Biznes

Większa szansa na rynku pracy

Większa szansa na rynku pracy

O tym, jak w najbliższym czasie będzie się zachowywał polski rynek pracy, opowiada MONIKA ZIELIŃSKA-MYSIOR, Dyrektor Generalna firmy doradztwa personalnego Gravet Consulting sp. z o.o.

Praca zdalna w modelu hybrydowym, wzrost wynagrodzenia minimalnego i częstsze wykorzystywanie firm rekrutacyjnych do wyszukiwania specjalistów – te czynniki mają zdominować polski rynek pracy w najbliższym czasie. Zgadza się Pani z tą opinią?

Raporty przeprowadzanie wśród pracowników różnych firm i w różnych grupach wiekowych jednoznacznie pokazują, że tak zwany hybrydowy model pracy, czyli częściowo w domu, częściowo w biurze lub u klientów, jest rozwiązaniem, które spodobało się Polakom. Pracodawcy powinni wziąć to pod uwagę, ponieważ będzie to z pewnością jeden z elementów decydujących o tym, czy uda im się pozyskać dobrych kandydatów do pracy i zatrzymać pracowników. Wzrost płacy minimalnej w kolejnych latach był szeroko dyskutowany w maju, prawdopodobnie w 2022 r. czeka nas podwyżka do około 3000 zł brutto. A jeśli chodzi o korzystanie z firm rekrutacyjnych, rzeczywiście coraz trudniej znaleźć dobrego specjalistę. Firmie rekrutacyjnej łatwiej do niego dotrzeć poprzez bazę kandydatów i wypracowane kontakty w różnych branżach.

Czy pracownicy ze Wschodu to problem polskiego rynku pracy, czy jego rozwiązanie?

Zdecydowanie rozwiązanie. Na polskim rynku w tej chwili brakuje specjalistów, zwłaszcza z wykształceniem technicznym, znających języki obce. W ciągu ostatnich dwóch, trzech lat przedsiębiorcy musieli zabiegać o pracowników spoza Polski. Powstawały specjalne biura, które zajmowały się rekrutacją obcokrajowców, głównie z Ukrainy i Białorusi, ale też z Azji. Specjaliści z tych krajów często mają równie wysoki poziom umiejętności jak Polacy i pracują z dużym zaangażowaniem, między innymi dlatego, że zależy im na legalnym pobycie w naszym kraju, w czym może pomóc pracodawca.

Polskie firmy coraz częściej oferują nowe stanowiska pracy, związane z automatyzacją i robotyzacją produkcji, na które brakuje specjalistów. Czy przebranżowienie stanie się częścią zawodowego życia Polaków?

Na pewno. Analitycy trendów i futurolodzy wypowiadający się na temat zawodów przyszłości najczęściej są zgodni co do tego, że zautomatyzowaniu podlegać będą przede wszystkim prace fizyczne, powtarzalne i schematyczne, a także te polegające na zbieraniu i przetwarzaniu danych. Większe szanse na utrzymanie się na rynku pracy mają natomiast zawody kreatywne, wymagające wytwarzania rozwiązań oraz analitycznego i nieszablonowego myślenia. Warto też rozwijać takie kompetencje, jak: otwartość, elastyczność, chęć ciągłego uczenia się, komunikatywność i praca zespołowa.

Gravet Consulting specjalizuje się w wyszukiwaniu specjalistów, których potrzebują firmy. Czy pandemia COVID-19 wpłynęła w jakiś sposób na procesy rekrutacyjne?

Tak, przede wszystkim jeśli chodzi o spotkania z kandydatami. Właściwie od roku wszystkie rozmowy rekrutacyjne przeprowadzamy online, co jest bardzo wygodne, ale ogranicza wymianę informacji, zwłaszcza jeśli chodzi o język ciała. Ponadto, nie każdy kandydat ma warunki sprzętowe i lokalowe pozwalające na przeprowadzenie spotkania na dobrym poziomie. Trzeba też zaznaczyć, że obecnie pracownicy są mniej skłonni niż przed pandemią do zmiany pracy.

Firma, którą Pani kieruje, zajmuje się także doradztwem kariery. Czy jest w ogóle zapotrzebowanie na tego typu usługi?

Jest, ale w Łodzi znacząco mniejsze niż na przykład w Warszawie. Wiele informacji na temat tego, jak profesjonalnie przygotować dokumenty aplikacyjne, czy profil w mediach społecznościowych można znaleźć w Internecie. Ale spotkanie z doradcą kariery to dodatkowo możliwość poznania swoich mocnych i słabych stron, oceny, które predyspozycje/umiejętności powinniśmy rozwijać, a co potencjalnie może blokować naszą karierę. Dzięki symulacjom rozmów rekrutacyjnych pomagamy też oswoić stres i przygotować się do rozmowy rekrutacyjnej. A ona, może mieć decydujący wpływ na naszą karierę.

Łódź, ul. Sienkiewicza 13
tel. 42 250 69 36, 501 526 539
e-mail: info@gravet.com.pl
www.gravet.com.pl
facebook.com/gravetconsulting/
linkedin.com/company/gravet-consulting-sp.-z-o.o.-d-/