Biznes

To był rok polskich firm w Łódzkiej Strefie

To był rok polskich firm w Łódzkiej Strefie

W 2022 roku do Łódzkiej Specjalnej Strefy Ekonomicznej dołączyło aż 70 firm, które zamierzają przeznaczyć blisko 5,3 mld zł na inwestycje! To rekordowy wynik w 25-letniej historii ŁSSE. Coraz częściej po pomoc strefową sięgają mikro, małe i średnie przedsiębiorstwa, które w liczbie inwestycji wyprzedziły duże firmy

 

W ubiegłym roku w Łódzkiej Strefie chętniej inwestowały przede wszystkim polskie firmy. Pojawiło się ich aż 50 co stanowi 71 procent spośród wszystkich, które dołączyły do Strefy w 2022 roku. Zdaniem ekspertów pozwala to odczarować mit, że pomoc strefowa jest tylko dla dużych i zagranicznych podmiotów. Wzrost aktywności polskich firm to efekt przeprowadzonej w 2018 roku zmiany przepisów, o której mówi się, że „uwolniła tereny inwestycyjne”. W myśl nowych zasad cała Polska stała się jedną wielką strefą inwestycji, a to oznacza, że o pomoc strefową można ubiegać się inwestując wszędzie a nie tylko w wyznaczonych podstrefach, jak to było wcześniej.

Wiele możliwości

– Przed wprowadzeniem Polskiej Strefy Inwestycji, mikro, małe i średnie firmy stanowiły około 30 procent inwestorów w ŁSSE. Dziś blisko 70 procent nowych firm to przedstawiciele sektora MŚP, głównie z polskim kapitałem – mówi Marek Michalik, prezes ŁSSE.

Wśród firm sektora MŚP, które w ubiegłym roku dołączyły do Łódzkiej Strefy znaleźć można producentów opakowań, mebli, maseczek ochronnych, opatrunków hydrożelowych, konstrukcji i części metalowych, maszyn dla przemysłu i rolnictwa, odzieży, rowerów i wielu innych. Zróżnicowanie firm jest bardzo duże, co pokazuje że wachlarz firm, które mogą skorzystać z pomocy publicznej w strefie jest szeroki.

– Na rynku rowerowym jesteśmy już od ponad 10 lat. W zeszłym roku podjęliśmy decyzję o wejściu w segment rowerów elektrycznych. Chcemy produkować i eksportować sprzęt bardzo dobrej jakości. Dlatego podjęliśmy decyzję o rozpoczęciu kolejnego projektu inwestycyjnego, czyli budowę zakładu produkującego rowery elektryczne, w oparciu o pomoc Łódzkiej Specjalnej Strefy Ekonomicznej – mówi Dawid Migda, dyrektor zarządzający firmy STORM.

Korzystne inwestycje z pomocą strefy

Z pomocy strefy polegającej na zwolnieniach z podatku dochodowego korzystają głównie firmy produkcyjne, choć mogą sięgnąć po nią także przedsiębiorcy oferujący usługi magazynowania, logistyki czy prowadzący centra usług wspólnych, czyli firmy z sektora BPO/SSC/IT. Zwolnienie z podatku można otrzymać po zrealizowaniu nowej inwestycji, rozbudowaniu już działającego zakładu, czy zmianie profilu produkcji. Jednak należy pamiętać, że o przyznanie pomocy należy starać się przed rozpoczęciem procesu inwestycyjnego.

– Inwestycja z pomocą strefy ekonomicznej to nadal jedno z najprostszych i najkorzystniejszych narzędzi wsparcia, jakie jest obecnie dostępne. Tym bardziej że firmy mogą liczyć na wsparcie w wysokości nawet do 70 procent kosztów inwestycji – wyjaśnia Agnieszka Sygitowicz, wiceprezes ŁSSE.

Formalności są proste i przejrzyste, a decyzję o przyznaniu pomocy publicznej w związku z inwestycją przedsiębiorca może otrzymać już po trzech tygodniach. Trzeba jednak spełnić kilka warunków, między innymi przekroczyć tak zwany próg wejścia do strefy, który różni się od miejsca inwestycji. Na przykład w Tomaszowie Mazowieckim minimum inwestycyjne dla mikro firmy to tylko 200 tys. zł, w powiecie brzezińskim 800 tys. zł, a w Łodzi 1,2 mln zł. Ostatnia zmiana przepisów pozwala również na obniżenie progów wejścia do strefy, czyli minimalnej kwoty inwestycji w przypadku reinwestycji aż o połowę. To oznacza, że mikro firma planująca reinwestycję w Tomaszowie Mazowieckim może zainwestować tylko 100 tys. zł i ubiegać się o strefowe wsparcie. Jeśli zainwestowałaby pół miliona złotych np. w nowy park maszynowy – mogłaby liczyć na 300 000 tys. zł zwolnienia z podatku dochodowego.

Inwestycje warte miliony

Wśród małych firm dominują inwestycje warte kilka milionów złotych. Na przykład w Łodzi nową inwestycję planuje firma Woba, producent zmywaków, mopów, ściereczek czy gąbek.

– Inwestujemy po to, żeby kontynuować nasze działania związane z automatyzacją, robotyzacją, wprowadzaniem nowoczesnych technologii, ale również planujemy rozbudowę infrastruktury oraz zatrudnienie kolejnych pracowników – mówi Dariusz Bagniewski, prezes firmy Woba Sp. z o.o. Sp. k

Są też firmy, które wracają do Łódzkiej Strefy z kolejnymi planami inwestycyjnymi, jak na przykład producent rowerów, marka STORM czy Agro-Masz zajmująca się projektowaniem i produkcją maszyn rolniczych. Kolejny, trzeci już projekt w Łódzkiej Strefie będzie realizowała niemiecka firma August Faller.

Blisko 4000 nowych miejsc pracy

– Zaczynaliśmy od jednego pracownika, a tej chwili zatrudniamy ponad 200 osób. Realizujemy kolejny projekt wart 30 mln złotych, co pozwoli zatrudnić w łódzkim zakładzie dodatkowych 50-60 pracowników – mówi Krzysztof Krupa, dyrektor generalny w firmie August Faller Sp. z o.o.

Oczywiście największą pomoc publiczną odbierają duże firmy, które realizują większe projekty. Na przykład producent wentylatorów firma Ziehl-Abegg, która zainwestuje w Łódzkiej Specjalnej Strefie Ekonomicznej ponad 150 mln zł, otrzyma 60 mln zł ulgi w podatku.

– Takie megatrendy, jak cyfryzacja, zmiany klimatyczne i urbanizacja zwiększają popyt i wymagają znacznego zwiększenia naszych mocy produkcyjnych. Z tego powodu około 50 milionów euro inwestujemy w nowy zakład w centralnej Polsce. Rozpoczęcie produkcji planowane jest na jesień 2023 roku. 17 000 metrów kwadratowych powierzchni w budynku będzie stopniowo wypełniane maszynami. Sukcesywnie rozbudowujemy też zakłady produkcyjne. Plan zakłada stworzenie od 300 do 400 nowych miejsc pracy w ciągu pięciu lat – mówi Joachim Ley, dyrektor produkcji Ziehl-Abegg, światowego producenta wentylatorów.

Gdy podsumujemy statystykę nowych miejsc pracy, jakie powstaną dzięki inwestorom Łódzkiej SSE  z 2022 roku widzimy, że liczba ta sięga 3,7 tysiąca nowych etatów, co daje najlepszy wynik wśród polskich specjalnych stref ekonomicznych.

 

Marek Michalik, prezes ŁSSE: Najwięcej kapitału w historii Łódzkiej SSE

Po raz pierwszy w historii Łódzkiej Strefy firmy w jednym roku zadeklarowały, że zainwestują ponad 5 miliardów złotych. To zasługa wielu czynników. Na pewno większej aktywności firm dużych i średnich, które dysponują większym kapitałem i udziałami w rynkach. Korzyściami, jakie płyną z inwestycji z pomocą Polskiej Strefy Inwestycji. Lokowaniem kluczowych dla Polski inwestycji, jak projekt japońskiego producenta pomp ciepła firmy Daikin, która na lokalizację swojej największej fabryki w naszym regionie wybrała nasze tereny inwestycyjne pod Łodzią. Wbrew pozorom trudności, jakie spowodowała najpierw pandemia, a później kryzys wywołany przez wojnę w Ukrainie były bodźcem dla wielu firm do szukania nowych kontraktów, rynków zbytu, dywersyfikacji produkcji, co także przyczyniło się do wspomnianego wyniku.

Agnieszka Sygitowicz, wiceprezes ŁSSE: Nowe otwarcie w Łódzkiej Strefie

2022 był rokiem dynamicznych zmian, inwestowania w nowoczesne technologie, przyspieszania rewolucji 4.0 w przemyśle, w czym razem z naszymi startupami braliśmy aktywny udział. Był to rok wielu wyzwań, z jakimi razem z przedsiębiorcami się mierzyliśmy. Uruchomiliśmy Re_Open UK, czyli największy w Polsce projekt wsparcia dla firm, które były obecne na rynku brytyjskim i ucierpiały po Brexicie. Dzięki niemu do polskich firm trafi ponad pół miliarda złotych pomocy. W odpowiedzi na zamknięcie wschodnich rynków ze względu na toczącą się wojnę w Ukrainie wystartowaliśmy z projektem Re_Enter, w którym rozwijamy wśród przedsiębiorców kompetencje eksportowe. Dostarczamy wiedzę, kontakty, dzielimy się doświadczeniami, inicjujemy networking, czyli oddajemy w ręce przedsiębiorców eksportowe know-how, by mogli jak najszybciej i z powodzeniem zdobywać nowe rynki zbytu.

 

Łódź, ul. Tymienieckiego 22G
linia inwestycyjna 800 800 280
e-mail: info@sse.lodz.pl
www.sse.lodz.pl