Wydarzenia

Teatr Komedii Impro. Dwie premiery w jeden weekend!

Teatr Komedii Impro. Dwie premiery w jeden weekend!

W Łodzi ruszył pierwszy w kraju stacjonarny teatr improwizacji. 30 września w odremontowanych przestrzeniach na OFF Piotrkowska w Łodzi swoją stałą siedzibę otworzył Teatr Komedii Impro. W najbliższy weekend, 7 i 8 października, widzowie będą mogli zobaczyć dwa premierowe spektakle: „IMPRO Atak!” oraz „Kryminał improwizowany”.

Przed wejściem na scenę żaden aktor nie wie gdzie toczyć się będzie akcja, jaką postać przyjdzie mu zagrać, wreszcie jakie zadanie i z kim będzie musiał wykonać. Teatr Komedii Impro prezentuje bowiem przedstawienia improwizowane, czyli powstające na bazie pomysłów i sugestii pochodzących od publiczności.

Nowa łódzka scena funkcjonuje w samym centrum OFF Piotrkowska, w miejscu dawnej Galerii OFF, obok sklepu „Pan tu nie stał”. Tworzą go najlepsi w Polsce improwizatorzy teatralni, którzy w ciągu ostatnich 8 lat, pod wodzą lidera zespołu Jacka Stefanika, zagrali prawie 1000 spektakli dla ponad 100 tys. widzów.

Premierowy „Kryminał improwizowany” to jedna z dłuższych form improwizowanych z repertuaru TKI. Wiemy tylko to, że w pewnym mieście zostanie popełnione morderstwo. Aktorzy, bazując na pomysłach publiczności, budują kompletną fabułę, ale muszą to zrobić w taki sposób, aby puenta spektaklu była zaskoczeniem. W efekcie powstaje półtoragodzinny show, pełen śmiechu, gwałtownych i zaskakujących zwrotów akcji okraszony improwizowanymi piosenkami.

„IMPRO Atak!” to zbiór kilkuminutowych scenek, w których aktorzy mierzą się z wyzwaniami rzucanymi im przez publiczność. Proszą o sugestie dotyczące miejsca akcji oraz ról, w jakie będą się wcielać i na tej podstawie tworzą spektakl. Aktor, jeśli taka będzie wola widzów, może stać się dowolną postacią, przedmiotem, a nawet emocją lub uczuciem.

Podobnie jak w latach ubiegłych, Teatr Komedii Impro przygotował także spektakle dla dzieci. Podczas takich przedstawień to najmłodsi będą decydować o wszystkim, co zdarzy się na scenie: gdzie potoczy się akcja, w jakie postaci wcielą się aktorzy, jakie będą mieli kostiumy, wreszcie, do jak bardzo zaczarowanego świata zabiorą siebie i innych. Dzieci stają się reżyserami, ale mogą też pojawić się na scenie w roli aktorów.

Premierowy „IMPRO Atak!” zostanie pokazany w piątek 7 października 2022 roku o godz. 20 na OFF Piotrkowska (ul. Piotrkowska 138/140). Dzień później o tej samej porze aktorzy zagrają przedstawienie „Kryminał improwizowany”. Improwizowaną „Bajkę na OFF-ie” będzie można zobaczyć w kolejną niedzielę, czyli 16 października, o godz. 16.

***

Teatr Komedii Impro w Łodzi powstał na bazie zespołów Impro Atak oraz Impro Atak ITO (Internetowy Teatr Online), czyli grup improwizatorów, którzy na oczach publiczności tworzą przedstawienia, używając do tego jedynie wyobraźni i sugestii padających z widowni. Stworzył go i ukształtował Jacek Stefanik. Przedsięwzięciu patronuje Tygodnik ANGORA.

Od 2018 roku zespół Teatru Komedii Impro w Łodzi współtworzy Wioskę Artystyczną Janowo, w pobliżu Rewala w woj. zachodniopomorskim. Od początku istnienia na deskach Teatru Nowego w Łodzi, Teatru STU w Krakowie, Teatru Komedii w Warszawie, Nowego Teatru w Słupsku, Opery Leśnej w Sopocie oraz Monopolis w Łodzi, jak również w ramach niemal 100 przedstawień zamkniętych, zespół wystawił 962 spektakle, które obejrzało ponad 100 tys. osób.

Zespół nie przyjmuje od publiczności sugestii religijnych, politycznych oraz takich, które mogłyby w jakikolwiek sposób urazić widza. Aktorzy wybierają głównie pozytywne propozycje, stroniąc od wulgaryzmów.