Polecamy

Wieczór baletowy w Teatrze Wielkim w Łodzi

Wieczór baletowy w Teatrze Wielkim w Łodzi

Pierwsza premiera w 2021 roku i pierwszy live streaming. Teatr Wielki w Łodzi zaprasza, 30 stycznia o godz. 18 na premierę dwuczęściowego wieczoru baletowego HUBRIS/FACE THE TRUTH, do którego choreografię przygotowało dwóch uznanych tancerzy łódzkiego baletu: Joshua Legge oraz Grzegorz Brożek.

Będzie to wieczór debiutów choreograficznych artystów na głównej scenie Teatru Wielkiego w Łodzi. Nieoczywiste treści w połączeniu z dynamiką tańca współczesnego i elektryzującą ekspresją tancerzy to siła nadchodzącej premiery, a streaming live pozwoli zachować autentyzm dzieła.

Pragniemy zaprezentować Państwu pierwszą w tym sezonie premierę baletową – niecodzienny spektakl baletowy składający się z dwóch części. Przedstawienie miało zostać zaprezentowane pod koniec lutego 2020 roku, jednak ze względu na panującą sytuację epidemiologiczną zostało ono przełożone na 30 stycznia 2021 r.

HUBRIS część pierwsza – chor. Joshua Legge do muzyki ALDER & ASH – ADRIAN COPELAND – to abstrakcyjny spektakl baletowy nawiązujący do mitycznych postaci – Dedala i Ikara, traktujący o szczególnym rodzaju pychy, która przyczyniła się do upadku Ikara. Twórcą choreografii jest solista baletu Teatru Wielkiego w Łodzi, Joshua Legge.

„Istotą tego baletu jest współczesna, abstrakcyjna forma. Fabuła jest tylko punktem odniesienia, nie zaś kluczem do interpretacji” – mówi choreograf.

Joshua Legge urodził się w Australii. Uczył się w Alegoria Dance Studios. Szkolił swoje umiejętności w English National Ballet w Londynie. Występował w teatrze w Rumunii – Teatrul de Balet Sibiu, tam w ciągu dwóch lat stworzył m.in. następujące solowe role –  Aleksieja Wrońskiego („Annia Karenina”); Księcia w „Paquicie”; Tristana w „Tristanie i Izoldzie”. Dla tego teatru przygotował również kilka autorskich pokazów choreograficznych.

W 2017 roku Joshua dołączył do Baletu Teatru Wielkiego w Łodzi. W sezonie 2019-2020 awansował do roli solisty. Na deskach tego teatru został doceniony m.in. jako: Podpalacz ( w „Ziemi obiecanej”, chor. Grey Veredon); Beethoven-Geniusz („Cisza”, chor. Ivan Cavallari); Zorba („Grek Zorba”, chor. Lorca Massine).

FACE THE TRUTH – „Zmierzyć się z prawdą” – część druga  w choreografii Grzegorza Brożka do muzyki Cezarego Kurowskiego, w symboliczny sposób przekazuje emocje i treści, demaskując hipokryzję. Przesłanie libretta każdy z odbiorców będzie mógł odnieść do siebie oraz ludzi, którzy go otaczają. Jacy jesteśmy naprawdę? Czy w pełni zdajemy sobie sprawę z tego, że prędzej czy później każdy z nas zmierzy się z własnym sumieniem i prawdą? Ona wciąż istnieje – w głębi duszy, chce nas prowadzić, a jednak coraz częściej zatajamy ją przed innymi, a co gorsza – przed samym sobą.

Przedstawienie odważnie porusza egzystencjalne problemy tkwiące w każdym z nas. Trudny okres pandemii sprawia, że coraz częściej dochodzi w ludziach do wewnętrznej konfrontacji. Dlatego też w obecnych czasach jest to bardzo ważny spektakl.

Spektakl jest połączeniem nurtu klasycznego ze współczesnym, zarówno pod względem choreografii, jak i specjalnie skomponowanej przez Cezarego Kurowskiego muzyki, złożonej z dwóch przenikających się warstw – orkiestrowej i elektronicznej.

Tace The Truth” będzie kolejnym już projektem Grzegorza Brożka i Cezarego Kurowskiego. Jednym z ważniejszych w ostatnim czasie było stworzenie bezprecedensowego wirtualnego spektaklu baletowego pt. „Separated life” (kwiecień 2020), który cieszył się ogromnym zainteresowaniem zarówno publiczności jak i mediów w całej Polsce. Do wcześniejszych sukcesów choreograficznych Grzegorza Brożka należy również m.in. spektakl „Faustus”, który wystawiony został w pracowni malarskiej (modelatorni), z wykorzystanie niecodziennej przestrzeni do zaprezentowania własnej choreografii.

 

HUBRIS – balet w jednym akcie
choreografia: JOSHUA LEGGE
muzyka: ALDER & ASH (ADRIAN COPELAND)
dekoracje: IZABELA KARAŚKIEWICZ
kostiumy: ZUZANNA MARKIEWICZ
reżyseria światła: ADAM TRAUTZ
asystent choreografa: ANNA KRZYŚKÓW
oraz soliści, koryfeje i zespół baletowy Teatru Wielkiego w Łodzi

wystawiono za zgodą: Settled Scores LLC (muzyka z nagrania)

obsada / 30.01.2021:
Daedalus – KOKI TACHIBANA
Minotaur – NAZAR BOTSIY
Pasiphae – RIHO OKUNO
Minos – GINTAUTAS POTOCKAS
Ariadne – KAROLINA URBANIAK
Theseus – BRANDON DEMMERS
Icarus – MACIEJ PLETNIA
Chorus: LAVINIA PIWOŃSKA, KAROLINA URBANIAK, JULIA SADOWSKA, RIHO OKUNO,  ALEKSANDRA GRYŚ, MARTYNA SZABLEWSKA, NAZAR BOTSIY, GINTAUTAS POTOCKAS, BRANDON DEMMERS, MACIEJ PLETNIA, JAKUB OLEJNIK, PAWEŁ KURPIEL, YUKI ITAYA, GIUSEPPE STANCANELLI

 

FACE THE TRUTH – balet w jednym akcie
choreografia: Grzegorz Brożek
muzyka: Cezary Kurowski
kostiumy: Zuzanna Markiewicz
kierownictwo muzyczne: Michał Kocimski
reżyseria światła: Adam Trautz

obsada / 30.01.2021:
Dusza – ALEKSANDRA GRYŚ
Saga – BOGLARKA NOVAK
Kazus – DOMINIK SENATOR
oraz soliści, koryfeje, zespół baletowy Teatru Wielkiego w Łodzi

muzyka z nagrania w wykonaniu orkiestry Teatru Wielkiego w Łodzi
pod kierownictwem Michała Kocimskiego.

 

Wieczór debiutów choreograficznych: HUBRIS / FACE THE TRUTH

Bezpłatny live streaming już w sobotę, 30 stycznia o godz. 18:00 na stronie www.operalodz.com.

Wydarzenie na FB: https://fb.me/e/1R68mmUus

Materiał z przygotowań w programie „Teatr Wielki zza kulis”: https://youtu.be/ZO-2dysRDus


Zdjęcia: Joanna Miklaszewska