Architektura

Wnętrze skrojone na miarę

Wnętrze skrojone na miarę

Dobrze zaprojektowane wnętrze determinuje prostota, ponadczasowość, dopasowanie do potrzeb i trybu życia jego mieszkańców oraz dobrej jakości, trwałe materiały. Niezwykle istotna jest także spójność – staramy się, żeby w obrębie jednego wnętrza znalazło się kilka elementów, które będą się pojawiać we wszystkich pomieszczeniach – mówi Dorota Woźniak-Poręba, architekt wnętrz, właścicielka pracowni architektonicznej Projektorama.

LIFE IN Łódzkie: Dobrze zaprojektowane wnętrze, to największy skarb. Taki projekt wymaga jednak fachowej wiedzy. Warto skorzystać z pomocy architekta wnętrz?

Dorota Woźniak-Poręba: Oczywiście, że warto i nie mówię tego, tylko dlatego, że zajmuję się tym na co dzień. Ostatnie miesiące wielu z nas pokazały, jak ważne jest rozplanowanie funkcji w naszych mieszkaniach, domach, które stały się jednocześnie biurami, szkołami, salami zabaw dla dzieci, miejscem do relaksu i spania. I tu warto zadać sobie pytanie, czy kupując nowe mieszkanie lub planując generalny remont posiadanego, zabieramy się za to sami i potem korygujemy błędy, czy od razu zwracamy się z prośbą o pomoc do architekta. Zapewniam, że to drugie rozwiązanie okaże się mniej kosztowne. Raz dobrze zdefiniowane funkcje w domu czy mieszkaniu pozostaną rozwiązaniem dobrym na lata, a koszty kolejnych remontów wiązać się będą z odmalowaniem ścian oraz ewentualną wymianą mebli i ozdób.

Czyli jednym słowem projektując mieszkania, trzeba patrzeć perspektywicznie?

Staramy się tak projektować mieszkanie, żeby było funkcjonalnie i rosło razem z klientem. Gdy myśli on o powiększeniu rodziny, to pokój, który ma być w przyszłości przeznaczony dla dziecka, najpierw jest gabinetem, ale dobieramy już odpowiedni kolor ściany, regały, tak by mogły być wykorzystane w przyszłości po niewielkiej korekcie.

Na jakie pytania powinna sobie odpowiedzieć osoba przystępująca do urządzenia mieszkania, domu?

Przede wszystkim: jakie funkcje powinno posiadać mieszkanie, ile osób będzie w nim mieszkać, czy ma być to mieszkanie docelowe, czy tylko na kilka lat, jakie lubimy materiały, kolory, jaki styl nam najbardziej odpowiada. Ważny jest także sposób spędzania czasu wolnego, relacje w życiu prywatnym, plany na przyszłość, jak chociażby te dotyczące zmiany liczby mieszkańców. Nie mniej istotną sprawą jest oczywiście budżet, którym dysponujemy. Nie porywajmy się z motyką na księżyc, skoro z góry można założyć, że pewnych rozwiązań ze względów kosztowych nie będzie można wdrożyć.

Odpowiedzieliśmy sobie na pytania i mamy wizję naszego mieszkania. Decydujemy się na zaangażowanie architekta. Jak pogodzić jego wizję z naszą?

Wizja architekta jest zgodna z oczekiwaniami klienta. Spotkania z klientem zaczynamy od rozmowy i naszej wewnętrznej ankiety projektowej. Pytamy o upodobania, ulubione kolory, wykonywaną pracę, sposób spędzania czasu w domu, jego wyobrażenia wnętrza. Chcemy poznać jak najwięcej szczegółów,
dzięki którym przygotujemy dwie-trzy wersje robocze wizualizacji wnętrza, dając klientowi wybór tej, która jest najbliższa jego sercu. Jak do tej pory wszyscy nasi klienci byli zadowoleni z przygotowanych przez nas projektów, mimo iż czasami różniły się one diametralnie od pierwotnych wizji klienta. Każdy projekt dopracowujemy, dopóki klient nie będzie zadowolony. Projektujemy wnętrza pod indywidualne potrzeby i preferencje klientów. Tak jak różnych mamy klientów, tak też różne tworzymy dla nich wnętrza. Są one najczęściej dość proste, z dużą ilością drewna, szarości, bieli, skontrastowane plamami kolorów w stonowanej palecie.

Co determinuje dobrze zaprojektowane wnętrze?

Prostota, ponadczasowość, dopasowanie wnętrza do potrzeb i trybu życia mieszkańców oraz dobrej jakości, trwałe materiały. Niezwykle istotna jest też spójność – staramy się, by w obrębie jednego wnętrza znalazło się kilka elementów, które będą się pojawiać we wszystkich pomieszczeniach. Tworzy to ramę, która spina całość aranżacji. Dzięki temu nie ma mowy o chaosie. Te cechy w połączeniu z wizją dobrego projektanta i wykonawstwem z dbałością o detale dają gwarancję dobrze zaprojektowanego i zrealizowanego wnętrza.

Co obecnie króluje w polskich wnętrzach?

Przede wszystkim jasne kolory – szarości, beże, styl minimalistyczny w połączeniu ze stylem skandynawskim i coraz bardziej przekonujemy się do tego, aby pobawić się kolorem uzupełniającym, cały czas modną butelkową zielenią, granatem i odcieniami błękitu.

Czy Pani klienci są świadomi, co jest aktualnie modne w urządzaniu wnętrz? Czy wymagają edukacji?

Różnie bywa. Mam klientów bardzo świadomych, ale wielu podpowiadam, bo taka moja rola, to ja muszę być na bieżąco z wszystkimi nowościami i nowinkami. Staramy się, by wnętrze klienta było oryginalne i dopasowane do niego.

Jakie zabiegi zastosować, żeby wystrój mieszkania wydawał się „droższy” bez wydawania dużych pieniędzy?

Warto do tego wykorzystać odpowiednio dobrane oświetlenie i nie tylko to centralne, wrażenie przytulności spotęgują lampy podłogowe, stołowe i kinkiety. Ściany warto ozdobić grafikami i obrazami, a także bardzo modnymi ostatnimi czasy lustrami, które nie tylko optycznie powiększają wnętrza, ale dodają takiego powiewu luksusu. Ważne jest też odpowiednie łączenie kolorów, przykładowo butelkowa zieleń doskonale komponuje się ze złotem. Dobre są też kontrasty
– szare ściany i przykładowo granatowa kanapa.

Na czym z kolei lepiej nie oszczędzać?

Nie oszczędzajmy na podłogach, drzwiach, płytkach, armaturze, ceramice oraz meblach i blatach kuchennych. To podstawowe elementy wyposażenia, których nie zmieniamy co kilka, kilkanaście lat, dlatego muszą nam wystarczyć na dłużej.

Projektorama Architekci
Pracownia architektury i projektowania wnętrz
Łódź, ul. Brukowa 8, tel. 500 047 563
facebook.com/projektorama.dorota/

Rozmawiała Beata Sakowska
Zdjęcia archiwum prywatne