Biznes

Stworzyliśmy wizjonerski plan

Stworzyliśmy wizjonerski plan

Businessland pomaga lokalnym przedsiębiorcom. Jednym z przykładów rzetelnej współpracy z nami jest firma Chabin. DANIELA MARCZAKA, dyrektora strategicznego zaprosiłem do rozmowy – mówi MATEUSZ STYPUŁKOWSKI.

Pamiętasz, jak zaczęła się nasza współpraca?

Oczywiście, poszukiwałem wsparcia biznesowego i kogoś, kto pomoże pozyskać mi unijne dofinansowanie, tak by móc zrestrukturyzować firmę i dalej ją rozwijać. Wybór padł na Businessland, ponieważ już kiedyś spotkaliśmy się na swojej drodze, walczyliśmy na jednej macie. Obaj trenujemy brazylijskie ju-jitsu, a ty przecież jesteś wytrawnym judoką.

Dlaczego potrzebowałeś wsparcia kogoś z zewnątrz?

Pracując w danym biznesie od lat, trudno czasami dostrzec pewne rzeczy. Zewnętrzni eksperci dostrzegają wiele istotnych spraw, zupełnie obiektywnie bez branżowego paradygmatu, co sprawia, że ich rekomendacje są dla nas bezcenne. Zależy nam też na tym, by nasi pracownicy byli na bieżąco z nowinkami technologicznymi, obsługą social mediów, czy trendami w zarządzaniu, więc potrzebne są nam szkolenia.

Jak ważne jest partnerstwo w biznesie?

Partnerstwo w biznesie, w ogóle współpraca między ludźmi, przedsiębiorstwami czy nawet państwami, to klucz do sukcesu. Założyciel naszej firmy, Piotr Chabin na partnerstwie zbudował współpracę polsko-amerykańską, stąd Chabin nazywany jest Briggs&Stratton Polska, a my staramy się tę tradycję pielęgnować, do dziś współpracując z blisko dwoma tysiącami polskich przedsiębiorców i Tobą.

Kompetencje miękkie w branży technicznej to równie ważny czynnik co wiedza techniczna o samych produktach?

Myślę, że praktycznie w każdej branży kompetencje miękkie są naprawdę istotne. Osobiście lubię robić biznes na zasadzie Human2Human, a nie B2B czy B2C. Nie będę tu zgrywał mechanika z krwi i kości albo tego, który od dzieciaka grzebał w motorynce. Jak mawiał klasyk „ja kończyłem podstawówkę nie politechnikę” i zdecydowanie bliżej mi do analizy SWOT niż do diagnozy usterki gaźnika. Czy kompetencje miękkie są równie ważne co wiedza techniczna, branżowa? Trudno mi to oceniać, ale według mnie zarówno umiejętności techniczne, jak i kompetencje miękkie powinny się uzupełniać, wtedy działają najlepiej.

Co udało się usprawnić przez ponad trzy lata wspólnych działań?

Usprawniliśmy strukturę organizacji, zarządzanie na szczeblu kierowników oraz wspólnie stworzyliśmy wizjonerski plan zbudowania ekosystemu branży ogrodniczej – fakt, jest to trochę idylla, ale podobno trzeba mierzyć wysoko. Ekosystem branży ogrodniczej jest owocem naszych wspólnych pomysłów. To wizja stworzenia kolektywu brandów, produktów, usług, a co za tym idzie podmiotów gospodarczych odpowiadających kompleksowo na wymagania dzisiejszego przedsiębiorcy, a z czasem też klienta ostatecznego w branży ogrodniczej. Zaczęliśmy od hurtowni części i silników, produkujemy polską, naturalną farbę do trawy z nanotechnologią NANOCOLOR, niebawem rozpoczynamy branżową dystrybucję ekologicznego paliwa alkilatowego marki WARTER, otwieramy w łodzi sklep i serwis maszyn ogrodniczych, robotów koszących, pił, traktorów etc., pracujemy nad kolejną odsłoną naszego portalu branżowego www. serwister.pl – jest tego odrobinę, a wsparcie ze strony Bussinesland bywa na wagę złota. Kroki milowe staramy się wykonywać każdego dnia, a eksperci pomagają nam dobrać odpowiednie obuwie i trenerów.

Rozmawiał Mateusz Stypułkowski
Zdjęcie Justyna Tomczak

Chabin
www.chabin.pl
Szukaj na Facebooku: Chabin

Businessland
www.business-land.pl
tel. 730 002 501
Szukaj na Facebooku: Businessland