Monopolis

TEATROPOLIS 2025. Festiwal ogromnie ważny!

TEATROPOLIS 2025. Festiwal ogromnie ważny!

Kolejna, trzecia już edycja Festiwalu Sztuki Aktorskiej TEATROPOLIS rozpocznie się 21 marca 2025 roku. Wielki finał organizatorzy szykują – jak zwykle – na Międzynarodowy Dzień Teatru, który wypada 27 marca. Tym razem festiwal będzie gościł artystów, którzy wystąpią w dwóch kategoriach: Monodram oraz Mała Forma Teatralna. Zrezygnowano z kategorii Debiut.

– Bardzo się cieszę, że spotkaliśmy się, żeby rozmawiać o trzeciej edycji TEATROPOLIS. To bardzo ważne wydarzenie i to nie tylko dlatego, że organizują je wyjątkowe osoby w wyjątkowym miejscu. To wydarzenie jest oddolną inicjatywą łodzian, a realizowane jest z myślą o Łodzi – mówiła Hanna Zdanowska, Prezydent Łodzi.

Do słów Hanny Zdanowskiej nawiązał także Krzysztof Witkowski, prezes Virako, inwestora Monopolis, a zarazem inicjator i mecenas festiwalu.

– Cieszę się, że możemy robić coś dla naszej kochanej Łodzi. Jest to dla nas rodzaj budowania fundamentów tego miasta. Takie wydarzenia mają znaczenie nie tylko z powodu wartości kulturalnych, ale również ze względu na to, że są inicjowane oddolnie. To świadczy o tym, że są potrzebne – mówił Krzysztof Witkowski.

Inicjator TEATROPOLIS w kilku liczbach podsumował również tegoroczną edycję festiwalu. A jest się czym szczycić. Do drugiej edycji festiwalu zgłosiło się 57 przedstawień. 9 wystartowało w konkursie, a dodatkowo widzowie obejrzeli kilka pokazów mistrzowskich. W sumie na widowni zasiadło 3600 widzów. W Centrum Festiwalowym, zorganizowano kilkanaście spotkań z artystami, a także kilka wydarzeń towarzyszących, jak chociażby konkurs na plakat zainicjowany przez Andrzeja Pągowskiego. To pokazuje, że TEATROPOLIS to nie tylko uczta teatralna, ale też wydarzenie, które jest ważne dla całej łódzkiej kultury i dla łodzian.

– To Wy, łodzianie, nadajecie sens festiwalowi. Dlatego podjęliśmy decyzję, że realizujemy kolejną edycję – mówił Krzysztof Witkowski

Podczas spotkania z dziennikarzami organizatorzy przyszłorocznej edycji Festiwalu Sztuki Aktorskiej TEATROPOLIS opowiadali o kolejnej edycji festiwalu i wprowadzonych zmianach. Odbędzie się ona w przyszłym roku, w dniach od 21 do 27 marca na Scenie Monopolis. Będzie tym samym o jeden dzień dłuższa od tegorocznej. Andrzej Seweryn, dyrektor artystyczny festiwalu, zaprezentował główne założenia najbliższej edycji. Zdecydowano się zmienić kategorie, w których oceniani będą artyści oraz ograniczono liczbę spektakli do 8.

– Uznaliśmy, że nie będziemy kontynuować festiwalu z podziałem na kategorie Debiut i Open. Od następnej edycji będzie podział na Monodram i Mała Forma Teatralna, czyli spektakle wykonane przez 2-3 osoby, nie licząc osób wspomagających, na przykład muzyków. W każdej kategorii w konkursie pokażemy po 4 spektakle. Nie zmienia się data zgłaszania spektakli do konkursu, zainteresowani mają czas do 15 listopada – mówił Andrzej Seweryn.

Artysta i reżyser podziękował również dwóm osobom, bez których nie byłoby TEATROPOLIS: Katarzynie Kubackiej-Seweryn, dyrektor festiwalu i Barbarze Otto, dyrektor marketingu spółki Virako. Mówił także o swoich związkach z Łodzią i podkreślał znaczenie TEATROPOLIS dla polskiej kultury.

– Wiele lat temu powiedziałem, że Łódź zawsze może na mnie liczyć. Teraz mam możliwość, żeby to udowodnić. Ten festiwal choć mały jest ogromnie ważny, ponieważ wzbogaca kulturę mojego kraju. Jestem szczęśliwy, że możemy tu w Łodzi organizować TEATROPOLIS – mówił Andrzej Seweryn.