Polecamy

Szelki czy obroża? Co jest lepszym wyborem dla szczeniaka?

Szelki czy obroża? Co jest lepszym wyborem dla szczeniaka?

Wybór akcesoriów dla psów jest na rynku bardzo szeroki i zróżnicowany. Dlatego właściciele, którzy stoją przed koniecznością wyboru szelek lub obroży dla swojego psiego przyjaciela, często mają problem z podjęciem decyzji.

Sprawa komplikuje się, jeśli chodzi o wybór obroży dla szczeniaka. Młode psy mają inne możliwości, potrzeby oraz budowę anatomiczną od psów dorosłych. Co w ich przypadku jest lepszym wyborem – szelki czy obroża?

Obroża dla szczeniaka – jaka powinna być?

Osoby, które zastanawiają się, jaka powinna być idealna obroża dla szczeniaka, przede wszystkim powinny wiedzieć, że absolutnie niedopuszczalne w przypadku młodych psów – a także dorosłych osobników – jest korzystanie z obroży metalowych i zaciskowych.

Są to produkty, które wywołują u psa negatywne emocje, takie jak strach i obawa przed karą. Szkolenie metodą pozytywną przynosi o wiele lepsze efekty i warto o tym pamiętać, wybierając obrożę dla swojego pupila.

Obroża dla szczeniaka powinna charakteryzować się stałym obwodem, który nie zmniejsza się po jej zapięciu. Warto zwrócić uwagę na to, czy wybrany model obroży nie wbija się w skórę pieska i niezbyt mocno zaciska na jego szyi.

Jeśli chodzi o obroże dla szczeniaka, to do wyboru są modele zarówno wykonane ze skóry, jak i parciane. Najlepszym wyborem są miękkie obroże wykonane z delikatnych materiałów, które nie będą obcierać wrażliwej szyi małego pieska.

Jeśli szczeniak jest silny i dużej rasy, dobrym wyborem będzie dość szeroka obroża, która ograniczy ucisk na krtań podczas ciągnięcia za smycz, co może powodować u psa spory dyskomfort.

Szelki dla szczeniaka – czy to dobry wybór?

Niektórzy właściciele małych piesków rezygnują z kupna obroży na rzecz szelek. Tymczasem nie zawsze jest to dobra decyzja. Specjaliści twierdzą, że wybór szelek dla szczeniaka jest o wiele trudniejszy niż mogłoby się wydawać. Nie wszystkie dostępne na rynku modele są odpowiednie dla szczeniąt. Podstawowe rodzaje szelek, na które może zdecydować się właściciel psa to między innymi:

• szelki z zapięciem z przodu – nie poleca się ich stosowania w przypadku szczeniąt. Specjaliści rekomendują ich stosowanie wyłącznie u dorosłych psów z wykształconym w pełni kośćcem,
• szelki typu guard – są to dość wygodne i komfortowe szelki, które mogą wziąć pod uwagę właściciele szczeniaków. Dobrze dopasowują się do budowy anatomicznej małego psa,
• szelki bezuciskowe – składają się z wyprofilowanej siateczki i materiału, które doskonale dopasowują się do kształtu ciała psa. Optymalnie rozkładają ciężar podczas spaceru, nawet w przypadku dużych psów. Ich zakładanie jest szybkie i sprawne, co ma szczególne znaczenie w przypadku niecierpliwych szczeniąt.

Każdy właściciel szczeniaka sam musi podjąć decyzję, czy zdecyduje się na zakup obroży, czy też może wybierze szelki. Przy wyborze odpowiedniego gadżetu trzeba zwrócić uwagę nie tylko na jego konstrukcję, ale także wielkość szczeniaka, wagę i energiczność. To w końcu jego komfort liczy się najbardziej.