Aneta Clinic Dental Art

Uśmiechnij się! Nie możesz? Pomożemy

Uśmiechnij się! Nie możesz? Pomożemy

Chcesz się cieszyć pięknym uśmiechem każdego dnia? W Aneta Clinic Dental Art zespół specjalistów pomaga pacjentom pozbyć się stresów i kompleksów związanych z nieestetycznym wyglądem zębów i ich brakami. Tu przekonamy się, że czasami niewielka korekta wyglądu uzębienia znacznie poprawia komfort życia i samopoczucie. Ta łódzka klinika specjalizuje się w leczeniu implantologicznym i stomatologii estetycznej. Rozmawiamy z lekarzami Anetą Grochowiną, Michałem Trzosem, Arturem Madalińskim i Pawłem Szczegielniakiem.

LIFE IN Łódzkie: Czym zajmuje się stomatologia estetyczna?

Aneta Grochowina: Najkrócej mówiąc przywracaniem pięknego uśmiechu. To właśnie dzięki stomatologii estetycznej możemy cieszyć się zdrowymi, pięknymi zębami dopasowanymi do rysów naszej twarzy i osobowości.

Od czego zaczyna się praca nad pięknym uśmiechem?

Aneta Grochowina: Jak w przypadku każdego leczenia od dokładnej diagnostyki, czyli oceny stanu uzębienia i jamy ustnej. I w tym przypadku sięgamy po zdobycze techniki, nowoczesną diagnostykę obrazową radiologiczną, fotograficzną oraz cyfrowe projektowanie uśmiechu, tak aby pacjent mógł zobaczyć, jaki będzie efekt po zakończeniu leczenia.

Czy do projektowania takiego uśmiechu wykorzystujecie też specjalne oprogramowanie?

Aneta Grochowina: Metamorfozę uśmiechu planujemy, wykorzystując cyfrową technologię – Digital Smile Design – dzięki której pacjent praktycznie od razu może zobaczyć projekt swojego nowego uśmiechu.

Jak przebiega projektowanie uśmiechu?

Aneta Grochowina: Projektowanie uśmiechu rozpoczyna się od zebrania niezbędnych materiałów, wykonania sesji fotograficznej, przeglądu uzębienia, analizy zgryzu, zaplanowania leczenia oraz higienizacji. W niektórych przypadkach wskazane jest także nagranie krótkiego filmu, na którym widać mimikę twarzy pacjenta podczas okazywania emocji. Wykonywane są także zdjęcia RTG, a w razie potrzeby robiona jest również tomografia komputerowa. Na podstawie tych wszystkich zebranych materiałów powstaje projekt nowego uśmiechu, będący kluczowym elementem dalszej pracy. Projektowanie odbywa się w formie cyfrowej, bezpośrednio na wybranym zdjęciu pacjenta. Metoda Digital Smile Design daje możliwość wyboru docelowego kształtu, długości, struktury i koloru zębów w wersji cyfrowej, dając pacjentowi pełne spektrum możliwości zmiany jego uśmiechu.

Jedną z możliwości poprawy estetyki uzębienia są licówki. Kiedy się najlepiej sprawdzają?

Paweł Szczegielniak: Licówki to oczywiście najprostszy i najskuteczniejszy sposób na poprawę wyglądu zębów, ale nie tylko. Doskonale sprawdzają się także w przypadku uszkodzonych, nierównych, czy przebarwionych zębów oraz likwidacji szpar między zębami. Można je zakładać zarówno na pojedynczych zębach, a także na powierzchniach zewnętrznych zębów zlokalizowanych w górnym i dolnym łuku zębowym. Najczęściej licówki zakłada się na osiem przednich górnych zębów, czyli na te zęby, które są najbardziej widoczne podczas mówienia i uśmiechu. Możemy zaproponować dwa rodzaje licówek: porcelanowe i kompozytowe. Te pierwsze to najbardziej zaawansowana forma nakładek na zęby. Cienkie plastry porcelany mają od 0,4 do 1,5 mm, a ich trwałość szacuje się na 10-15 lat. Zdecydowanie krótszą żywotnością cechują się licówki kompozytowe, ich trwałość ocenia się na 3-5 lat, są także mniej odporne na uszkodzenia mechaniczne i przebarwienia. Możemy założyć także ultracienkie licówek, które praktycznie nie wymagają szlifowania zębów. Klasyczne licówki wymagają zeszlifowania około 0,5-0,75 mm, ultracienkie zaledwie 0,3 mm szkliwa.

A co z brakami w uzębieniu?

Michał Trzos: Na szczęście stomatologia dostarcza wielu metod, które pozwalają uzupełnić braki w uzębieniu. Pamiętajmy o tym, że braki w uzębieniu to nie tylko problem natury estetycznej, ale także zdrowotnej całego organizmu. Mogą prowadzić m.in. do wielu chorób (zwłaszcza układu pokarmowego), bólów głowy, wad zgryzu. W naszej pracy szczególną uwagę przywiązujemy do funkcjonalnej rekonstrukcji zwarcia, czyli pełnego odtworzenia wszystkich zębów, aby umożliwić pacjentom gryzienie i mówienie z pełnym komfortem. Oferujemy rekonstrukcje protetyczne oparte na koronach, mostach i implantach tytanowych możliwych do wykonania w każdych warunkach kostnych.

Czy implanty to obecnie najlepsze rozwiązanie?

Aneta Grochowina: Odpowiem tak: od ponad 40 lat z pewnością najwygodniejsze i najbardziej komfortowe w codziennym użytkowaniu ze wszystkich dostępnych.

Dlaczego?

Aneta Grochowina: Powodów jest kilka. Gdy w przypadku utraty jednego zęba, chcemy zastosować tradycyjny most oparty na zębach własnych pacjenta, lekarz musi te zęby oszlifować, a to wiąże się z bezpowrotnym uszkodzeniem ich struktury. Gdy natomiast brakuje większej liczby zębów, zastąpienie ich implantami wcale nie oznacza, że trzeba użyć tyle samo implantów, ile brakuje zębów. Istnieją metody pozwalające przy pomocy kilku wszczepów stomatologicznych uzupełnić cały łuk zębowy. Takie rozwiązanie jest wygodne i trwałe, wymaga jedynie dbałości o higienę jamy ustnej, bo o implanty należy dbać tak samo, jak o zęby własne.

Kto nam pomoże, gdy mamy nieestetyczny zgryz?

Artur Madaliński: Ortodonta. Pierwszym etapem leczenia ortodontycznego jest przeprowadzenie szczegółowego wywiadu z pacjentem, zapoznanie się z wynikami badań klinicznych, wykonanie profesjonalnej fotografii twarzy, wykonanie zdjęć diagnostycznych RTG (zdjęcia pantomograficznego i cefalometrycznego) oraz pobranie skanu zgryzu. Na podstawie oczekiwań pacjenta oraz otrzymanych wyników przygotowywany jest dokładny plan leczenia. Lekarz dobiera odpowiedni typ aparatu ortodontycznego oraz określa przybliżony czas trwania leczenia. Alternatywą dla aparatów stałych są nowoczesne nakładki na zęby invisalign, które pozwalają na korekcję ustawienia zębów.

W jakim wieku zdecydować się na leczenie ortodontyczne?

Aneta Grochowina: Nie ma jednej reguły, dlatego noszenie aparatu nie zależy od wieku pacjenta. Są aparaty zalecane dzieciom, są również takie, które noszą dorośli. Głównymi przesłankami, które powinny skłonić do wizyty u ortodonty, będą następujące objawy: krzywo ustawione zęby, nieestetyczny profil twarzy, pogłębiona bruzda pomiędzy wargą dolną a bródką, trudność w zamknięciu ust z powodu zbyt wystających zębów, rozszczep podniebienia, zwężona szczęka, częste infekcje próchnicze, urazy mechaniczne zębów, widoczne przesunięcia zębów, bóle żuchwy i głowy.

Pacjent leczony kompleksowo

To chyba na koniec zostały nam już tylko jedne z prostszych zabiegów. Nie wspomnieliśmy jeszcze o wybielaniu i oczyszczaniu zębów z kamienia.

Paweł Szczegielniak: Faktycznie najprostszym zabiegiem w stomatologii estetycznej jest wybielanie. W naszej klinice mamy do wyboru kilka metod, dzięki którym można osiągnąć efekt pięknych, białych zębów. Pierwszą z nich jest wybielanie z użyciem nakładek ze specjalnym żelem. Na podstawie pobranego wycisku, czyli odwzorowania kształtu zębów i dziąseł, przygotowywane są dla pacjenta nakładki do stosowania w domu. Wraz z nakładkami pacjent otrzymuje żel wybielający. Nakładek używa się jeden raz dziennie, najczęściej podczas snu. W tym przypadku proces wybielania trwa około dwóch tygodni. Można też wybielić zęby w gabinecie poprzez naświetlanie lampą do wybielania. Co do oczyszczania zębów z kamienia to najlepsze jest połączenie skalingu z piaskowaniem zębów. Najważniejsze jest byśmy tego typu zabiegi, wykonywali raz na pół roku.

Dlaczego o piękny uśmiech warto zadbać w Aneta Clinic Dental Art?

Aneta Grochowina: Po pierwsze możemy pochwalić się wieloletnią praktyką i doświadczeniem w zakresie leczenia kompleksowego i protetycznego oraz posiadaną wiedzą z tego zakresu popartą licznymi certyfikatami. Po drugie w naszej pracy liczy się dokładność i jakość. Wszystkie zabiegi są precyzyjnie planowane w oparciu o nowoczesne techniki stosowane w stomatologii. Po trzecie wyróżnia nas kompleksowa diagnostyka, dzięki której jesteśmy w stanie zaproponować pacjentowi najlepszą z możliwych opcji leczenia.

Rozmawiała Beata Sakowska
Zdjęcia Paweł Keler

 

dr n. med. lek. stom. Aneta Grochowina
założycielka kliniki

Zdobywała wiedzę i doświadczenie z zakresu implantologii w najznamienitszych ośrodkach szkoleniowych w Polsce, ale przede wszystkim za granicą, m.in. w School of Dentistry w Chappell Hill (University of The North Carolina, prof. Lindon Cooper), w Mediterranean Prosthodontic Instiute w Hiszpanii (prof. F. Rojaz Vizcaja), w Bicon Institute w Bostonie, w Wiedniu u prof. R.Eversa, w Rzymie i na Uniwersytecie w Kartagenie u prof. Mauro Marincola, a także we Frankfurcie n. Menem, w Haidelbergu u prof. M. Stiegmanna oraz w Instytucie Straumann w Bazylei. Zwieńczeniem wiedzy i doświadczenia było uzyskanie międzynarodowego tytułu Master of Science z zakresu implantologii i periodontologii na Uniwersytecie w Luxemburgu w sierpniu 2020 roku.

Doktor Artur Madaliński

Absolwent kierunku lekarsko-dentystycznego na Uniwersytecie Medycznym w Łodzi. Nieustannie doskonali swoją wiedzę oraz umiejętności w zakresie stomatologii zachowawczej i estetycznej, endodoncji, chirurgii stomatologicznej oraz protetyki uczestnicząc w licznych kursach i konferencjach. W swojej pracy wykorzystuje najnowsze technologie, by wykonywane usługi były na najwyższym poziomie. Jest niezwykle skrupulatny, a pacjenci doceniają jego profesjonalne i życzliwe podejście.

Doktor Michał Trzos

Absolwent Uniwersytetu Medycznego w Łodzi, nieustannie rozwija się w wielu dziedzinach, głównie stomatologii zachowawczej oraz protetyce. Wspólnie z pasjonatami i aktywistami młodego pokolenia stara się poszerzać możliwości rozwoju już od początków kariery, poprzez organizacje szkoleń i międzynarodowych konferencji stomatologicznych takich jak Hollyłódź Smile czy Dental Soft Skills. Jako wykładowca dzieli się swoją wiedzą ze studentami w największych miastach Polski. W klinice zajmuje się stomatologią zachowawczą, leczeniem kanałowym w mikroskopie zabiegowym oraz protetyką stomatologiczną. Zależy mu na pełnym rozumieniu potrzeb człowieka, dlatego w codziennej pracy stawia na dobrą komunikację.

Doktor Paweł Szczegielniak

Ukończył Uniwersytet Medyczny w Łodzi. Laureat polskiej edycji międzynarodowego programu „3M Dentist of the Future”. Główny organizator międzynarodowych konferencji stomatologicznych takich jak Hollyłódź Smile czy Dental Soft Skills. Od lat intensywnie szkoli się w zakresie stomatologii estetycznej, endodoncji, protetyki i chirurgii, korzystając z wiedzy najlepszych polskich i zagranicznych wykładowców. Zależy mu na tym, aby każdy pacjent jak najbardziej świadomie uczestniczył w procesie leczenia. Piękny i zdrowy uśmiech zadowolonego pacjenta jest dla niego najlepszą nagrodą.

Karolina Pokoca

Zawsze uśmiechnięta, cierpliwa, wyrozumiała. Dba o pacjentów i cały zespół. Umawia wizyty, pilnuje terminów i zawsze doradzi, gdy potrzeba jakichkolwiek informacji.

 

Dorota Laskiewicz

Pielęgniarka dyplomowana. Ukończyła studia licencjackie na kierunku zdrowie publiczne, otrzymując tytuł – Specjalisty Zdrowia Publicznego. Od 20 lat pracuje w gabinetach stomatologicznych. Stale podnosi swoje kwalifikacje.

 

 

Aneta Clinic Dental Art
Łódź, al. Tadeusza Kościuszki 106/116,
tel. 537 507 080
recepcja@anetaclinic.pl
anetaclinic.pl