Polecamy

Weekend z łódzką kulturą

Weekend z łódzką kulturą

Jakie macie plany na weekend? Siedzicie w domu i oglądacie seriale, czy może spędzicie weekendowe wieczory na spotkaniach z łódzką kulturą. My zdecydowanie wybieramy ten drugi sposób i Wam też serdecznie polecamy.

Sobota z kulturą

Rodzina w Teatrze Powszechnym

Teatr Powszechny zaprasza na spektakl „Rodzina” w reżyserii Wojciecha Malajkata. Akcja spektaklu dzieje się w podupadłym majątku Lekcickich, w którym głowa rodziny Tomasz Lekcicki – utracjusz, bawidamek, miłośnik metafizyki i domorosły wynalazca, mieszka z siostrą poetką i – jedyną stąpającą twardo po ziemi osobą w rodzinie – córką Marysią. Ta ostatnia, podejmuje działania mające na celu uratowanie rodzinnego majątku. Traf chce, że w tym samym czasie w dworze w Lekcicach pojawia się również sowiecki dygnitarz i tajemniczy gość zza granicy.

„Rodzina”, jedna z trzech komedii napisanych przez Antoniego Słonimskiego, jest satyryczną wizją Polski, napisaną z charakterystycznymi dla Skamandryty ostrym dowcipem i ciętym językiem. Mimo iż powstała w 1933 roku, okazuje się być dziś niezwykle aktualna.

Jeszcze niedawno „Rodzina” Słonimskiego w reżyserii Wojciecha Malajkata brzmiała zupełnie inaczej. Była przede wszystkim o nas, o Polakach – naszych słabościach i wadach, których nie potrafimy przezwyciężyć. W obecnym kontekście wojny w Ukrainie na pierwszym planie jest kondycja człowieka i jego postawa wobec ideologii i totalitaryzmu.

Spektakl można obejrzeć w sobotę i niedzielę, o godz. 19

Bilety: https://tinyurl.com/bdj33fek

 

Wigilia Teatru Kamila Maćkowiaka

Teatr Fundacji Kamila Maćkowiaka zaprasza na „Wigilię”. Ta sztuka to klasyczny dramat skomplikowanych relacji kat-ofiara. Niczym w „Procesie” Kafki, mamy pokazane kolejne etapy zniewolenia człowieka. Rzeczywistość sztuki (niestety przypominająca tę nas otaczającą) pokazuje, że nie istnieje strefa intymności i prywatności; że nasze życie jest nieustannie inwigilowane.

To również rzeczywistość, gdzie nadzór państwa – państwa totalitarnego – myli obronę swobód i wolności obywatelskich z działalnością terrorystyczną. To próba złamania niezłomności człowieka, wartości jego ideałów. Walka bezwzględnego oraz inteligentnego urzędnika policji z intelektualistką i wolnomyślicielką przeradza się w walkę dwóch silnych osobowości.

Utwór analizuje jakie związki zachodzą między świadomością zjawiska anarchii, terroryzmu, a terrorystycznymi atakami w imię rzeczywistych lub urojonych idei. Dość znamienne, że akcja sztuki (dziejąca się na scenie w czasie rzeczywistym) rozgrywa się w tym szczególnym nie tylko dla katolików dniu roku – w Wigilię Bożego Narodzenia.

Rzadko się zdarza, aby utwór dramatyczny w głęboki, niezwykle wnikliwy sposób ukazywał współczesne problemy i zagrożenia, a jednocześnie był pasjonującym pojedynkiem protagonistów, pojedynkiem trzymającym w napięciu jak przystało na znakomity thriller. „Wigilia” daje aktorom materiał na brawurowe role, a widzom gwarantowaną satysfakcję z pasjonującej propozycji teatralnej.

Cały dochód z dwóch spektaklu, który zobaczyć można w sobotę i niedzielę, przekazany zostanie na zakup żywności dla Punktu Pomocy Humanitarnej przy ul. Piotrkowskiej 87.

Bilety: http://bityl.pl/rXddr

Foto Joanna Jaros

Visual Concert w Atlas Arenie

Do Atlas Areny możemy wybrać się na „Visual Concert”,  koncert muzyki filmowej i epickiej z filmową projekcją najpiękniejszych miejsc świata to niezwykłe multimedialno-muzyczne show, które odwiedziło już największe polskie miasta, wypełniając po brzegi wszystkie miejsca w ich arenach.

Podczas Visual Concert zostaną wykorzystane bardzo znane i lubiane motywy filmowych soundtracków, energetyczne oraz epickie brzmienie gatunku „trailer music”. Przedstawiamy obrazy filmowe oraz wizualizacje najwspanialszych miejsc na świecie na dużym, panoramicznym ekranie.

Blisko 80-osobowy zespół orkiestry symfonicznej CoOperate Orchestra z towarzyszeniem Chóru Akademickiego UAM (przygotowanie Beata Bielska) pod batutą Adama Domurata wypełni muzyczną przestrzeń́ w rytm filmowego obrazu, ukazującego najbardziej spektakularne miejsca na naszej Ziemi: od uroczych plaż na hawajskich wyspach, poprzez 7 Cudów świata, niezwykłe Parki Narodowe, lasy tropikalne, ośnieżone szczyty górskie po miejskie dżungle na całym świecie.

Publiczność usłyszy utwory muzyki filmowej z takich filmów jak: Gladiator, Avatar, Piraci z Karaibów, James Bond, Marzyciel, Transformers, Władca Pierścieni oraz utwory muzyki epickiej, m.in. znanej na całym świecie wytwórni Two Steps From Hell. Koncert uświetnią utalentowani soliści: Beata Bielska oraz Krzysztof Iwaneczko.

Początek koncertu w sobotę o godz. 18

 

Niedziela z kulturą

Wiśniowy sad Czechowa

Teatr im. Stefana Jaracza zaprasza 27 III o godz. 19 na premierę „Wiśniowego sadu” Antona Czechowa. To arcydzieło literatury światowej w interpretacji jednej z najwybitniejszych reżyserek młodego pokolenia – Małgorzaty Warsickiej.

Ostatni dramat w dorobku Antona Czechowa, uznany za duchowy testament autora, jest poruszającą i niezwykle aktualną opowieścią o transformacji i nieuchronnej zmianie. Bohaterowie, przedstawieni z ciepłym liryzmem i pogodną ironią, są na wskroś współcześni. Niepewni, co przyniesie jutro, muszą znaleźć swoje miejsce w dynamicznie przeobrażającym się świecie.

W spektaklu wykorzystano piosenkę „Ich weiss es wird einmal ein Wunder geschehn” (słowa: Bruno Balz, muzyka: Michael Jary) oraz zacytowano fragment piosenki „Pragnienie miłości” (słowa i muzyka: Zenon Martyniuk).

Premiera na Dużej Scenie teatru odbędzie się w ramach Międzynarodowego Dnia Teatru.

Alla Vienna i The Beatles

W Klubie Wytwórnia muzyczna uczta. Tym razem muzycy orkiestry Alla Vienna, znani szerszej publiczności z projektu Queen Symfonicznie zapraszają na spotkanie z The Beatles – wielką czwórką z Liverpoolu.

Orkiestra Alla Vienna z projektem Queen Symfonicznie przez ostatnie 10 lat zagrała blisko 300 koncertów we wszystkich większych miastach Polski i zgromadziła ponad 200 tysięczną widownię. Tym razem postanowiła podzielić się swoją drugą największą fascynacją – zespołem The Beatles i zaprezentować widowni unikatowe symfoniczne aranżacje piosenek Beatlesów.

Wśród lubianych przez wszystkich utworów (Hey Jude, Yesterday, Let it Be, All You Need Is Love, Back In The USSR, She Loves You) znajdą się również niezwykłe adaptacje tych mniej znanych (Lady Madonna, Eleanor Rigby, Honey Pie) jak i solowe kompozycje Paula, Johna czy George’a (Live And Let Die, Imagine, Here Comes The Sun),  Janek Niedźwiecki i „spółka”  są gwarantem niezwykłej oprawy muzycznej a przede wszystkim wspaniałych emocji i doznań, doskonała zabawa gwarantowana!

Foto Justyna Tomczak

Edyta Geppert z zespołem VASIE

A do Filharmonii Łódzkiej zapraszamy na recital znakomitej artystki, wielkiej osobowości scenicznej, niezrównanej Edyty Geppert. Tym razem będą jej towarzyszyć nie tylko muzycy stale z nią współpracujący (Piotr Matuszczyk – fortepian, Jerzy Szarecki – trąbka), ale także zespół Vasie: Marcin Maroszek, Bartosz Pydynkowski, Maciej Regulski (akordeon i dwie gitary).

Edyta Geppert jest znana z tego, że z wielką starannością buduje swój repertuar. Jej precyzyjnie wyreżyserowane recitale są rzadką okazją usłyszenia prawdziwych perełek polskiej piosenki literackiej. Wśród tekstów prezentowanych przez Nią w kunsztownej oprawie muzycznej są te, napisane m.in. przez: Agnieszkę Osiecką, Wojciecha Młynarskiego, Jonasza Koftę, Jacka Cygana czy Magdę Czapińską.

Zespół Vasie: Marcin Maroszek, Bartosz Pydynkowski, Maciej Regulski oraz Piotr Matuszczyk – fortepian, Jerzy Szarecki – trąbka.