Miejsca

Studiuj w Medyku

Studiuj w Medyku

O nauczaniu, rekrutacji i egzaminach w czasach epidemii oraz powrocie do normalności, rozmawiamy z prof. dr. hab. Wojciechem Welskopem, Rektorem Wyższej Szkoły Biznesu i Nauk o Zdrowiu w Łodzi.

LIFE IN. Łódzkie: Od kilku tygodni uczelnia funkcjonuje w zupełnie nowej rzeczywistości. Jak wygląda obecnie nauczanie?

Rektor Wojciech Welskop: Nowa rzeczywistość zaskoczyła wielu z nas, ale bardzo szybko musieliśmy się do niej wszyscy dostosować, także nasza uczelnia, której funkcjonowanie zupełnie przeorganizowaliśmy. Zajęcia w formie tradycyjnej oczywiście się nie odbywają, co nie oznacza, że szkoła została zamknięta. Wszystkie zajęcia prowadzone są obecnie online za pośrednictwem platformy moodle, z której uczelnia korzysta już od dłuższego czasu. Prowadziliśmy już zajęcia w taki sposób, ale w nieco mniejszym wymiarze, więc byliśmy dobrze przygotowani do nauczania w systemie online. Wykładowcy ze studentami kontaktują się codziennie, przeprowadzane są wykłady, ćwiczenia, studenci piszą testy, prace zaliczeniowe. Muszę przyznać, że wszyscy świetnie odnaleźliśmy się w tej nowej, wirtualnej rzeczywistości. Codziennie od koordynatorów otrzymuję sprawozdania i widzę, że naprawdę dobrze sobie radzimy.

Jednym słowem studenci nie chodzą na wagary, tylko rzetelnie się uczą?

Dokładnie tak. Studenci cały czas są aktywizowani przez wykładowców, żeby w tych zajęciach uczestniczyć. Otrzymują wiele zadań i aktywności, które na bieżąco muszą być wykonywane, by zaliczyć dany materiał. Nikomu nie opłaca się więc wagarować, szkoda czasu. A ponadto wagary w domu, chyba nie są zbyt atrakcyjne.

Jak teraz będą wyglądały zaliczenia, egzaminy?

W tej chwili nie znam jeszcze odpowiedzi na to pytanie. Na bieżąco śledzimy informacje dotyczące odmrażania gospodarki, komunikaty ministra zdrowia oraz ministra nauki i szkolnictwa wyższego i być może jeszcze w czerwcu powrócimy do tradycyjnego nauczania w murach uczelni. Jeśli nie będzie takiej możliwości, jesteśmy przygotowani do przeprowadzenia wszystkich zaliczeń i egzaminów, w tym obrony prac licencjackich i magisterskich, w formie online. Na razie jednak wolelibyśmy, aby odbyły się one w formie tradycyjnej. U nas wszystkie egzaminy zaplanowane są na drugą połowę czerwca, a obrony prac na początek lipca. Jestem optymistą i wierzę, że będziemy mogli wrócić na uczelnię i spotkać się z naszymi studentami face to face, oczywiście z zachowaniem wszelkich środków ostrożności.

Zajęcia praktyczne się nie odbywają. Jak w tym zakresie uda się nadrobić zaległości?

Tych zajęć praktycznych jest u nas sporo, bo prowadzimy nasze kierunki w formie profili praktycznych. Trudno je prowadzić teraz online, więc trzeba było nieco przeorganizować nauczanie. Teraz skupiamy się na wiedzy, a kompetencje i umiejętności praktyczne kształcić będziemy w kolejnych semestrach, a być może uda się także już w czerwcu powrócić do tej formy zajęć.

Jak w tym roku będzie przebiegała rekrutacja?

Rekrutacja już ruszyła i będzie przebiegała podobnie jak w latach ubiegłych. Dla bezpieczeństwa naszych kandydatów i pracowników zalecamy jednak rekrutację online oraz kontakt telefoniczny w celu umówienia się na spotkanie w konkretnym terminie. Planujemy także bezpłatne webinaria, podczas których będzie można dowiedzieć się wszystkiego o zasadach rekrutacji oraz naszej ofercie. Rekrutacja będzie z pewnością trwała dłużej niż do 30 września, ponieważ dopiero w tym terminie planowane jest ogłoszenie wyników matur poprawkowych, a przecież trzeba zapewnić wszystkim możliwość dostania się na wymarzone studia.

Które kierunki cieszą się największym zainteresowaniem studentów i czy w ofercie pojawią się nowości?

Z roku na rok, z czego bardzo się cieszymy, coraz więcej studentów mamy na naszych sztandarowych kierunkach, czyli dietetyce, kosmetologii i pedagogice i to zarówno na studiach pierwszego stopnia licencjackich, jak i drugiego stopnia magisterskich. Bardzo dużym powodzeniem cieszy się także psychologia, którą wprowadziliśmy dwa lata temu. To jednolite pięcioletnie studia magisterskie. Myślę, że także nasz nowy kierunek – prawo – będzie się cieszył dużą popularnością.

Rozmawiała Beata Sakowska

Łódź, ul. Piotrkowska 278
REKRUTACJA: tel.: 42 683 44 18;
rekrutacja@medyk.edu.pl
www.medyk.edu.pl
facebook.com/szkolawyzszamedyk