Doradztwo podatkowe to usługa wykorzystywana przez coraz większą liczbę firm z różnych branż. Przed nawiązaniem współpracy z doradcą warto dowiedzieć się, co przeważnie obejmuje zakres wsparcia osób w tej roli.
Kto może być doradcą podatkowym?
Warto przede wszystkim podkreślić, że doradca podatkowy to zawód objęty ścisłymi regulacjami prawnymi. Wynika to z faktu, że jest on zaliczany do tzw. zawodów zaufania publicznego. Oznacza to, że doradcy muszą dysponować wykształceniem wyższym i pomyślnie zakończonym egzaminem na doradcę, a także odpowiednim poziomem doświadczenia (min. 6 miesięcy praktyki zawodowej). Kolejne wymogi dotyczą pełnej zdolności do czynności prawnych i poprawnego wykonywania zawodu. Każdy doradca działający w Polsce musi być wpisany na specjalną listę utrzymywaną przez Krajową Izbę Doradców Podatkowych (KIDP).
Tak wysokie wymagania sprawiają, że klienci korzystający z takich usług mogą liczyć na profesjonalne i rzetelne podejście w każdej sytuacji. Jednocześnie oznacza to, że usługi tego typu są oferowane głównie przez najbardziej doświadczone i doceniane biura rachunkowe.
Czym zajmuje się doradca podatkowy?
Obowiązki doradcy podatkowego mogą się różnić w zależności od potrzeb i wymagań klienta. Co najważniejsze, zakres kompetencji doradcy jest szerszy niż w przypadku księgowego. Z tego względu zakres odpowiedzialności osób pracujących w tym zawodzie może obejmować nie tylko samo prowadzenie ksiąg rachunkowych, lecz także zagadnienia związane z optymalizacją podatkową czy reprezentowanie klienta przed organami rachunkowymi.
Najczęściej doradcy wspierają firmy w przygotowywaniu interpretacji przepisów podatkowych. Jest to bardzo przydatna usługa w niejasnych sytuacjach, przy których niezbędna będzie profesjonalna wiedza. Dzięki temu firmy mogą uniknąć wielu niekorzystnych konsekwencji wynikających z niewłaściwego zastosowania się do obowiązujących regulacji w zakresie rachunkowości. Oprócz tego doradcy mogą zapewnić pomoc w optymalizacji obciążeń podatkowych, pozostając przy tym w ramach przepisów. Jeśli klient bierze udział w sprawie z urzędem skarbowym lub administracją publiczną, doradca podatkowy może występować w imieniu podatnika przed sądem, w roli pełnomocnika lub reprezentanta. Ponadto doradztwo podatkowe obejmuje często również podstawowe obowiązki z obszaru rachunkowości, czyli głównie zarządzanie księgami podatkowymi.
Łódź – doradca podatkowy z doświadczonej firmy
Jak znaleźć odpowiednie doradztwo podatkowe w Łodzi? Aby mieć pewność, że oferowane usługi stoją na najwyższym poziomie, warto stawiać na doświadczone, renomowane firmy, które już od dłuższego czasu wspierają klientów z różnych branż. Jednym z przykładów jest firma BDBConsulting.pl. Doradca podatkowy z Łodzi zatrudniony przez zaufane biuro rachunkowe zapewnia rzetelne, specjalistyczne wsparcie w różnych obszarach – nawet przy najbardziej skomplikowanych sytuacjach. W efekcie przedsiębiorcy mogą liczyć na optymalizację swoich zobowiązań podatkowych, pełną zgodność z przepisami i pomoc w zakresie reprezentacji w sprawach rachunkowych.
Artykuł sponsorowany