Fotowoltaika to dziś temat numer jeden w polskiej energetyce. Dzięki niej można nie tylko znacząco obniżyć rachunki za prąd, ale także zadbać o środowisko naturalne. O tym dlaczego instalacje fotowoltaiczne stają się coraz bardziej popularne opowiada Marcin Łazaj, prezes 3S Group OZE, firmy zajmującej się odnawialnymi źródłami energii, która poza budowaniem biznesu angażuje się w projekty dedykowane ochronie środowiska.

LIFE IN Łódzkie: Dlaczego warto już dzisiaj zamontować panele fotowoltaiczne?

Marcin Łazaj: Podstawowa zaleta i korzyść to przede wszystkim możliwość wytwarzania darmowej energii elektrycznej na własne potrzeby, dzięki wykorzystaniu promieniowania słonecznego. Stąd nasze hasło – „Zatrudnimy dla Ciebie Słońce, niech już zawsze płaci Twoje rachunki za prąd”. Drugim niezwykle ważnym aspektem, jest ekologiczność tego rozwiązania. Panele fotowoltaiczne wytwarzają czystą energię elektryczną i nie emitują do środowiska szkodliwych pyłów i gazów. Prawidłowo zamontowane są praktycznie bezawaryjne i odporne na działanie warunków atmosferycznych. W obliczu rosnących cen prądu oraz nowych coraz bardziej rygorystycznych dyrektyw unijnych, posiadanie własnej elektrowni staje się nieuniknione. Pamiętajmy, że korzystanie z takiej instalacji z założenia ma na celu eliminację kosztów związanych z rachunkami za prąd.

Jak są zbudowane i jak działają panele fotowoltaiczne?

Panele fotowoltaiczne zbudowane są z ogniw krzemowych, które zmieniają energię promieniowania słonecznego w energię elektryczną. W dużym uproszczeniu proces powstawania energii elektrycznej to efekt padania jednostki światła, czyli fotonu na płytkę krzemową. Foton pochłaniany przez krzem wybija elektron ze swojej pozycji, zmuszając go do ruchu. Ten ruch to właśnie przepływ prądu elektrycznego. Panele fotowoltaiczne produkują wyłącznie prąd stały i żeby korzystać z energii elektrycznej w naszym gospodarstwie domowym, konieczne jest zamontowanie specjalnego urządzenia – falownika bądź inaczej inwertera
– zamieniającego prąd stały w prąd zmienny.

Od czego zależy wielkość instalacji fotowoltaicznej?

Przede wszystkim od wielkości rocznego zużycia energii elektrycznej. Dla przykładu statystyczna rodzina żyjąca w niedużym, jednorodzinnym domu, zużywająca rocznie około trzech tysięcy kilowatogodzin, będzie potrzebowała instalacji o mocy około trzech kilowatopików. Obecnie moc najpopularniejszych paneli waha się między 320 a 370 watopików. Będzie to zatem instalacja zbudowana z dziesięciu bądź dziewięciu paneli. Większość instalacji fotowoltaicznych montowana jest na dachach. Dlatego też istotną kwestią mającą wpływ na wielkość instalacji jest rozmiar dachu i ilość dostępnego na nim miejsca. W przypadku braku miejsca na dachu bądź jego zacienienia, mamy możliwość zamontowania instalacji na ziemi oraz paneli o zwiększonej mocy. Pamiętajmy, że domowa elektrownia to przede wszystkim inwestycja na lata. Powinna być wykonana solidnie i spełniać wymogi bezpieczeństwa, ponieważ stanowi integralną część instalacji elektrycznej budynku. Dlatego ważne jest, aby montaż powierzyć wykwalifikowanym fachowcom.

Wspomniał Pan, że instalacja fotowoltaiczna pozwala znacząco ograniczyć, a nawet wyeliminować rachunki za prąd. W jaki sposób?

Montując instalację fotowoltaiczną, którą przyłączymy do sieci elektroenergetycznej, stajemy się prosumentem, czyli producentem energii elektrycznej, który korzysta z niej na bieżąco, a nadwyżki wprowadza do wspomnianej sieci elektroenergetycznej. Największa korzyść dla prosumenta wynika z możliwości odebrania wprowadzonej do sieci nadwyżki wtedy, kiedy instalacja nie produkuje wystarczającej ilości prądu ze względu na krótszy dzień bądź tak, jak w nocy nie produkuje jej wcale. Warto dodać, że popularność instalacji fotowoltaicznych rośnie z roku na rok. Według danych Instytutu Energetyki Odnawialnej pod względem przyrostu mocy instalacji fotowoltaicznych Polska zajmuje piąte miejsce w Europie. Łączna moc zainstalowanych źródeł fotowoltaicznych na koniec 2019 roku wynosiła w naszym kraju prawie 1500 megawatów, a już w maju 2020 roku przekroczyła 1950. W 2019 roku najwięcej nowych mocy pochodzi z mikroinstalacji, stanowiły one ponad 70 procent całkowitej mocy zainstalowanej w fotowoltaice. To oznacza prawie trzykrotny wzrost rok do roku. Tylko w pierwszym kwartale 2020 przyłączono do sieci około 300 megawatów mikroinstalacji.

To bardzo dobrze wróży i zapewnia firmie stabilny rozwój.

Na brak pracy nie narzekamy, a Klienci wybierają nas, bo zawsze dbamy o ich sprawy. Dokładnie analizujemy potrzeby rynku, prowadzimy własne badania i staramy się czerpać wiedzę ze spotkań z przyszłymi prosumentami. Mamy dobrze wyszkolony zespół wykwalifikowanych instalatorów, wyspecjalizowany dział finansowy, który zawsze pomoże dobrać najkorzystniejszy sposób sfinansowania oraz doświadczony zespół back office. Jesteśmy pewni jakości naszych usług oraz produktów. Wysoki standard pracy na każdym etapie pozwala nam zaproponować nawet 25 lat gwarancji na zamontowane przez nas instalacje fotowoltaiczne.

Czy można panele montować samodzielnie?

Można, ale zdecydowanie odradzam takie praktyki. Najlepiej powierzyć to fachowcom. Jak pokazuje doświadczenie żywotność instalacji fotowoltaicznej to nawet 35 do 40 lat. By mogła ona działać bezawaryjnie potrzeba znacznie więcej niż tylko umiejętność określenia jej wielkości, czy rodzaju i mocy paneli. Większość Klientów ocenia ofertę poprzez markę paneli oraz inwertera. Nic bardziej mylnego. Instalacja fotowoltaiczna to nie tylko panele i inwerter. Przed montażem należy ocenić wiele parametrów i na ich podstawie dobrać bardzo wiele elementów instalacji fotowoltaicznej choćby takich jak właściwe zabezpieczenia,
odpowiedni rodzaj okablowania, czy uziemienie. Jeżeli nie weźmiemy tego pod uwagę, nie ma mowy o bezawaryjnej pracy przez długie lata, a przecież o to chodzi.

Sporo powiedzieliśmy już o instalacjach fotowoltaicznych w wymiarze ekonomicznym, ale przecież poza nim istotny jest także ich aspekt ekologiczny.

Zdecydowanie tak. Oferując naszym Klientom instalację fotowoltaiczną, czy jak kto woli przydomową elektrownią, sprzedajemy nie tylko urządzenia do produkcji prądu. Głęboko wierzymy, że dzięki naszym działaniom niechlubna pozycja Polski na liście państw z największą liczbą miast w Europie z zanieczyszczonym powietrzem może się poprawić. Każdy z nas powinien zrobić coś, co pozwoli zachować środowisko naturalne dla przyszłych pokoleń i my w 3S Group to robimy dzięki odnawialnym źródłom energii. Może to zabrzmi górnolotnie, ale wszystko, co do tej pory robiłem w sferze zawodowej, musiało dawać mi poczucie, że jest też wartością dodaną dla innych. Obiecałem sobie, że dzięki działaniom biznesowym, które realizujemy z grupą fantastycznych osób z 3S Group, ten świat za ładnych kilka lat trochę naprawimy (śmiech).

Pańska firma realizuje również programy społeczne. Co aktualnie robicie w tym zakresie?

Oprócz finansowego wsparcia imprez sportowych oraz kulturalnych dla dzieci, młodzieży i seniorów na terenie całej Polski dzisiaj najważniejszy jest dla nas projekt: „Słońce nad Polską”. Jest to kampania edukacyjna, kierowana do uczniów klas IV-VI szkół podstawowych z całej Polski, która ma kształtować świadomość efektywnego wykorzystania energii słonecznej w Polsce. Specjalnie z myślą o najmłodszych przygotowaliśmy konkurs, a w nim zadania dotyczące wykorzystania odnawialnych źródeł energii. W konkursie mogą wziąć udział zarówno całe klasy jak i pojedynczy uczniowie.

Gdzie można uzyskać informacje na temat tego projektu?

Regulamin i harmonogram działań są dostępne na naszej stronie 3sgroup.pl. Zapraszam serdecznie wszystkich do udziału. Dla uczestników i laureatów przygotowaliśmy wiele atrakcyjnych nagród i upominków no i przede wszystkim wspaniale wydaną bajkę pt. „Słońce nad Polską”.

Częstochowa, ul. Dekabrystów 41 B
biuro@3sgroup.pl
tel. 512 320 999
www.3sgroup.pl