Polecamy

Wystawa Anne Fourot-Raczak w Alliance Francaise

Wystawa Anne Fourot-Raczak w Alliance Francaise

100 lat później…” to temat wernisażu wystawy malarstwa Anne Fourot-Raczak, na którą zaprasza Galeria Alliance Francajse w Łodzi. Wystawa poświęcona jest stuleciu emigracji polskiej do Francji. Wydarzenie odbędzie się 10 października.

Anne Fourot-Raczak (ur. w 1958r.), jest malarką i pisarką, mieszka na południu Francji, w pobliżu Toulouse. Dziadkowie artystki od strony matki w latach 20-tych ubiegłego wieku wyemigrowali spod Rzeszowa do Francji. Anne Fourot-Raczak podkreśla niezwykłe przywiązanie do swojego pochodzenia, co odzwierciedla się w jej twórczości.

Absolwentka studiów sztuk plastycznych i literatury, niezależnie od pracy pedagogicznej, oddaje się malarstwu, a jej prace można oglądać w ramach wystaw głównie na południu Francji. W 2002 r. Anne otworzyła warsztat Haniawork, gdzie łączy malarstwo z szyciem oraz pisaniem.

W dziełach Anne Fourot-Raczak można dostrzec wpływy malarstwa rosyjskiego z początku XX w. i fauvisme’u. Artystka inspiruje się również polskimi korzeniami oraz światłem śródziemnomorskim wprowadzając odbiorcę w czasy przeszłe, ale i nawiązując do obecnych. W obrazach malarki wyczuwalne jest przywiązanie do Polski, jak i do krajobrazów południowej Francji.

Wernisaż wystawy malarstwa Anne Fourot-Raczak poświęconego stuleciu emigracji polskiej do Francji 1919-2019 odbędzie się 10 października w Galerii Alliance Française, przy ul. Drewnowskiej 58a (Manufaktura), o godzinie 18.00. Wieczór uświetni występ kwartetu smyczkowego Amabile.

Ilustracja: obraz Anne Fourot-Raczak, źródło: Alliance Française