Zdrowie

W dobrym zdrowiu

W dobrym zdrowiu

O tym, jak dobra skoordynowana opieka zdrowotna pozwala nam dożyć w zdrowiu do późnych lat oraz opanowaniu strachu przed covidem rozmawiamy z Piotrem Szadkowskim, lekarzem, specjalistą chorób wewnętrznych, współwłaścicielem Centrum Medycznego Vitamed w Aleksandrowie Łódzkim.

 

W Centrum Medycznym Vitamed sporo się dzieje. Można skorzystać z porad coraz więcej specjalistów, nowych zabiegów i badań diagnostycznych. Czy ten stały rozwój placówki wynika z coraz większego zapotrzebowania na usługi medyczne, czy po pandemii zaczęliśmy bardziej dbać o siebie?

Cieszę się, że cały czas się rozwijamy, a składa się na to kilka czynników. Pacjenci coraz świadomiej podchodzą do swojego zdrowia, stawiając na profilaktykę. Wiemy, że by dożyć w zdrowiu sędziwego wieku musimy o siebie dbać. Cały czas spłacany też dług zdrowotny zaciągnięty podczas pandemii, gdzie dostępność do wielu placówek medycznych była dla wielu z nas ograniczona. A ponadto coraz więcej osób przeprowadza się z Łodzi do okolicznych miejscowości w tym do Aleksandrowa Łódzkiego. I oni najzwyczajniej w świecie potrzebują dobrej opieki lekarzy specjalistów blisko miejsca zamieszkania. Tym bardziej że wiemy, ile czasu zajmuje nam przemieszczanie się do Łodzi i po Łodzi. Pracuje u nas coraz więcej lekarzy specjalistów dedykowanych dzieciom, mamy reumatologa dziecięcego, neurologa dziecięcego, kardiologa, laryngologa, diabetologa, dietetyka klinicznego, chirurga. Wzbogaciliśmy się o nowy sprzęt.

Konkretnie jaki?

Przede wszystkim kolejne aparaty USG, dzięki czemu w tym samym czasie zdecydowanie więcej lekarzy może wykonywać z ich pomocą badania diagnostyczne. Planujemy też zakup sprzętu do wykonywania tu na miejscu drobnych zabiegów ginekologicznych i urologicznych. Już wykonujemy na miejscu małą urologię zabiegową, czyli zabiegi, które niekoniecznie trzeba przeprowadzać w szpitalu, jak u panów problemy ze stulejką, wędzidełkiem.

Wspomniał pan o aparatach do USG. Czy to oznacza, że to badanie stało się podstawą diagnostyki i że każdy lekarz wykonuje je samodzielnie?

Badanie USG staje się faktycznie takim przedłużeniem ręki i słuchawki lekarza. Jest ono bardzo pomocne, proste do wykonania, nieobciążające pacjenta i wiele wnosi już we wstępnej diagnostyce. Niedługo każdy lekarz w zakresie swojej specjalności będzie mógł to badanie wykonywać.

Placówka wzbogaciła się o nowych specjalistów. Wspomniał pan o nowym kardiologu tym razem dziecięcym, skąd taka potrzeba?

To bardzo wąska dziedzina specjalizacji, stąd i też duże zapotrzebowanie na specjalistów. Ponadto w związku z coraz większą otyłością u dzieci, zaczynają się też pojawiać problemy kardiologiczne. U wielu dzieci mamy też do czynienia z tzw.  szmerami niewinnymi, czyli takimi zaburzeniami, które wynikają z rozwoju fizjologicznego dziecka, a z biegiem lat się cofają. I w tym przypadku niezbędna jest wiedza kardiologa dziecięcego, który oceni takie szmery u dzieci i powie nam, czy wymagają one tylko obserwacji, czy też dalszej diagnostyki i  leczenia.

A reumatolog dziecięcy po co? Powszechnie uważa się, że choroby reumatologiczne to dolegliwość ludzi starszych.

Rzeczywiście choroby reumatyczne powszechnie postrzega się jako schorzenia dotykające osób w starszym wieku. Dotyczy to jednak zmian zwyrodnieniowych, natomiast choroby o podłożu zapalnym występują także u dzieci, nawet w bardzo wczesnym okresie ich życia. Nasz specjalista leczy zarówno dzieci, jak i dorosłych.

Jacy nowi specjaliści jeszcze przybyli?

Bardzo sobie cenimy też współpracę z neurologiem dziecięcym, chirurgiem dziecięcym, laryngologiem i dietetykiem dziecięcym. Mamy też nową panią ginekolog i położną, która samodzielnie wykonuje badania czystości u kobiet, a także konsultuje kobiety ciężarne. Pracuje z nami również chirurg plastyczny, który dba o wygląd naszych pacjentek, dzięki czemu zapewnia im dobrostan psychiczny.

Jednym słowem Vitamed stał się wielospecjalistyczną placówką medyczną oferującą kompleksowe podejście do pacjentów?

Moim marzeniem zawsze była skoordynowana opieka medyczna, która prowadzi pacjenta do dobrego stanu zdrowia. Często okazuje się, że problem, z którym trafia do nas pacjent, jest o wiele bardziej złożony i wymaga konsultacji specjalistów z wielu dziedzin. Teraz możemy takie skoordynowane leczenie wykonać w jednej placówce, bez konieczności odsyłania pacjenta w inne miejsca. I z tego cieszę się bardzo.

Skąd pan doktor ściąga tych specjalistów, skoro ich tak niewielu na rynku i do tego są bardzo zapracowani? Dobre znajomości pan ma?

Na pewno odgrywają one pewną rolę, ale oferujemy atrakcyjne miejsce pracy i zgrany zespół. Mam też wielu kolegów do współpracy, którzy pomagają mi właśnie zatrudnić u nas i pozyskać do współpracy naprawdę dobrych fachowców, którzy przede wszystkim widzą pacjenta. Naszą dewizą jest to, żeby wiedzieć nie tylko jakiś problem zdrowotny, ale przede wszystkim pacjenta jako całość.

A co z covidem – jest czy go nie ma?

Jest, nie uciekł. Tylko infekcje przebiegają zdecydowanie łagodniej niż na początku. Ponadto już wiemy, że do komara nie należy strzelać z armaty. (śmiech) Potrafimy dobierać środki stosownie do zagrożenia. Jak przychodzi do nas stu pacjentów z infekcją, to połowa z nich choruje na covid, reszta ma inne infekcje wirusowe. Każdego infekcyjnego pacjenta przyjmujemy w reżimie sanitarnym i wykonujemy testy. Jeśli wychodzą pozytywnie wiemy, jak postępować.

Czyli przestała to być już taka straszna choroba?

Strach przed covidem na całe szczęście został już opanowany. Nie działy już po omacku i nie popełniamy tylu niepotrzebnych błędów. Pacjenci też już przestali się lękać, a bez strachu zdecydowanie lepiej leczy się każdą chorobę.

Jak w dobrym zdrowiu przeżyć jesień i zimę?

Nie wiem, czy to się uda każdemu, ale zawsze podkreślam, jak ważny jest ruch. Nawet jak jest zimo, a świeci słońce, wystarczy się odpowiednio ubrać i wybrać na spacer. Ekspozycja na promienie słoneczne jest bardzo ważna dla naszego organizmu. Przyda się też inny wysiłek fizyczny jak jazda na rowerze, bieganie, fitness, siłownia. Nie zapominajmy o zdrowym odżywianiu, czyli dużej ilości warzyw w diecie i odpowiednim nawodnieniu. To, że nie ma upałów, nie znaczy, że mamy mniej pić, odpowiednia ilość płynów jest bardzo istotna dla równowagi naszego organizmu. Konieczna jest także suplementacja witaminy D. Nie zapominajmy też o babcinych sposobach, które w naturalny sposób podnoszą odporność organizmu – miodzie, cytrynie, czosnku.

Rozmawiała Beata Sakowska
Zdjęcie Paweł Keler

Centrum Medyczne Vitamed
Aleksandrów Łódzki, ul. Warszawska 13/13 a,
tel. 42 616 68 68, 604 141 671
e-mail: vitamed13a@vitamed.info.pl
Godziny przyjęć:
pon.– pt. 8-20, sob. 9-14

www.vitamed.info.pl