Polecamy

Zaskakujący L.Stadt

Zaskakujący L.Stadt

Łódzka grupa L.Stadt na kilka lat zniknęła z muzycznej sceny. Teraz powróciła w zupełnie nowym, nieco bardziej poetyckim brzmieniu. 12 maja ukazał się ich pierwszy w pełni polskojęzyczny album L.Story. To materiał zaskakujący i różnorodny.

Nowa płyta L.Stadt zawiera 8 utworów do tekstów Konrada Dworakowskiego, aktora, reżysera i scenografa teatralnego.

To pierwsza w pełni polskojęzyczna płyta zespołu, który powraca z nowym materiałem po ponad trzy letniej przerwie. To materiał zaskakujący i różnorodny. Po doświadczeniach z różnymi odmianami alt rocka, surf i country zespół sięgnął po nowe dla siebie środki wyrazu. Na płycie pojawia się m.in. łódzki Wielki Chór Małej Chorei, a eklektyzm materiału spaja tematyka tekstów Dworakowskiego.

–  Ta płyta powstawała w trudnym dla mnie momencie – mówi lider L.Stadt Łukasz Lach. – Na moich oczach gasła najbliższa mi osoba i odbicie tego czasu znajdowałem
w tekstach Konrada. Patrzyłem na moje miasto, które dumnie trwało w czasie, kiedy mój osobisty świat kruszał. I choć to płyta o przemijaniu, dla mnie ważniejszy był aspekt odnajdywania siły właśnie w artefaktach przeszłości, które mieszały się z płynną i nieuchwytną rzeczywistością.

Współpraca L.Stadt i Dworakowskiego rozpoczęła się w kwietniu 2016 roku z inicjatywy łódzkiego Teatru Pinokio, którego Dworakowski jest dyrektorem. Z początku jednorazowy projekt – wykonanie piosenek wspólnie z Chórem Chorei w ramach Koalicji Miast dla Europejskiej Stolicy Kultury we Wrocławiu – przerodził się jednak w wydawnictwo.

– To dla mnie materiał ważny osobiście ale, czuję w nim wiele uniwersalnych treści – mówi Łukasz Lach – Widziałem we Wrocławiu jak mocno działa na publiczność. Weszliśmy z materiałem do studia i powstała z tego barwna płyta. Te piosenki są inne od tego, co robiliśmy wcześniej a o to mi zawsze chodziło. Nie powtarzać się i na każdej płycie pokazywać L.Stadt z nieznanej dotąd strony.

Płyta ukazała 12 maja nakładem Mystic Production.

L.Story to czwarty krążek w dyskografii łódzkiego kwartetu, który tworzą: wokalista, gitarzysta i pianista Łukasz Lach, basista Adam Lewartowski oraz dwóch perkusistów: Andrzej Sieczkowski i Piotr Gwadera.

Zespół, który łączy alternatywnego rocka z elementami surf rocka, country i psychodelii, ma na koncie dwie autorskie płyty „L.Stadt” i „EL.P” (wyprodukowany przez cenionego amerykańskiego producenta Mikaela Counta (w CV ma m.in. DJ Shadowa, Radiohead) oraz EP „You gotta move” z piosenkami amerykańskich artystów country. Grał na dużych światowych festiwalach m.in. Culture Collide w Los Angeles, SXSW w Austin, Indie Week w Toronto, Afisza Piknik w Moskwie. Kilkakrotnie gościł na Open’er Festival w Gdyni czy Coke Live Music Festival w Krakowie.