Serwisy specjalne

UFE Pologne, czyli francuski styl życia

UFE Pologne, czyli francuski styl życia

W 1989 roku upadł w Polsce system komunistyczny, a kraj wszedł na drogę przemian demokratycznych i wolnorynkowych. Wtedy ważne stało się to, aby zmiany zostały wsparte konkretnymi działaniami i pomocą ze strony wolnego świata. Jako pierwsi zawitali do Polski przedsiębiorcy francuscy.

– Wtedy w Polsce pojawiły się wielkie szanse i możliwości. Waszemu krajowi potrzeba było wszystkiego, przede wszystkim inwestycji, które zmieniłyby gospodarkę – wspomina Jean-Yves Ebel, wiceprezes organizacji UFE Pologne. – Zaczęli przyjeżdżać tu przedsiębiorcy z całej Europy, a jako jedni z pierwszych pojawili się Francuzi.

To właśnie na ich potrzeby powołany został polski oddział Union des Français de l’Etranger (UFE), czyli Stowarzyszenie Francuzów Zagranicą. Jest to organizacja działająca od 1927 roku, której celem jest opieka nad obywatelami francuskimi, którzy zdecydowali się na wyjazd z Francji. Organizacja ma swoje oddziały na całym świecie i nie powiela zadań, które realizują konsulaty czy ambasady, lecz uzupełnia je.

Ważni są dla nas wszyscy obywatele francuscy, którzy zdecydowali się zamieszkać w Polsce na stałe lub czasowo. Zawsze mogą liczyć na pomoc naszej organizacji w sprawach związanych z pobytem w Polsce – doradzamy im w zakresie podatków, ubezpieczeń i informujemy, co powinni zrobić, żeby nie stracić swoich praw we Francji – wyjaśnia Jean-Yves Ebel.

W Polsce na stałe przebywa około 8 tysięcy obywateli francuskich. Większość to osoby, które przyjechały do Polski na początku lat 90. i z naszym krajem związały swoje życie – tu założyli rodziny, prowadzą swój biznes. Właśnie z myślą o nich UFE Pologne organizuje wiele imprez kulturalnych i sportowych, które integrują, pozwalają wymienić się doświadczeniami, spotkać się i porozmawiać. Jednym z ważnych corocznych wydarzeń jest Gala UFE Pologne, która w tym roku odbyła się 16 listopada w Warszawie, w hotelu Raffles Europejski, a jej hasłem przewodnim było: art de vivre à la Française (francuski styl życia).

Stowarzyszenie Francuzów Zagranicą to organizacja działająca od 1927 roku na całym świecie. Jej celem jest opieka nad Francuzami, którzy zdecydowali się na wyjazd z ojczyzny.