Wydarzenia

Trzy pomysły na kreatywne malowanie ścian

Trzy pomysły na kreatywne malowanie ścian

Chcesz w odświeżyć wygląd swojego salonu, sypialni lub dziecięcego pokoju? Łap pędzel w dłoń! Malowanie ścian będzie prawdopodobnie najlepszym rozwiązaniem. Niezależnie od tego, czy jesteś miłośnikiem minimalizmu, czy lubisz bogate wzory i kolory, zawsze możesz znaleźć sposób na to, by nadać swoim ścianom niepowtarzalny charakter. Pomożemy Ci w tym! Przygotowaliśmy 3 łatwe do zastosowania pomysły na malowanie ścian w niemal dowolnym wnętrzu.

1. Geometryczne wzory

W sieci często możesz natknąć się na skomplikowane pomysły na malowanie ścian, obejmujące trudne do wykonania techniki. A przecież to najprostsze rozwiązania są najlepsze! Jednym z nich jest tworzenie geometrycznych wzorów na ścianach. Można to zrobić na wiele sposobów – przy użyciu różnego rodzaju taśm malarskich, szablonów lub po prostu za pomocą linijki i ołówka. Taki wzór może zostać wykonany w jednym kolorze, ale efekt będzie zdecydowanie ciekawszy, jeśli wybierzesz kilka różnych barw i zestawisz je w kontrastujący sposób.

Wzory geometryczne to w ostatnich latach popularny trend malarski. W wielu nowoczesnych aranżacjach coraz częściej widywane są romby, koła, trójkąty i kwadraty. Rozwiązanie to często stosuje się tylko na jednej ścianie w danym pomieszczeniu, podkreślając jej ozdobny charakter.

2. Efekt ombre na ścianie

W aranżacji wnętrz (www.beckers.pl) coraz większą popularność zyskuje efekt ombre – przejście koloru od ciemnego do jasnego odcienia. Dzięki niemu Twoje ściany będą wyglądać jak gradient koloru, co jest niezwykle efektowne. Samo zastosowanie tej techniki nie powinno sprawić Ci większych problemów.

Na początku wybierz dwa dobrze łączące się z sobą odcienie tego samego koloru. Odrobinę każdego z nich wymieszaj w kuwecie malarskiej, dzięki czemu uzyskasz odcień pośredni. Na dobrze wyczyszczonej i wyrównanej ścianie naklej taśmę malarską, wyznaczając poziome pasy, na które będzie nakładana farba w trzech odcieniach – jasnym, pośrednim i ciemniejszym. Najpierw zamaluj dwa zewnętrzne pasy oraz ostrożnie odklej taśmę. W kolejnym kroku, przy pomocy czystego wałka, pomaluj środkowy pas odcieniem pośrednim, rozcierając delikatnie granice pomiędzy kolorami. Możesz również użyć gąbki, odciskając na łączeniach odcieni ślady, które wzmocnią efekt ombre.

Do opisanej techniki najlepiej wykorzystać matowe farby. Co istotne, ten pomysł na malowanie ścian ma nie tylko wyjątkowe walory dekoracyjne, ale także funkcjonalne. Stosując przejście od jaśniejszego odcienia u góry do ciemniejszego u dołu, optycznie powiększysz pomieszczenie. Natomiast w przypadku odwrotnej kolejności sprawisz, że wysokie wnętrza staną się bardziej przytulne.

3. Ozdobny duet, czyli ściana w dwóch kolorach

Wspominaliśmy już, że pomysły na malowanie ścian nie muszą być skomplikowane? Ozdobny efekt możesz uzyskać poprzez naniesienia na tę samą powierzchnię dwóch zupełnie różnych i wyraźnie od siebie oddzielonych kolorów. Jeden z nich możesz potraktować jako podstawowy, a drugi wykorzystać w roli barwy uzupełniającej lub podkreślającej np. charakterystyczną wnękę w pomieszczeniu. Duety kolorystyczne wybierz kierując się swoją intuicją bądź sprawdź najpopularniejsze rozwiązania w sieci – na pewno znajdziesz mnóstwo inspiracji!