Monopolis

Wizy w Monopolis!

Wizy w Monopolis!

Od czerwca w Łodzi zacznie działać Centrum Decyzji Wizowych. Siedziba Centrum będzie otwarta w łódzkim Monopolis. W tej sprawie 17 kwietnia br. podpisali umowę przedstawiciele Ministerstwa Spraw Zagranicznych RP oraz spółki Virako, inwestora Monopolis.

 

Nie w Warszawie, lecz w Łodzi rozpocznie działalność Centrum Decyzji Wizowych. Pierwszych interesantów Centrum przyjmie w czerwcu tego roku. Do ich dyspozycji będzie 15 pracowników. Zespół obsługi Centrum sukcesywnie będzie się zwiększał – jesienią planowany jest wzrost zatrudnienia do 20 osób, a do końca 2025 roku obsada urzędu ma wynieść 150 osób.

Umowę o wynajęciu powierzchni na działalność Centrum podpisali z ramienia MSZ Maciej Karasiński Dyrektor Generalny Służby Zagranicznej oraz Krzysztof Witkowski, prezes spółki Virako, inwestora Monopolis. W uroczystości podpisania dokumentów uczestniczyli Zbigniew Rau, Minister Spraw Zagranicznych Polski oraz Tobiasz Bocheński, Wojewoda Łódzki.

Tylko w Łodzi, w Monopolis

O lokalizacji Centrum w Łodzi zdecydował Zbigniew Rau, Minister Spraw Zagranicznym RP, a przy okazji łodzianin.

– Poszukując nowego miejsca dla Centrum Decyzji Wizowych, które powołaliśmy w ramach struktury Ministerstwa Spraw Zagranicznych, postawiłem jeden warunek: trzeba znaleźć taką lokalizację, której nasza stolica nie będzie w stanie przebić. I tak zarekomendowano mi Monopolis w mojej rodzinnej Łodzi. I dziś z wielką radością mogę poinformować, że w czerwcu rozpoczynamy tu pracę. Zapotrzebowanie na polskie wizy różnego rodzaju rośnie i musimy temu sprostać, stąd właśnie decyzja o powołaniu Centrum Decyzji Wizowych” – mówił Zbigniew Rau, Minister Spraw Zagranicznych.

Zbigniew Rau, jako łodzianin, często korzysta z gościnności Łodzi organizując tu wiele ważnych wydarzeń międzynarodowych. Warto przypomnieć choćby o szczycie Organizacji Bezpieczeństwa i Współpracy w Europie czy o ostatnim spotkaniu Bukaresztańskiej Dziewiątki. Powstanie Centrum Decyzji Wizowych to kolejna inicjatywa ministra związana z jego rodzinną Łodzią. Siedziba Centrum znajdzie się w budynku M4 (ul. Kopcińskiego 62c).

Monopolis bezpieczną przestrzenią

Za zaufanie i decyzję o umiejscowieniu siedziby Centrum w Monopolis podziękował Krzysztof Witkowski.

– Jest dla mnie olbrzymim zaszczytem, że w Monopolis, łódzkiej inwestycji swoje ważne biuro otworzy Ministerstwo Spraw Zagranicznych. Cieszę się, ze nasz projekt oparty na rewitalizacji dawnej fabryki z 1902 roku spotkał się z uznaniem państwowej instytucji, tym bardziej że jest to projekt zrealizowany przez firmę polską, łódzką. To projekt doceniony nieruchomościowym Oscarem. Dziękuję za zaufanie i wybór Monopolis na łódzkie biuro Ministerstwa Spraw zagranicznych. Jako łodzianin cieszę się, że taka ważna państwowa instytucja swoje nowe funkcje realizuje w Łodzi. Monopolis będzie bezpieczną i funkcjonalną przestrzenią do pracy dla pracowników ministerstwa – podkreślał Krzysztof Witkowski, prezes spółki Virako, inwestora Monopolis.

Do zadań, które będzie realizować Centrum, należą m.in. przyspieszenie i ułatwienie procedury uzyskania wiz, stworzenie maksymalnie wygodnych warunków dla interesantów. A także wyjaśnienie im przepisów dotyczących wjazdu i pobytu w Polsce oraz sprawdzenie kompletności dokumentów, stanowiących podstawę dla wydania wizy.

Łódź nie jest jedynym miastem, w którym Ministerstwo Spraw Zagranicznych postanowiło zlokalizować jeden ze swoich urzędów. Również 17 kwietnia br. w Kielcach otwarto Centrum Informacji Konsularnej.