Miejsca

Zajrzyj do świata Antoine’a Cierplikowskiego

Zajrzyj do świata Antoine’a Cierplikowskiego

Przestrzenie inspirowane sztuką, kobietami, ulubionym ogrodem Mistrza… W Sieradzu powstało Muzeum Wirtualne Antoine’a Cierplikowskiego. To hołd złożony nie tylko fryzjerowi, ale artyście, który łamał schematy, żył po swojemu i robił światową karierę.

Urząd Miasta Sieradza konsekwentnie buduje swój wizerunek miasta otwartego – jak mówi choćby sama nazwa cyklicznego Festiwalu Open Hair, ale też budując promocję na postaci Antoine’a Cierplikowskiego – światowej sławy fryzjera urodzonego w Sieradzu. Tworząc ten projekt, twórcy musieli odpowiedzieć sobie na pytania: kim jest Antoine? Jak o nim opowiadać? Człowiek takiego formatu nie może być wciśnięty w konwencję… to nie Antoine… Chcieli złamać schemat i zrobić coś nielinearnego, coś ze środka i od środka. Czy udało się tego dokonać?

Bezpłatne zwiedzanie

Muzeum Wirtualne Antoine’a Cierplikowskiego jest dostępne w Centrum Informacji Kultury w każdy dzień roboczy w godzinach od 9 do 16 i jest zupełnie bezpłatne. Zwiedzanie grupowe musi być poprzedzone rejestracją. Każdy, kto założy gogle VR przenosi się do otwartej przestrzeni, w której monumentalne drzwi prowadzą go do innego świata. Odbiorca może przemieszczać się po pokojach – symbolach Antoine’a. Przestrzeniach, które sam tworzył i które tworzyły jego.

– Zamiar utworzenia Muzeum Wirtualnego Antoine’a Cierplikowskiego zrodził się w 2019 roku. Gdy rozpoczynaliśmy prace koncepcyjne nad jego stworzeniem w najśmielszych snach nie przypuszczaliśmy, w jak wielkim stopniu przedsięwzięcie to będzie odpowiadać na potrzeby świata spowitego pandemią koronawirusa. W dobie ograniczonych możliwości poruszania się, zamknięci w domach, coraz częściej poszukujemy narzędzi, które nie tylko umożliwiają komunikowanie się, ale także poznawanie świata. Muzeum Wirtualne Antoine’a Cierplikowskiego daje taką możliwość – wyjaśnia Paweł Osiewała, Prezydent Miasta Sieradza.

– Antoine całe życie łamał schematy, stworzył „nową kobietę”. Dlatego chcemy o nim opowiadać niekonwencjonalnie, zaskakując widza dzięki technologii, która pomoże nam ukazać koloryt Antoine’a i pozwolić każdemu, ktoś się na to zdecyduje poznać Mistrza – dodaje Magdalena Sosnowska, Kierownik Referatu Promocji UMS.

Najlepsza wirtualna rzeczywistość

Antoine Cierplikowski był wyjątkowym człowiekiem, który pod wieloma względami wyprzedzał swoją epokę. Wielkiego Mistrza trudno zaszufladkować do tylko jednej dziedziny. Odwiedzając Wirtualne Muzeum, można poznać i zrozumieć tę nietuzinkową postać, która swoją podróż na szczyt zaczęła z zaledwie pięcioma frankami w kieszeni. W realizację projektu Urząd Miasta Sieradza zaangażował nastolatków – uczniów sieradzkich szkół, którzy w fazie testów przekazywali swoje uwagi, wypełniali ankiety. Jak dotąd w Sieradzu nie udało się stworzyć muzeum w standardowym rozumieniu tej instytucji. Brakowało infrastruktury. Wirtualna rzeczywistość okazała się najlepszym rozwiązaniem.

Pomogli kolekcjonerzy

Tworząc muzeum, Urząd Miasta Sieradza korzystał z pomocy wielu instytucji i prywatnych kolekcjonerów. Podczas wirtualnego spaceru można dotknąć unikatowych puderniczek z logo Antoine’a, opakowań kosmetyków, można „użyć” wymyślonego przez Niego lakieru do włosów, czy też zobaczyć biegnącego charta ufarbowanego na niebiesko. Można też zobaczyć Sieradz sprzed stu lat, wąskie uliczki Dominikańskiej, przy której znajdował się dom wówczas kilkuletniego Antka. Przewodnikiem w tej wirtualnej podróży jest także głos samego Antoine’a. Zanim projekt powstał, pracownicy Urzędu Miasta Sieradza przeanalizowali archiwalne nagrania TVP i Polskiego Radia, docierając do wyjątkowych wspomnień Mistrza. W wirtualną podróż można się wybrać także, nie wychodząc z domu. Każdy posiadacz gogli VR może pobrać plik Muzeum Wirtualnego ze strony cierplikowski.art i „zabrać” muzeum do własnego domu. Dwa stanowiska MWAC zlokalizowane w Centrum Informacji Kulturalnej w Sieradzu są mobilne, przez co Muzeum może być prezentowane np. na Tragach Turystycznych czy na spotkaniach autorskich.

Antoine Cierplikowski
• Jak sam przyznał sławę, zawdzięcza kobietom, to one wyniosły go na szczyt czyniąc z Antka z Sieradza Antoine’a de Paris. W mojej pracy stawiałem kobiety zawsze na czymś w rodzaju piedestału, a one potrafiły to docenić, pisał we wspomnieniach. Marlena Dietrich, Greta Garbo, Pola Negri, Isadora Duncan, Mata Hari, Edith Piaf, Betty Davies, Josephine Baker, Anna de Noailles, Sara Bernhard, Eleonor Roosevelt, księżna Windsoru, Brigitte Bardot… to tylko kilka z nich.
• Antoine był pionierem artystycznego fryzjerstwa i podniósł je do rangi sztuki. Po latach francuska prasa pisała, że był największym z tych, którzy na równi z Coco Chanel, stworzyli kobietę współczesną.
• Przełomowe dla niego było wydarzenie z 1909 roku, kiedy to ściął na krótko włosy popularnej wówczas aktorce francuskiej Evie Lavalliere. Zrewolucjonizował tym damskie fryzjerstwo, rozpoczynając modę na krótkie włosy u kobiet. Tak narodził się nowy styl „garconne” (chłopczyca) i tak rozpoczęła się prawdziwa światowa kariera Antoine’a.
• W Paryżu przy Rue Cambon 5 otworzył pierwszy na świecie wytworny damski salon, który stał się zalążkiem międzynarodowego imperium fryzjerskiego i kosmetycznego.
• W czasach największej świetności filie paryskiego zakładu Antoine’a działały m.in. w Londynie, Tokio, a w Stanach Zjednoczonych pod jego szyldem istniało ponad 120 nowoczesnych na owe czasy zakładów fryzjerskich.