Bez kategorii

Właściwa komunikacja zawsze się opłaca

Właściwa komunikacja zawsze się opłaca

Czy marketing w czasach kryzysu jest wyzwaniem, jak firmy komunikują się podczas pandemii i dlaczego ważna jest narracja marketingowa – opowiadają Łukasz Osiński, Dyrektor Zarządzający Tower Group Communication i Szymon Pietkiewicz, CMO & Partner Zarządzający.

LIFE IN. Łódzkie: Proszę powiedzieć, jak wygląda praca zespołu Tower Group Communication w obliczu powszechnej kwarantanny? Czy system działania agencji uległ jakimś zmianom?

Szymon Pietkiewicz: Kluczowe z naszej perspektywy jest dzisiaj umiejętne zarządzanie organizacją na odległość. Praca w biurze i możliwość szybkiego kontaktu z poszczególnymi pracownikami są tutaj niezbędne, ale na szczęście wszyscy dobrze odnaleźli się w nowej rzeczywistości.

Łukasz Osiński: My już od dłuższego czasu stosujemy formy komunikacji, które część firm wdraża dopiero teraz. Standardowym działaniem są oczywiście videokonferencje calle z klientami, które niczym nie różnią się od spotkań bezpośrednich. Oczywiście kontakt face-to-face ma swoje plusy, ale sądzę, że kompromis w postaci rozmów online jest i tak całkiem komfortowy dla każdej ze stron.

No właśnie, skoro mowa o kontaktach i komunikacji z klientami. Nie chcę wypytywać o szczegóły, ale czy Wasz biznes mocno ucierpiał z powodu pandemii?

Łukasz Osiński: Obsługujemy klientów z różnych obszarów biznesowych i mamy ten komfort, że część z nich zdecydowała się na zwiększenie intensywności działań. Chodzi tutaj głównie o branże, które nie zostały tak bardzo dotknięte przez nałożone ograniczenia. Z drugiej strony, niektórzy klienci podchodzą do całej sytuacji bardzo asekuracyjnie i starają się oszczędzać, co oczywiście przekłada się finalnie na nasze wyniki. Powiedziałbym jednak, że sytuacja z perspektywy
finansowej nie uległa jakiejś dramatycznej zmianie.

Szymon Pietkiewicz: Celem naszej agencji jest przede wszystkim doradzenie klientom w zakresie działań, które warto intensyfikować, a które mogą ulec chwilowemu wyciszeniu. Konsekwencje ekonomiczne dotkną niemalże wszystkich, ale należy pamiętać, że odpowiednio zaprojektowana komunikacja będzie w dłuższej perspektywie opłacalna nawet w obliczu epidemii.

Wspomniał Pan o „odpowiedniej komunikacji”. Jakie działania konkretnie rekomendowałby Pan firmom, które cały czas starają się sprzedawać mimo niekorzystnej koniunktury?

Szymon Pietkiewicz: Nie można generalizować, bo sytuacja każdego przedsiębiorstwa jest inna, ale działaniem, które według mnie należy prowadzić niezależnie od okoliczności jest pozycjonowanie (SEO). Pamiętajmy, że wysokie wyniki w wyszukiwarce będą pracowały na nasz biznes, a rezygnacja z tego typu usługi może okazać się bardziej kosztowna niż jej chwilowe wyłączenie. Nie powiem nic nowego, ale społeczeństwo zamknięte w czterech ścianach częściej i chętniej przenosi swoją aktywność do Internetu i właśnie tam konsumuje treści.

Łukasz Osiński: Dodam, że osoby, które w najbliższym czasie nie zdecydują się na zakup jakiegoś produktu, choćby z uwagi na niepewną przyszłość albo brak możliwości skorzystania z niego, na przykład podróże zagraniczne, nadal analizują oferty, edukują się w danej dziedzinie po to, żeby po ograniczeniu restrykcji szybko dokonać wyboru i zakupu. Oni po prostu przenieśli się na inny poziom lejka sprzedażowego. Dlatego sugerowałbym tworzenie wartościowego contentu, który przyciągnie odbiorców i we właściwym czasie przekona ich do podjęcia decyzji. Nie zapominajmy o mediach społecznościowych, które odgrywają znaczącą rolę w budowaniu świadomości i przywiązania do marki. Przed firmami stoi wyzwanie polegające na dopasowaniu narracji do nowych warunków.

No właśnie, wydaje mi się, że wyzwaniem jest udzielenie odpowiedzi na pytanie: „O czym teraz mówić, skoro wszyscy mówią o pandemii, ograniczeniach i kryzysie ekonomicznym?” A może by tak zawiesić na jakiś czas komunikację, przeczekać i później wrócić do standardowej promocji?

Łukasz Osiński: Niezależnie od sytuacji firmy powinny się cały czas komunikować ze swoim otoczeniem i przede wszystkim z klientami. Otwartość, gotowość do podjęcia dialogu i proaktywność to według mnie istotne cechy, które marki powinny w sobie wyrobić. W szczególności w czasach kryzysu. Wstrzymywanie czy wyłączanie komunikacji to nie jest dobra taktyka, a przy tym w przyszłości może ona zrodzić niechciane konsekwencje. Pamiętajmy o relacjach z interesariuszami, mediami, a przede wszystkim z pracownikami. Transparentność jest bardzo ważna, a prowadzenie regularnej komunikacji wewnętrznej sprawi, że pracownicy tworzący daną organizację, niezależnie od szczebla, będą świadomi sytuacji. Na pewno wpłynie to na ich poczucie kontroli, komfortu i bezpieczeństwa.

Szymon Pietkiewicz: Z mojej perspektywy aktualna sytuacja stwarza, poza zagrożeniami, również szanse. Wiele firm podejmuje decyzje o zwolnieniu części pracowników, co powoduje większą dostępność potencjalnych profesjonalistów na rynku pracy. Dlatego działania employer brandingowe, które mogą być kierowane również do wewnątrz, prowadzone głównie przez duże organizacje, mogą pomóc szybciej i lepiej zrealizować nasze cele HR-owe. Podsumowując, prowadźmy komunikację na wszystkich frontach, bo to się po prostu opłaca.

No dobrze, w takim razie spójrzmy w przyszłość i przenieśmy się do świata postepidemicznego, w którym wszystko wraca do normy. Co powiedzielibyście firmom, które chciałaby powierzyć Wam swoje budżety marketingowe?

Łukasz Osiński: To zależy od wielu czynników, bo jak wcześniej wspomniałem, każdą firmę charakteryzują nieco inne cele. Sądzę, że firmy, które poczują stabilny grunt pod nogami, zechcą jak najszybciej odbudować ewentualne straty z ostatnich dwóch, trzech miesięcy. Takie „odkucie się” może być realizowane na wiele różnych sposobów. Na szczęście w ramach naszej Grupy funkcjonują 3 dywizje – PR-u, marketingu, storytellingu – dzięki czemu możemy dobrać i dostarczyć taki zestaw działań, który pozwoli osiągać cele naszych klientów. I właśnie o to zapytałbym w pierwszej kolejności, czyli „co chcesz osiągnąć
poprzez naszą współpracę”?

Szymon Pietkiewicz: Myślę, że budowa przekonującej narracji marketingowej po pandemii może być kluczowa dla odbudowania sprzedaży. Ja na początku zadałbym pytanie – „co chcesz powiedzieć?”. Okazuje się, że coraz więcej firm właśnie z tym ma problem, bo przez lata koncentrowały się na komunikowaniu aktualności, nowości, informacji produktowych, zamiast dokonać rewizji swojej strategii i postawić na unikalną narrację. Jedna z naszych marek, Conversacja i zespół, który ją tworzy, od początku swojej działalności pracuje z klientami nad budową ich opowieści marketingowej. Z entuzjazmem stwierdzam, że widzę coraz większe zainteresowanie tym tematem wśród nowych klientów. Nie zapominajmy, że poszczególne usługi marketingowe i PR-owe to w dalszym ciągu tylko narzędzia, które „coś” komunikują. Sztuką jest określić czym to „coś” jest, bo to definiuje tożsamość naszego biznesu.

Dziękuję za spotkanie i do zobaczenia wkrótce w nowym, lepszym świecie!

Szymon Pietkiewicz, Łukasz Osiński: Dziękujemy, do zobaczenia.

Rozmawiał Robert Sakowski
Zdjęcia Archiwum

Tower Group Communication
Łódź, ul. Sienkiewicza 85/87
tel. 665 591 569
e-mail: info@towergroup.com.pl
l.osinski@towergroup.com.pl

www.towergroup.com.pl