Polecamy

Wystawa prac Michała Batorego

Wystawa prac Michała Batorego

Prace Michała Batorego, jednego z najwybitniejszych współczesnych polskich plakacistów, kontynuatora tradycji słynnej Polskiej Szkoły Plakatu, będziemy mogli podziwiać w Łodzi, dzięki Alliance Française. Michał Batory zaprojektował też plakat do premierowej sztuki „Śmierć i dziewczyna” wystawianej na Scenie Monopolis. 

Michał Batory jest artystą uosabiającym połączenie dwóch kultur: polskiej i francuskiej. Artysta pochodzi z Łodzi, ukończył Liceum Sztuk Plastycznych oraz Akademię Sztuk Pięknych w Łodzi. Karierę rozwinął we Francji, wnosząc swój niepowtarzalny styl w pejzaż miejski. Energię kreatywną niezbędną do wyrażenia swojej sztuki odnalazł w Paryżu. W swoim atelier stworzył plakaty znane na całym świecie i pokazywane na wszystkich kontynentach. Jest prawdziwym „artystą złotnikiem”, który łączy w swych dziełach fotografię, rzeźbę i rysunek.

– Z ogromną przyjemnością Alliance Française wystawi w swojej galerii wystawę „RETROPERSPEKTYWA”. Prace artysty z ostatnich 30 lat są zapowiedzią następnych wspaniałych kreacji. Biorąc pod uwagę rozmiar jego twórczości, naturalnym było zaproszenie do współpracy i udziału w tym projekcie innych łódzkich galerii – mówi Lukas Dymny, dyrektor Alliance Française, kurator wystawy.

Od 13 marca do 16 kwietnia 2020 r., dzieła artysty będą wystawione w 4 różnych galeriach w naszym mieście. Zwiedzający będą mieli okazję poznać centrum miasta i jego emblematyczne miejsca, od Manufaktury zaczynając, piękną ulicą Piotrkowską kontynuując i kończąc przy rzeźbie jednorożca.

Galeria Alliance Française
ul. Drewnowska 58a, Łódź

Muzeum Fabryki
ul. Drewnowska 58, Łódź

Galeria Re:medium
ul. Piotrkowska 113, Łódź

Galeria Ultramaryna
ul. Wólczańska 118, Łódź

Każda galeria pokaże inną część wystawy: plakaty w różnych formatach, książki i CD, rzeźby. Każda z wystaw będzie inna, a wszystkie będą się uzupełniać, aby w pełni ukazać bogactwo i różnorodność twórczości Artysty.

Michał Batory tworzy plakaty dla największych sal koncertowych i teatrów, dla największych festiwali we Francji, ale także w wielu innych krajach, w Belgii, Szwajcarii, w Polsce. Jest mistrzem transfiguracji dzieł sztuki, wznosi się na szczyt kreatywności, aby stworzyć niezwykle wizualizacje do powieści, sztuk teatralnych, spektakli muzycznych i tanecznych. Artysta cieszy się międzynarodową sławą i uznaniem. Wystawiał swoje prace na całym świecie: w Meksyku, Izraelu, Chinach, Kanadzie, Ekwadorze.

Dzieła Batorego, łączące fotografię, rzeźbę i ilustrację, znajdują się na kolumnach reklamowych Paryża, w metrze, na murach i są już nieodłącznym elementem pejzażu francuskiej stolicy.

Artysta przez lata swojej działalności zebrał liczne nagrody i wyróżnienia, m.in. Nagrodę Publiczności na Festiwalu Plakatu w Chaumont za plakat La Femme sur le lit (1996), I nagrodę na Międzynarodowym Festiwalu Plakatu w Chaumont za plakat Power Book (2004) czy też nagrodę na Międzynarodowym Biennale Plakatu w Meksyku za plakat do książki Paulo Coelho „Zwycięzca jest sam” (2010).

Współpracuje z Operą Nova w Bydgoszczy, dla której przygotował plakaty m.in. do takich spektakli jak: Sen nocy letniej (balet do muzyki Felixa Mendelssohna-Bartholdy’ego), Księżniczka czardasza (operetka Emmericha Kálmána), Cyganeria (opera Giacomo Pucciniego), La Gioconda (opera Amilcare Ponchielliego) czy Baron cygański (operetka Johanna Straussa); z Muzeum Łazienki Królewskie w Warszawie, dla których zaprojektował nowe logo. Jest również kuratorem Galerii Plenerowej – wystawy plakatów na płocie Łazienek Królewskich.

Prace Michała Batorego są w Polsce szerzej znane dzięki książkom wydawnictwa Drzewo Babel, z którym współpracuje od 1995 roku.