Architektura

„re_connect” powstanie w Łódzkiej Strefie

„re_connect” powstanie w Łódzkiej Strefie

Wmurowanie kamienia węgielnego zainaugurowało budowę unikatowego hubu rozwoju innowacji i biznesu „re_connect”. Nowa inwestycja powstanie w ciągu kilkunastu najbliższych miesięcy. W uroczystości udział wzięli przedstawiciele władz samorządowych i administracyjnych województwa łódzkiego oraz zarząd Łódzkiej Specjalnej Strefy Ekonomicznej, na terenie której zaplanowano budowę.

Uroczysty przebieg miało wmurowanie kamienia węgielnego pod nową inwestycję w Łódzkiej Specjalnej Strefie Ekonomicznej. Budowę budynku „re_connect”, w którym ma się mieścić hub rozwoju innowacji i biznesu zainaugurowali Marek Michalik, prezes ŁSSE oraz Agnieszka Sygitowicz, wiceprezes ŁSSE wspólnie z Piotrem Adamczykiem, Wicemarszałkiem Województwa Łódzkiego oraz Piotrem Ciepluchą, II Wicewojewodą Łódzkim, Piotrem Grabowiczem, Prezesem Zarządu MCKB, Małgorzatą Domagało i Jackiem Wnukiem z Pracowni Architektonicznej Domagało Wnuk oraz Agatą Łapuchowską ze Studia A+KA, odpowiedzialną za projekt wnętrz.

Wcześniej podpisano akt erekcyjny, który m.in. wraz z kapsułą czasu i pamiątkami z naszych czasów został symbolicznie wmurowany w betonowy blok, wspierający jedną z głównym ścian biurowca.

– Najlepszą metodą przewidywania przyszłości jest jej tworzenie – mówił Marek Michalik, prezes Łódzkiej Specjalnej Strefy Ekonomicznej. – I właśnie ta idea, której autorem jest Peter Drucker, wybitny ekspert zarządzania, przyświecała Zespołowi przy podejmowaniu kluczowych decyzji, dotyczących powstania Hubu rozwoju innowacji i biznesu „re_connect”. Mając świadomość, że sztuczna inteligencja AI przynosi spektakularne korzyści w wielu dziedzinach gospodarki, a sektory takie jak: oT, IoE, FinTech, BeautyTech, MarTech, VC, to w wielu firmach już standard, takie pionierskie miejsce, wyprzedzające obecne czasy, musiało w końcu powstać i cieszę się niezmiernie, że właśnie u nas, w ŁSSE.

– Co prawda nie potrafimy odgadnąć, co przyniesie światu następne tysiąclecie, ale żywimy głęboką nadzieję, że ta przestrzeń re_connect, którą właśnie tworzymy na zawsze pozostanie epicentrum innowacji, kuźnią talentów i miejscem, w którym największe, najbardziej znaczące oraz odpowiedzialnie społecznie firmy przyszłości będę miały swoją genezę – podkreśliła Agnieszka Sygitowicz, wiceprezes Łódzkiej Specjalnej Strefy Ekonomicznej.

Małgorzata Domagało oraz Jacek Wnuk, którzy zajęli się projektem budynku, stwierdzili, że bardzo inspirujące jest tworzenie na nowo przestrzeni, która ma już swoją historię i spuściznę. Chodzi o to, by zmyślnie dodać swoją architektoniczną cegiełkę współczesności, uwypuklając jednocześnie historię. Nie ukrywając dumy z tego właśnie projektu nazwali budynek re_connect organizmem, co dla komercyjnej przestrzeni jest niezaprzeczalnie ogromnym komplementem i idealnie oddaje jego potencjał.

Z kolei, Agata Łapuchowska ze studia A+KA, odpowiedzialna za wizualizacje wnętrz, podkreśliła, że nieczęsto zdarza się taki inwestor, jak Łódzka Specjalna Strefa Ekonomiczna, która nie tylko daje wolność projektantowi, ale jeszcze pcha projektanta do szukania nietuzinkowych rozwiązań wnętrzarskich. Z sentymentem projektantka wnętrz wspominała spotkania z Zarządem, podczas których padały stwierdzenia, że zaproponowany wystrój jest piękny, ale to już widzieliśmy, tym samym prosząc o jeszcze coś bardziej innowacyjnego.

O inwestycji re_connect

Hub re_connect, który powstanie w ciągu najbliższych kilkunastu miesięcy docelowo przylegać będzie do historycznej Fabryki Grohmana, obecnej siedziby Łódzkiej Specjalnej Strefy Ekonomicznej. Na łącznej powierzchni 1 666 mkw w podziale na dwie kondygnacje (parter i piętro) powstanie nowy wymiar przestrzeni i usług na rynku nieruchomości komercyjnych, w ramach których dostępne będą: co-work, centrum otwartych innowacji, biura usług dla MŚP, kawiarnia, biura na wynajem oraz przestrzeń do meet-upów i wydarzeń. Powstające miejsce to także synergia dojrzałego biznesu ze startupami i połączenie innowacyjnych usług oraz networkingu z infrastrukturą i technologiami. Budynek stanie się lokalnym centrum wdrażania innowacji do przedsiębiorstw nie tylko na mapie Łodzi, ale i Europy Środkowej.

Wizualizacja budynku re_connect w ŁSSE / Projekt Domagało Wnuk Architekci

Nazwa re_connect bezpośrednio nawiązuje do aspektów społecznych związanych z postpandemiczną rzeczywistością biznesową. Oznacza odnawianie relacji i kontaktów, pracę zespołową oraz hybrydową w nowym efektywnym wymiarze. Już w maju 2023 r. re_connect zostanie oddany najemcom do użytkowania i tym samym stanie się biznesową Ziemią Obiecaną w wersji 4.0.

Wizualizacja biura re_connect w ŁSSE / Projekt wnętrz Studio A+KA
Wizualizacja biura re_connect w ŁSSE / Projekt wnętrz Studio A+KA
Wizualizacja biura re_connect w ŁSSE / Projekt wnętrz Studio A+KA
Wizualizacja biura re_connect w ŁSSE / Projekt wnętrz Studio A+KA
Wizualizacja biura re_connect w ŁSSE / Projekt wnętrz Studio A+KA

O Łódzkiej Specjalnej Strefie Ekonomicznej

Inwestycja należy do Łódzkiej Specjalnej Strefy Ekonomicznej, która od 1997 roku stanowi przestrzeń do rozwoju biznesu, inwestowania, tworzenia sieci powiązań i otwartego kanału innowacji. W portfolio ŁSSE znajduje się ponad 300 inwestorów, 150 startupów z obszaru przemysłu 4.0, partnerzy biznesowi i współpracujące instytucje okołobiznesowe. Zamiłowanie do technologii, wspierania biznesu i przedsiębiorczości, łączy z tradycją i historią industrialnej Łodzi. To jedna z najlepszych stref ekonomicznych na świecie.
Więcej: https://sse.lodz.pl/