Polecamy

W biurach Monopolis Covid-19 zwalcza technologia!

W biurach Monopolis Covid-19 zwalcza technologia!

Czy w dobie pandemii biuro może być zdrowym i bezpiecznym miejscem pracy? Tak, jeżeli korzysta się z nowoczesnej technologii oczyszczania powierzchni i powietrza RCI ActivePure zastosowanej w biurach firmy Clariant w Monopolis w Łodzi!

Czasy pandemii, obok szczepień, maseczek, wymuszają stosowanie nowych, nieznanych wcześniej rozwiązań. Z powodu wirusa Covid-19 powietrze, którym oddychamy oraz dotykane przez nas rzeczy nie były dotychczas bezpieczne, a współdzielone przestrzenie zwiększały ryzyko przenoszenia patogenów. Wszystko może się zmienić za sprawą nowych technologii. Bezpieczny powrót do normalnej pracy zapewniają testowane przez NASA i zaakceptowane przez amerykańskie FDA urządzenia, dzięki którym powietrze i otaczające nas powierzchnie zostają szybko oczyszczone oraz zdezynfekowane z wirusów i bakterii. Teraz metoda zastosowana została w biurach firmy Clariant w Monopolis.

– Rozważając decyzję o powrocie do biura kluczem było bezpieczeństwo pracowników i minimalizowanie zagrożenia infekcją. Aby wszyscy przebywający w biurze mogli czuć się bezpiecznie zdecydowaliśmy się wspólnie z Monopolis na montaż systemu z zastosowaniem technologii RCI ActivePure – mówi Tomasz Leśniewski, Dyrektor Centrum Usług Wspólnych firmy Clariant.

ActivePure jest opatentowaną, zaawansowaną formą utleniania fotokatalitycznego – działa poprzez tworzenie i wprawianie w ruch skutecznych, niezagrażających człowiekowi, molekuł dezynfekujących, które szybko wyszukują i likwidują patogeny. Molekuły ActivePure redukują SARS-CoV-2 z powietrza w 99,9 proc. w czasie krótszym niż 3 minuty poprzez wnikanie za osłonkę wirusa, tak aby zniszczyć jego wewnętrzne środowisko bytowania, a także zapobiec dalszemu powstawaniu. Dzięki temu zanieczyszczenia eliminowane są u źródła – bez konieczności transmisji do wnętrza urządzenia. Za rozprzestrzenianie się groźnych zarazków odpowiada bowiem prawo gazów, z którego korzysta także ActivePure – bezzapachowe i niewidoczne molekuły nasycają powietrze poprzez przenośne lub zainstalowane w układzie wentylacji urządzenia. Bezwonna, właściwie niewidoczna technologia skutkuje wzrostem bezpieczeństwa, co niewątpliwie wpływa także na komfort pracy.

 

– Komfort i bezpieczeństwo pracy naszych najemców ma dla nas ogromne znaczenie. Całe Monopolis zostało stworzone z myślą o ludziach, którzy korzystają z tej przestrzeni na co dzień. Bardzo się cieszę, że firma Clariant w swoim biurze, które nie tak dawno zgarnęło nagrodę CBRE Office Superstar dla najlepszego biura w Łodzi, postawiła na tak innowacyjną technologię, która zwiększa komfort i bezpieczeństwo pracowników – mówi Krzysztof Witkowski, prezes Virako sp. z o.o.

Ekologiczna technologia ActivePure, teraz wykorzystywana w przestrzeniach biurowych Monopolis, była dotychczas używana głównie w szpitalach (na oddziałach zakaźnych) na całym świecie, zatwierdzona została również przez amerykańską Agencję Żywności i Leków (FDA) jako medyczne narzędzie klasy 2. NASA uznała ją z kolei za jedno z najważniejszych odkryć amerykańskich naukowców i wpisała na listę „Space Technology Hall of Fame” – obok m.in. takich technologii jak GPS.

***

O Virako sp. z o.o.

Virako jest działającą od 2001r., dynamicznie rozwijającą się polską firmą deweloperską, inwestującą w budowę kompleksów biurowych. Jedną z pierwszych inwestycji Virako było Centrum Biznesowe Faktoria w Łodzi, następnie nowe życie zyskały dawne budynki Fabryki Motorów Henryka Wegnera z 1920 roku, przebudowane na wielofunkcyjny biurowiec oferujący klimatyczne lofty biurowe. Kolejne przedsięwzięcie – nowoczesny kompleks Forum 76 Business Centre – to pierwszy w Łodzi biurowiec klasy A zdobywający liczne wyróżnienia. Flagową inwestycją Virako jest jednak Monopolis. Kompleks biurowo-kulturalny mieszczący się w dawnych zakładach Monopolu Wódczanego z 1902 roku, trzeciego co do wielkości zabytkowego zespołu fabrycznego w Łodzi (po zakładach Karola Scheiblera i Izraela Poznańskiego), to inwestycja, która zyskała uznanie na arenie międzynarodowej. Monopolis zdobyło tzw. oscara nieruchomościowego dla najlepszej inwestycji wielofunkcyjnej na świecie w ramach MIPIM Awards 2020, a także prestiżowy tytuł „Budowy Roku 2020”.

O Clariant Polska

Clariant to innowacyjna, szwajcarska firma, jeden ze światowych liderów w branży chemii specjalistycznej. Od 2013 roku posiadają swoje Centrum Usług Wspólnych w Łodzi, a z początkiem zeszłego roku przenieśli się do Monopolis wraz z ponad 350cioma światowej klasy ekspertami obsługującymi, między innymi, zaawansowane procesy finansowe, zakupowe, logistyczne czy też obsługę zamówień.

O Monopolis

Monopolis powstało na terenie dawnego Monopolu Wódczanego otwartego w 1902 roku. Produkcja wódek trwała tutaj do 2007 r., jednak później zabytkowe budynki niszczały, będąc nieużytkowane. Nowy rozdział łódzkiego Polmosu rozpoczął się w 2013 roku wraz z powstaniem „inicjatywy Monopolis” – Łódź miała zyskać miejsce wyjątkowe na skalę światową. Autorem projektu Monopolis jest Grupa5. Architekci, a logo powstało w pracowni Janusza Kaniewskiego, znanego i cenionego projektanta. Dziś Monopolis to biura, restauracje, kawiarnie, piekarnia, muzeum, galerie sztuki i teatr. To z jednej strony miejsce pracy, a z drugiej kameralna przestrzeń do spotkań z przyjaciółmi i rodziną.