Polecamy

Wózki widłowe spalinowe – to warto wiedzieć!

Wózki widłowe spalinowe – to warto wiedzieć!

Wózki widłowe spalinowe to pojazdy, które sprawdzają się w transporcie towarów i przy pracach magazynowych. Jeśli chcesz wiedzieć, czym różnią się poszczególne rodzaje wózków, jakie zalety mają spalinowe wózki widłowe i czy wózek widłowy spalinowy jest dobrym wyborem w Twoim biznesie – ten artykuł jest właśnie dla Ciebie!

Jakie są rodzaje wózków widłowych?

Wózki widłowe można podzielić na różne sposoby. Najprostszym z nich jest podział ze względu na rodzaj napędu, jaki wykorzystuje pojazd. Przed zakupem wózka widłowego musisz rozważyć, jaka jest specyfika Twojej branży i który typ wózka sprawdzi się w niej najlepiej.

Przy podziale ze względu na typ silnika możemy wyróżnić:

 • wózki widłowe spalinowe,
 • wózki widłowe gazowe,
 • wózki widłowe elektryczne.

Wózki widłowe spalinowe są napędzane olejem napędowym albo benzyną. Powinno się wykorzystywać je wyłącznie na otwartych przestrzeniach, ponieważ wytwarzają szkodliwe spaliny. Jeśli zależy Ci na pracy w zamkniętym magazynie, możesz rozważyć zamontowanie w wózku specjalnych filtrów lub zakup wózka z napędem elektrycznym.

Wózki gazowe napędzane są gazem LPG. Nie nadają się do pracy w zamkniętych pomieszczeniach, podobnie do wózków widłowych spalinowych.

Wózki widłowe elektryczne mogą zostać użyte w zamkniętych przestrzeniach. Są też bardziej ekologicznym rozwiązaniem od wózków z napędem spalinowym i gazowych wózków widłowych.

Wybór typu wózka zależy więc w głównej mierze od indywidualnych potrzeb. W kolejnych akapitach skupimy się na zaletach wózków widłowych spalinowych i porównamy je z wózkami elektrycznymi.

Mężczyzna kierujący wózkiem widłowym

Spalinowe wózki widłowe czy elektryczne – które wybrać?

Zostało już powiedziane, że wózki widłowe spalinowe nie nadają się do pracy w zamkniętych pomieszczeniach. Odpowiedzią na ten problem są wózki elektryczne – ciche, ekologiczne i wydajne. Dlaczego zatem wózki spalinowe stanowią tak dużą część rynku? Co sprawia, że nadal są tak często wybierane?

Przewaga wózków widłowych spalinowych nad elektrycznymi przejawia się w takich aspektach jak:

 • cena – wózki spalinowe są przeważnie tańsze od elektrycznych (choć to zależy też od konkretnego modelu i jakości sprzętu),
 • czas pracy – wózki z napędem spalinowym mogą pracować znacznie dłużej od tych na prąd, które muszą zostać naładowane średnio po 6-8 godzinach. Przy napędzie diesel jedynym ograniczeniem będzie potrzeba zatankowania pojazdów,
 • wydajność – przeciętny wózek widłowy spalinowy przeważnie posiada większy udźwig od swojego elektrycznego odpowiednika. Na udźwig trzeba zwrócić szczególną uwagę, kiedy w Twojej branży będą przewożone wyjątkowo ciężkie towary. Wtedy mocny silnik o dużej mocy – zapewniany przez wózki widłowe spalinowe – okaże się niezastąpiony,
 • możliwości urządzeń – wózki widłowe spalinowe są znacznie częściej wykorzystywane w terenie, gdzie poruszanie się pojazdem może być utrudnione lub gdzie wymagana jest sprawność sprzętu przy różnych warunkach pogodowych. Specjalistyczne wózki widłowe terenowe z napędem spalinowym potrafią więc zaspokoić potrzeby nawet najbardziej wymagających klientów.

Wózek widłowy spalinowy ma też jednak – jak zresztą wszystko – swoje wady. Poza brakiem możliwości pracy w zamkniętych przestrzeniach będzie on znacznie głośniejszy od swojego elektrycznego odpowiednika. Dodatkowo w wózkach widłowych spalinowych znacznie częściej występują awarie – warto zatem zadbać o regularne serwisowanie swojego wózka widłowego spalinowego.

Mężczyzna stojący obok wózka widłowego

Wózki spalinowe – na co zwrócić uwagę przed zakupem?

Już wiesz, że wózki widłowe spalinowe są dla Ciebie najlepszym wyborem? Świetnie, czas zatem wybrać nowy pojazd!

Przed zakupem sprzętu zwróć uwagę na takie czynniki jak:

 • udźwig – czynnik ten mówi o tym, jaka jest maksymalna waga towaru, który wózek widłowy spalinowy jest w stanie bezpiecznie przewozić,
 • wysokość podnoszenia – mówi o tym, na jaką wysokość można podnieść ładunek o danej wadze; tę informację można w prosty sposób odczytać z diagramu udźwigu,
 • jakość – nie jest tajemnicą, że sprzęt wysokiej jakości będzie służyć bezawaryjnie przez długie lata. Warto zatem rozejrzeć się po rynku, by znaleźć renomowaną firmę, której wózek widłowy będzie wytrzymały i zrobiony z najwyższej jakości materiałów,
 • gotowość do wymagających zadań – wózek widłowy powinien być zdolny nawet do intensywnej wielozmianowej pracy. Jeśli masz jakiekolwiek wątpliwości, czy sprzęt sprawdzi się w transporcie ładunków w danym miejscu, zawsze warto zadać pytanie sprzedawcy, a dział sprzedaży na pewno z chęcią na nie odpowie!

Zabawkowy wózek widłowy podnoszący monety

 

Spalinowe wózki widłowe – podsumowanie

Wózek widłowy spalinowy może okazać się strzałem w dziesiątkę zarówno dla dużych, jak i mniejszych firm. Efektywność pracowników znacząco wzrośnie, jeśli wózek będzie na wyposażeniu Twojej firmy. Jeśli wiesz już wszystko o wózkach spalinowych, to najwyższy czas na zakup wymarzonego sprzętu!