Raporty

Zawsze wiem dokąd zmierzam

Zawsze wiem dokąd zmierzam

O łączeniu obowiązków lekarza i przedsiębiorcy, leczeniu kompleksowym i spełnianiu marzeń rozmawiamy z Anetą Grochowiną, dr n. med. lek. stomatologiem, właścicielką Aneta Clinic Dental Art.

 

Jak udaje się Pani łączyć zarządzanie kliniką z codzienną praktyką lekarską?

Przede wszystkim zawsze czułam się stomatologiem, wiedziałam, że jest to moje zawodowe powołanie i bardzo lubię tę pracę. Przedsiębiorczości musiałam się nauczyć. Dość długo prowadząc jednocześnie klinikę i praktykując w niej czynnie, szukałam pewnego rodzaju równowagi. Teraz już wiem, że mogę być dobrym lekarzem i jednocześnie całkiem niezłym przedsiębiorcą. I dobrze radzę sobie z tym, że obie wymagają zupełnie odmiennych kompetencji. Udało mi się też zbudować zespół, na którym mogę polegać. Przejmuje on ode mnie te obowiązki, które sprawiają mi najmniej przyjemności bądź są dla mnie trudne. Dzisiaj wiem także, że ten duch przedsiębiorczości zawsze we mnie drzemał, bo mimo wielu zwątpień i upadków po drodze, zawsze się podnosiłam i dalej realizowałam plany rozwoju kliniki.

Nie prościej było zrezygnować i zatrudnić się u kogoś pracując jako lekarz, bez żadnych obciążeń związanych z prowadzeniem kliniki?

Żeby w życiu wszystko było takie proste, po drodze nie czekałoby na nas tyle wyzwań. Prowadząc własną klinikę, to ja decyduję o tym, jak ma przebiegać leczenie moich pacjentów, jakie obowiązują reguły. Pracując u kogoś, muszę się dopasować do panujących tam standardów, co oczywiście nie oznacza, że mam z tym jakiś problem. Ale w mojej praktyce najważniejsze jest, aby traktować pacjentów w taki sam sposób, w jaki ja chciałbym być traktowana. W Aneta Clinic Dental Art pacjenci są przede wszystkim miłymi gośćmi, robimy wszystko, aby jak najlepiej się nimi zaopiekować w każdym aspekcie, mają się u nas czuć komfortowo. Witamy ich z uśmiechem, zwracając uwagę na ich emocje i problemy. Wielu z nich po prostu wstydzi się tego, w jakim stanie mają zęby. My ich nie oceniamy, jesteśmy od tego, aby jak najlepiej się nimi zaopiekować. I cieszę się, że pacjenci to doceniają.

I o opiece chciałabym teraz chwilę porozmawiać. Pani klinika oferuje leczenie kompleksowe, co to konkretnie oznacza?

Leczenie kompleksowe, a nie od dziury do dziury, powinno być standardem obowiązującym w stomatologii, na pewno jest w naszej klinice. Zanim w ogóle podejmiemy jakiekolwiek działanie, powinnyśmy skupić się na holistycznym podejściu do pacjenta, zapoznać się z problemem, z którym do nas trafił i zaproponować mu odpowiednie leczenie. Każdemu pacjentowi trafiającemu do kliniki tworzymy więc plan leczenia, biorąc pod uwagę jego możliwości czasowe, jak i finansowe. Pacjenta prowadzi jeden lekarz, który współpracuje z wieloma specjalistami. Ja wyspecjalizowałam się w implantologii i periodontologii i w tym zakresie pomagam naszym pacjentom. Koledzy zajmują się pozostałymi dziedzinami. Razem stanowimy zgrany zespół oferujący kompleksowe leczenie.

Dlaczego ten rodzaj leczenia jest tak ważny?

Może zacznę od prostego porównania – remontu drogi. Jeśli zalewamy tylko pojawiające się w niej dziury, będziemy łatać je na okrągło, jeśli zerwiemy starą nawierzchnię i położymy nową, posłuży nam wiele lat. I dokładnie tak samo jest z naszymi zębami, jeśli nie tylko zaplombujemy jedną dziurę, ale wyeliminujemy wszystkie problemy zdrowotne w naszej jamie ustnej, będziemy cieszyć się pięknym uśmiechem przez wiele lat. Warunek jest jeden – odpowiednia profilaktyka, czyli higiena jamy ustnej i regularne wizyty kontrolne u stomatologa. Pamiętajmy o tym, że organizm jest obiektem dynamicznym, w którym cały czas zachodzą procesy modyfikacyjne, szczęki rosną nam przez całe życie. Jeśli kości się zmieniają to ustawienie zębów również. I właśnie wizyty kontrole są po to, abyśmy zarządzali tymi zmianami, a nie czekali na to, co one nam przyniosą.

Co jest dla Pni najważniejsze w podejściu do pacjenta?

Przede wszystkim jakość. Zawsze szukam najlepszych dla danego pacjenta rozwiązań. Bardzo dbam też o komfort leczenia, o to, by pacjent nie lękał się i nie odczuwał żadnego bólu, czasami wystarczy odpowiednie podejście i miła rozmowa. W mojej pracy wykorzystuję też najbardziej biologiczne rozwiązania, dlatego też pracuję z osoczem bogatopłytkowym i fibryną bogatopłytkową, robię przeszczepy dziąsła, a nie korzystam ze sztucznych. Pracuję też na bardzo dobrych implantach przebadanych klinicznie, które mogę rekomendować z całą odpowiedzialnością.

Pani doktor, czy to prawda, że niebawem zrealizują się Pani marzenia snute od wielu lat?

Faktycznie od wielu lat marzę o klinice holistycznej, gdzie pacjenci oprócz stomatologów specjalizujących się w różnych dziedzinach będą mieli także dostęp do sali znieczuleń, fizjoterapeuty, logopedy, a nawet specjalisty medycyny estetycznej. Będzie też butikowa sala szkoleniowa. I to moje marzenie właśnie zaczyna się realizować. Trzymajcie kciuki.

Rozmawiała Beata Sakowska
Zdjęcie Justyna Tomczak

Aneta Clinic Dental Art
Łódź, al. Tadeusza Kościuszki 106/116,
tel. 537 507 080
e-mail: recepcja@anetaclinic.pl
www.anetaclinic.pl