Tegoroczne 19. urodziny Manufaktury, obchodzono w prawdziwie łódzkim stylu. Wydarzenie silnie nawiązywało do 50. rocznicy premiery filmu „Ziemia obiecana” w reżyserii Andrzeja Wajdy. Jak przystało na Łódź – było z rozmachem!
Świętowanie rozpoczęło się już wernisażem wystawy „Ziemia obiecana – więcej niż film”. Foyer hotelu Vienna House By Wyndham Andel’s Lodz wypełniło się gośćmi, którzy z dużym zainteresowaniem oglądali unikatowe fotosy autorstwa wybitnej Renaty Pajchel.
– Dziś nie oglądają Państwo tylko zdjęć, ale zapis pewnej historii widzianej oczami ich autorki. Każdy kadr to inne emocje, które przenoszą nas w czasie do Łodzi z powieści Władysława Reymonta. Nie ma drugiego takiego dzieła, które w tak wyjątkowy sposób zasługiwałoby na uhonorowanie przez mieszkańców naszego miasta, naszej ziemi obiecanej. Niech pamięć o nim trwa! – mówił podczas otwarcia wystawy jej kurator i inicjator, Jacek Franasik.

Wystawa dostępna jest do końca czerwca – na terenie Manufaktury (aleja przy bramie od ul. Ogrodowej, ogrodzenie wzdłuż ogrodu przy Pałacu Poznańskich oraz w galerii handlowej) i w hotelu Vienna House Andel’s.

Dużym zainteresowaniem cieszyła się także wyjątkowa instalacja artystyczna w oknach dawnego Kantoru Izraela Poznańskiego. W ramach tegorocznej Nocy Muzeów można było zobaczyć postać ostatniego „króla bawełny” – twórcy tego miejsca. Widzowie i przechodnie byli zgodni: instalacja wywoływała ogromne emocje i niezapomniane wrażenia. Projekt został zrealizowany przez Sławomira Bita we współpracy graficznej ze Stefanem Brajterem.

Ukoronowaniem Święta „Ziemi obiecanej” jest wyjątkowe wydawnictwo – luksusowa edycja powieści Reymonta, dostępna w salonach sieci Empik na terenie województwa łódzkiego. Złota Cegła to publikacja zaprojektowana według kanonów z czasów powstania książki. Starannie dobrane elementy graficzne i ornamenty z epoki przenoszą czytelnika do początków przemysłowej Łodzi. Książkę wydrukowano na wysokiej jakości papierze, ozdobiono wyklejkami, a okładkę wykonano ze złoconego płótna z tłoczeniami. Nakład jest ściśle limitowany – 1975 egzemplarzy – co symbolicznie nawiązuje do roku premiery filmowej adaptacji. Za artystyczną stronę wydawnictwa odpowiada Dominika Świątkowska, ekspertka z dziedziny introligatorstwa.

To jednak nie koniec. Kantor Sztuki przygotowuje dwie kolejne edycje: Manufaktura i Fabrykanci. Każda z nich będzie różniła się nie tylko nakładem i rodzajem papieru, ale również zastosowanymi rozwiązaniami edytorskimi – w tym uszlachetnieniami. Łączyć je będą wyjątkowe fotografie wykonane za kulisami filmu.

„Manufaktura” w nakładzie 50 szt. (50. rocznica powstania filmu) odnosi się do lat 70 tych XX wieku i opiera się na ówczesnej stylistyce nie zapominając o specjalizacji Borowieckiego. Był przecież kolorystą więc i kolorom, deseniom, tkaninom jest dedykowana. Format 30×30 cm. Oprawa w roślinnie garbowaną skórę o ciepłym odcieniu i czerwonych akcentach. Ta edycja jeszcze jest w trakcie projektowania, chociaż pierwszą makietę można było już zobaczyć.

„Fabrykanci” to edycja w nakładzie jedynie 10 szt. ( 3 dla głównych bohaterów powieści i 7 najznakomitszych fabrykantów, założycieli miasta przemysłowego). Format 65×40 cm. Oprawa w skórę wykonana dawnymi rzemieślniczymi metodami z epoki. Skóra, złocenia 24 karatowym złotem, papier bawełniany, druk klasy fine art. Ornamenty dedykowane właścicielowi.

Inicjatywę artystyczną wsparły łódzkie firmy. Partnerem wydawnictwa została firma TME, a do projektu dołączył również Immergas Polska.
