk, gdzie pacjenci mogą skorzystać z badania optometrycznego oraz z usługi doboru okularów i soczewek kontaktowych.

Łódź, al. Piłsudskiego 3 poniedziałek-piątek – 8.00-20.00 sobota – 8.00-16.00
Łódź, ul. Pomorska 106 poniedziałek-piątek – 8.00-20.00
Łódź, al. Rydza-Śmigłego 20 poniedziałek-piątek – 7.30-20.00 tel. 500 900 500

 

Rozmawiała Beata Sakowska Zdjęcia Medicover Polska, Agnieszka Cytacka