Ludzie

Włosy na kwarantannie

Włosy na kwarantannie

Pokaż mi swoje włosy, a powiem Ci, kim jesteś, a przynajmniej czego potrzebują Twoje włosy. Mija dzień za dniem… Zwykle jesteś zabiegana, teraz masz więcej czasu dla siebie i przyglądasz się swoim włosom. Co możesz o nich powiedzieć?

Jak dobrze je znasz? Czy wiesz, że one mogą dużo o Tobie powiedzieć … Twoje włosy to lustro tego, co jesz, Twojego samopoczucia, dobrostanu psychicznego lub stresu. Wiedzą, jaki styl życia prowadzisz i jakie leki przyjmujesz, nie wspominając o braku witamin czy minerałów. I tak Twoje włosy z pewnością już „czują wiosnę”.

A ona jest w pełni i czas rozkwitnąć. To okres, w którym pojawia się nieodparta chęć zmian. I skoro mamy teraz trochę więcej czasu, to korzystajmy z tego, dbając o siebie bardziej. Co powiesz na częstsze domowe SPA? Ta kojąca muzyka, świeczki zapachowe i czas, który możesz poświęcić tylko sobie…i swoim włosom.

Kiedy rozmawiam z klientką, często pojawia się seria pytań o prawidłową pielęgnację, a wśród nich najważniejsze: od czego zacząć? Jak zawsze najlepiej od początku! Piękno włosów zaczyna się od skóry, tam właśnie znajdują się mieszki włosowe. Należy zadbać o to, by skóra była dobrze oczyszczona, ukrwiona i dotleniona.

Oczyszczanie skóry głowy

Właściwy program pielęgnacyjny rozpocznij od oczyszczania skóry. Szampon powinien być dobrany właśnie do niej, a nie do włosów. Czy wiesz, jaka ona jest? Czy się często przetłuszcza, czy jest wrażliwa? Natomiast maska i odżywka muszą być dopasowane do charakteru lub potrzeb włosów – to ona nada im miękkość i blask. Oczyszczanie skóry głowy to nie tylko mycie włosów, ale również robienie peelingu. Szukaj specjalnych produktów trychologicznych, przeznaczonych do skóry głowy.

Regularne wykonywanie peelingu ma ogromne znaczenie dla jej zdrowia: usuwa zalegający martwy naskórek, pozostałości kosmetyków, pobudza również mikrokrążenie. Dzięki niemu ujścia mieszków włosowych są czyste i dotlenione. W ofercie kosmetyków jest wiele produktów, które można wypróbować: enzymatyczne, ale i drobnoziarniste lub zupełnie naturalne. Jestem zwolenniczką peelingów enzymatycznych, ponieważ są delikatne, ale i niezwykle proste w użyciu. Stosujemy je przed umyciem włosów minimum 1-2 razy w miesiącu. Jeśli stosujesz produkty do stylizacji typu pianka, lakier, to pamiętaj o oczyszczaniu peelingiem. Jest on jest niezbędny dla zdrowej skóry, ale i zdrowych włosów. A teraz podejdź do lustra i przyjrzyj się swoim włosom…
Co widzisz? Jak wyglądają? Czy są suche? Być może to nadmiar zakwaszania lub brak pielęgnacji albo jej przedawkowanie.

Czy tworzą zlepione pasma? Możliwe, że używasz zbyt mocnych olejowych masek. Brakuje im blasku? Tu przyczyną może być niewłaściwa dieta lub nadmiar protein. Włosy się elektryzują? To częste po wiośnie. Pomoże Ci maska z kreatyną. Są matowe? Lubisz płukanki i owocowe kosmetyki? Uważaj na nadmierne nawilżenie i zakwaszanie. Może się tak zdarzyć, jeśli stosujesz nadmiar produktów o niskim PH, czyli szampon, płukanki octowe i maski z ekstraktami owoców.

Prawidłowe rozpoznanie potrzeb włosów

Jesteś zniechęcona i myślisz, że tak naprawdę i tak nic nie zadziała, a stosowałaś już tyle produktów i nic? Bardzo często słyszę takie właśnie uwagi. Ważne jest, aby prawidłowo rozpoznać potrzeby włosów i dobrać odpowiednią pielęgnację i produkty. Emolienty, proteiny i humektanty w pielęgnacji – tego należy poszukać w kosmetykach.

Włosy potrzebują także zróżnicowanej diety, bogatej w różne składniki, jest to uzależnione od ich porowatości, rodzaju procesów fryzjerskich, jakim były poddane, pory roku. Próbuję Ci powiedzieć, że stosowanie ciągle jednego szamponu i jednej maski nie wystarczą. Być może nie chcesz sama poruszać się w gąszczu składników i masz już dość poszukiwań idealnego produktu? Chętnie pomogę Ci w doborze pielęgnacji – prowadzę indywidualne konsultacje online, podczas których dowiesz się więcej na temat swoich włosów. Pomogę dobrać Ci właściwą pielęgnację oraz opowiem o nowych, skutecznych nawykach, które warto wprowadzić. Często małe zmiany stają się bardzo ważne, a włosy przyjmują je z wdzięcznością, zaczynają się układać, lśnią blaskiem i budzą podziw.

Izabella Pietruszka-Kluska

Właściciel salonu Curyło Academy
Łódź, ul. Franciszkańska 99, lok. D2
Facebook.com/curylolodz/