Kulinaria

Wiesław Bober: Gotowanie! Pasja, która motywuje do pracy

Wiesław Bober: Gotowanie! Pasja, która motywuje do pracy

O tym, dlaczego wybrał Pabianice choć mógł pracować wszędzie, o rywalizacji i współpracy z innymi szefami kuchni i o tym, co jest potrzebne, aby osiągnąć zawodowy sukces opowiada Wiesław Bober, szefa kuchni restauracji Wzorcownia by W. Bober w hotelu Fabryka Wełny.

LIFE IN Łódzkie: Czym szczególnym wyróżnia się oferta restauracji Wzorcownia?

Wiesław Bober: Wzorcownia by W. Bober jest to restauracja autorska, doskonale wpisująca się w charakter kompleksu Fabryki Wełny. Klimatyczne, industrialne wnętrze zdobi oryginalne oświetlenie oraz obrazy, które wprowadzają elegancję i stanowią uzupełnienie całości. Menu restauracji jest kompromisem pomiędzy tradycją i nowoczesnością. Dania znajdujące się w karcie, przygotowane zostały w oparciu o regionalne produkty wykorzystując ich sezonowość. Wzorcownia jest laureatem licznych nagród, m.in. została doceniona przez kapitułę Poradnika Restauratora, otrzymując w 2017 roku statuetkę Hermesa w kategorii – najlepsza restauracja hotelowa.

A co możemy zjeść tutaj, czego nie ma gdzie indziej?

Karta menu jest zwięzła, ale zawiera pozycje, które zadowolą nawet najbardziej wymagające podniebienia. W zależności od pory roku, odnajdziemy w niej dania z dziczyzny lub owoców morza, podane z wyszukanymi, sezonowymi dodatkami. W obecnej karcie powodzeniem cieszy się smażona grasica z kaparami i boczkiem.

Zapewne słyszał Pan opinie na swój temat, ale warto je tutaj przytoczyć: artysta, z doskonałym wyczuciem smaku i z fantastyczną umiejętnością komponowania dań. Jak dochodzi się do takich umiejętności, jakie Pan posiada — wiele lat nauki czy po prostu dar boży?

Zgodnie z powiedzeniem – trening czyni mistrza, ale punktem wyjścia niewątpliwie jest talent. Aby osiągnąć sukces w tym zawodzie konieczne jest olbrzymie zaangażowanie i oddanie. Niezbędna jest też chęć rozwoju i kreatywność, która daje radość poszukiwania i odkrywania nowych rozwiązań.

A gotowanie to Pana pasja czy praca?

Gotowanie to pasja, która motywuje do pracy. Codzienne obowiązki to nie tylko tworzenie i kreowanie, ale przede wszystkim umiejętne planowanie i zarządzanie zespołem. Praca w gastronomii to duża odpowiedzialność oraz nieustanny stres, dlatego jeśli efekt końcowy zachwyca, spotyka się z uznaniem gości, mam poczucie satysfakcji i radości.

W tym roku został Pan uhonorowany tytułem Człowieka Sukcesu 2018. Co zachwyciło kapitułę konkursu, że wybrała właśnie Pana?

Na sukces pracuje się latami, pomaga go zapewnić wytrwałość i systematyczność. W 2016 roku w plebiscycie Osobowości i Sukcesy, otrzymałem nagrodę w kategorii – Przez osobowość do sukcesu. Myślę, że wtedy kapituła doceniła moje zaangażowanie, pasję do gotowania i chęć ciągłego poszukiwania nowych smaków oraz umiejętność do dzielenia się swoją wiedzą z młodymi adeptami sztuki kulinarnej. „Człowiek Sukcesu 2018” jest uhonorowaniem mojej długoletniej pracy i wkładu w rozwój polskiej sztuki kulinarnej. Kocham moją pracę, dlatego pragnę inspirować amatorów, pomagając im w odnalezieniu życiowej pasji.

Wcześniej były inne tytuły i wyróżnienia. Eksperci doceniają Pana za profesjonalizm i fantastyczne umiejętności. A bywalcy restauracji Wzorcownia za potrawy, które Pan serwuje. Co sprawia Panu więcej radości — tytuły ekspertów czy uznanie gości?

Wiele radości sprawia mi zarówno uznanie gości jak i tytuły przyznawane przez ekspertów. Goście, często reagują bardzo spontanicznie, dlatego tym bardziej cieszy mnie gdy ich opinie i głosy decydują o wyróżnieniach w plebiscytach i rankingach. Zdanie ekspertów jest dla mnie nie mniej ważne i równie budujące. Często mam okazję podejmować kolegów, Szefów Kuchni najlepszych restauracji i jestem wdzięczny za każdą konstruktywną uwagę.

Gotował Pan dla artystów, filmowców, polityków i najpiękniejszych kobiet w tym dla Miss World. Mógł Pan pracować wszędzie, ale wybrał Pabianice. Skąd taki wybór?

Nigdy nie można przewidzieć czy w danej chwili dokona się właściwego wyboru pracy. W przypadku hotelu Fabryka Wełny, nie wahałem się ani chwili. Przeczucie mnie nie myliło, że będzie to miejsce, gdzie będę mógł rozwijać swoje pasje zawodowe. Na swej drodze spotkałem wspaniałego człowieka, właściciela kompleksu – Andrzeja Furmana. Jest perfekcjonistą, dla którego nie ma rzeczy niemożliwych, pragnącego, by obiekt był miejscem wyjątkowym, a dania serwowane w restauracji wyśmienite. Wspiera mnie w dążeniach, aby być najlepszym. Wzorcownia jest urzeczywistnieniem moich marzeń o prowadzeniu restauracji od podstaw według własnej wizji.

Czy szefowie kuchni rywalizują ze sobą i wciąż wymyślają nowe smaki, nowe przepisy i nowe kompozycje potraw, czy też udoskonalają to, co już zostało wymyślone?

Rywalizacja pomiędzy Szefami Kuchni jest przede wszystkim zdrowa. Chętnie podejmujemy współpracę oraz wymieniamy się zdobytym doświadczeniem. Gościłem w swojej restauracji wielu Szefów Kuchni, cieszących się uznaniem na całym świecie, takich jak Giancarlo Russo, Teo Vafi dis czy Robert Sowa, który służył radą oraz nieocenioną pomocą podczas tworzenia Wzorcowni. Dzielili się oni w Fabryce Wełny swoimi umiejętnościami z kucharzami i prezentowali swoje dania gościom. W sierpniu będę mieć przyjemność gościć Kurta Schellera, przyjazd zapowiedział również Pascal Brodnicki. Dużo podróżujemy poznając i czerpiąc inspiracje z kuchni całego świata. Stale uczymy się nowych rzeczy, poznając nieznane wcześniej smaki.

Czy Polska to dla kucharza interesujący kraj? Przecież u nas je się proste pożywienie byle było go dużo i tłusto. A może nasze gusta kulinarne zmieniają się?

Polska kuchnia jest bardzo interesująca i inspirująca. Upodobania kulinarne ulegają zmianom na przestrzeni czasu. Polacy dużo podróżują po świecie poszukując nietuzinkowych smaków. Dla nas kucharzy, sprostanie wymagającym gustom oraz dostarczanie nowych wrażeń gościom stanowi niewątpliwe wyzwanie. Oczywiście obserwuję na bieżąco nowe trendy, śledzę życie branży gastronomicznej. Zauważalny jest powrót do natury i prostoty oraz dbałość o jakość i piękno na talerzu. Ludzie pragną odżywiać się zdrowo, dostarczając niezbędnych składników, nie obciążających organizmu.

Jak działa szef kuchni w kuchni? Jak menedżer, który zarządza zespołem kucharzy i pomocy kuchennych, czy bardziej jak twórca, który kreuje potrawy?

Szef Kuchni odpowiada za organizację i pracę całego zespołu, a w razie potrzeby jest w stanie zastąpić każdego z kucharzy. Dba o zaopatrzenie, smak oraz dekorację potraw. Tworząc nową kartę, szef eksperymentuje poszukując nieznanych smaków i łącząc ze sobą różnorodne składniki. Ten zawód wymaga ogromnego zorganizowania, punktualności, wiąże się z dużym wysiłkiem i umiejętnością pracy pod presją czasu. Praca Szefa Kuchni łączy
obowiązki menedżera zarządzającego zespołem z umiejętnościami artystycznymi pozwalającymi tworzyć, komponować i kreować wciąż nowe dania.

Zdradzi Pan plany na najbliższą przyszłość — zaskoczy nas czymś w menu restauracji Wzorcownia?

W związku z rozbudową hotelu myślę, że przede mną nowe wyzwania. Jeśli chodzi o menu restauracji Wzorcownia, lubię sam siebie zaskakiwać, więc zobaczymy co przyniesie przyszłość.

Restauracja Wzorcownia by W. Bober
Kontakt i rezerwacja: zarezerwuj stolik: +48 42 206 83 35
rezerwacja wesel i przyjęć: +48 518 275 80
eventy@fabrykawelny.pl
Fabryka Wełny Hotel & SPA, ul. Grobelna 4, 95-200 Pabianice