Terapia komórkami macierzystymi to dla wielu chorych szansa na skuteczne leczenie. Centrum Medyczne Bimed w Łodzi jako jedna z pierwszych placówek w regionie łódzkim zaczęła wykorzystywać komórki macierzyste pochodzące z tkanki tłuszczowej do leczenia choroby zwyrodnieniowej stawów oraz chorób mięśni i ścięgien.
Mezenchymalne komórki macierzyste (MSC, mesenchymal stem cells) pozyskiwane zazwyczaj ze szpiku kostnego, krwi obwodowej oraz tkanki tłuszczowej posiadają unikatową zdolność przekształcania się w wyspecjalizowane komórki każdej tkanki organizmu, m.in. w chrząstki, mięśnie, kości, ścięgna, wiązadła i tłuszcz. Dlatego znakomicie sprawdzają się m.in. w ortopedii, czyli jednej z dziedzin medycyny, w której specjalizuje się Bimed. W Centrum Medycznym wykorzystuje się terapię komórkami macierzystymi do leczenia pacjentów cierpiących na chorobę zwyrodnieniową stawów w miernym stopniu zaawansowania lub u chorych z zaawansowanym procesem chorobowym, u których istnieją przeciwwskazania do radykalnego leczenia operacyjnego (endoprotezoplastyki stawów).
Choroba zwyrodnieniowa jest postępującym procesem uszkodzenia chrząstki stawowej i błony maziowej. Występuje zwykle u ludzi w starszym wieku, ale może też dotyczyć ludzi młodych i często prowadzi do pojawienia się dokuczliwych dolegliwości bólowych i znacznego upośledzenia funkcji narządu ruchu. Najczęstszą lokalizacją jest staw kolanowy, biodrowy i kręgosłup. Istotą choroby zwyrodnieniowej jest destrukcja chrząstki stawowej, dlatego w jej leczeniu dużą nadzieję wiąże się z zastosowaniem komórek macierzystych ze względu na ich zdolności regeneracyjne. Liczne badania dowiodły bowiem, że w komórkach macierzystych drzemie olbrzymi potencjał naprawczy, gdyż zatrzymują proces obumierania komórek z powodu niedotlenienia. Powstrzymują procesy bliznowacenia, zwiększając unaczynienie. Poprzez produkcję proteiny LL37, która jest „naturalnym antybiotykiem”, posiadają właściwości przeciwzapalne i bakteriobójcze, stwarzając odpowiednie warunki do regeneracji tkankowej w różnych schorzeniach ortopedycznych. Dlaczego w Centrum Medycznym Bimed w terapii wykorzystuje się właśnie komórki macierzyste pozyskane z własnej tkanki tłuszczowej?
– Po pierwsze mają istotną przewagę nad komórkami ze szpiku kostnego z powodu ich dostępności i dużej ilości. Po drugie sama procedura pobrania jest mniej bolesna dla pacjenta i stanowi też dla niego minimalne ryzyko. Tkankę tłuszczową pozyskuje się poprzez liposukcję (przy znieczuleniu miejscowym) w okolicach brzucha z dwóch niewielkich nacięć skórnych (3-4 mm) – wyjaśnia dr Michał Waszczykowski, specjalista Centrum Medycznego Bimed.
Komórki macierzyste z tkanki tłuszczowej aktywuje się przy wykorzystaniu osocza bogatopłytkowego PRP uzyskanego z krwi pacjenta pobranej z żyły. Uzyskany w ten sposób preparat wszczepiany jest w miejsce, gdzie tkanki wymagają odtworzenia lub regeneracji. Proces naprawy trwa kilka miesięcy, ale u niektórych pacjentów można stwierdzić poprawę nawet po kilku tygodniach. Leczenie przynosi najlepsze efekty, kiedy mamy do czynienia z mniej zaawansowaną chorobą zwyrodnieniową. Wielomiesięczne cierpienie związane z inwazyjnymi zabiegami można zastąpić dziś jedną wizytą u specjalisty. Nie ustają badania nad możliwościami zastosowania komórek macierzystych w różnych schorzeniach. Zastosowanie własnych komórek do leczenia schorzeń w organizmie to jedna z najbardziej innowacyjnych metod terapeutycznych w ortopedii i traumatologii, o szerokich horyzontach dalszego rozwoju. Ta metoda, choć jedynie wspomaga biologiczne procesy gojenia w prowadzonym leczeniu zasadniczym, uważana jest za przełom w terapii komórkowej i medycynie regeneracyjnej.