Polecamy

Wieczór poetycki z Mieczysławem Zynerem

Wieczór poetycki z Mieczysławem Zynerem

„W okładkach czasu” to najnowszy tomik poezji Mieczysława Zynera. Prezentacja poezji odbyła się w Art Galery, nowym miejscu w Łodzi, w którym króluje sztuka. Było kameralnie i wyjątkowo.

Kameralna przestrzeń, wyjątkowa publiczność, oryginalna oprawa muzyczna i poezja – to niezawodny przepis na spędzenie udanego wieczoru. Tym razem właśnie taki zdarzył się w Art Galery, galerii działającej od niedawna w kompleksie Monopolis.

„W okładkach czasu” to najnowszy tomik wierszy Mieczysława Zynera, znanego łódzkiego przedsiębiorcy i restauratora, a jednocześnie nauczyciela akademickiego, podróżnika, pasjonata sztuki i poety. O poetyckiej pasji autora wciąż wie niewiele osób, choć on sam nie ukrywa, że od czasu do czasu pisze wiersze. I to od dawna. Jak przyznał w jednym z wywiadów nigdy nie szukał rozgłosu, ale też nigdy nie pisał do szuflady.

Najnowszy zbiór wierszy wydany przez Rotary Klub Łódź, zawiera szerokie spektrum wrażliwości autora. Dostrzec w nim można także dążenie do połączenia stylu współczesnego z klasyczną literaturą liryczną zabarwioną akcentami romantyczności.

Ze swoją poetycką twórczością Mieczysław Zyner zadebiutował w 1986 roku na antenie Radia Łódź. Od tamtego czasu wydał cztery książki poetyckie – „Zjawy”, „Bez adresu” i „Wiersze w cieniu” (nominowana do Nagród Silesius 2018) oraz „Niesione wiatrem – rozhuśtane życiem”. Ostatnia pozycja recenzowana była jako jedna z najlepszych wśród współczesnych wierszy z poetyki miłosnej.

Mieczysław Zyner jest też autoem powieści „Fascynacje” oraz zbioru felietonów i esejów „Reflesenty”. Publikował w Tygodniku Literackim „Odgłosy”, w Magazynie Kulturalnym „Kalejdoskop”, w Radiu Łódź, w wydaniach okazjonalnych oraz na swoim blogu – Poezja Proza Refleksje. Należy do Związku Literatów Polskich oraz Nieformalnej Grupy Literackiej przy Klubie Lekarza w Łodzi. Związany jest także z Grupą Artystyczną Templum.

Kameralne spotkanie promujące najnowszy tomik wierszy Mieczysława Zynera zorganizowano w Art Galery, wyjątkowym miejscu, które od niedawna działa w Monopolis (tu można zobaczyć transmisję z wydarzenia: https://tiny.pl/9glq2)

Dzięki Fundacjom Muzyka do Potęgi oraz Ars Infinity, wyjątkową oprawę muzyczną do poezji Mieczysława Zynera przygotowali Ewelina Zawiślak, Paulina Urbankowska i Mateusz Wojtkiw. Z kolei realizację audio-video oraz live stream na kanale YouTube oraz FB zapewniło Studio Grantor. Wydarzenie poprowadził znany łódzki fotograf Jerzy Maciej Koba.

Autorem publikowanych zdjęć jest Michał Jerzy Stolarski.