Biznes

Startupy tworzą innowacje 5G dla przemysłu

Startupy tworzą innowacje 5G dla przemysłu

Młode firmy przy wsparciu Łódzkiej Specjalnej Strefy Ekonomicznej rozwijają pomysły, które przyspieszają kolejną rewolucję przemysłową. W S5-Akceleratorze Technologii 5G łódzkiej strefy powstają nowoczesne narzędzia i maszyny. Startupy mogą liczyć nawet na 600 tys. zł wsparcia i opiekę merytoryczną mentorów.

Mówisz 5G – myślisz Łódź, słyszysz 5G dla przemysłu – myślisz Łódzka Specjalna Strefa Ekonomiczna. Dlaczego? Łódzka strefa jako pierwsza na świecie zaczęła wspierać startupy w tworzeniu innowacji 5G dla przemysłu. Za swoją działalność w tej materii otrzymała nagrodę od fDi Magazine z grupy Financial Times, którego redakcja co roku przygotowuje ranking najlepiej działających stref ekonomicznych na świecie. W programie S5, który strefa realizuje od początku roku, jest już kilkanaście startupów. To firmy polskie i zagraniczne, które dzięki akceleratorowi strefy rozpoczęły swoją biznesową przygodę w Łodzi. Część startupów już pracuje nad rozwojem pomysłów opartych o technologię 5G, które będę testowane, a w przyszłości wykorzystywane przez partnerów i inwestorów strefy, takich jak Miele, Indigo Nails, Wielton czy PGE. Partnerem technologicznym w S5 jest firma Ericsson, która zapewnia edukację dla dużego biznesu. Łódzka strefa do programu poszukuje kolejnych firm. Zgłoszenia można przesyłać do 25 czerwca. Program realizowany jest z Regionalnego Programu Operacyjnego Województwa Łódzkiego, II.1.2: Profesjonalizacja usług biznesowych.

Startupy #S5 – Akceleratora Technologii 5G Łódzkiej Specjalnej Strefy Ekonomicznej:

ConnectedVR

Zespół ConnectedVR tworzy przestrzeń, platformę do jednoczesnej współpracy wielu użytkowników w spersonalizowanym środowisku VR. Umożliwia stworzenie w wirtualnej rzeczywistości kopii przestrzeni istniejących i planowanych, np. obiektów przemysłowych, scenariuszy szkoleniowych. Platforma łączy się czujnikami umieszczonymi przykładowo w fabryce i na podstawie przesłanych danych tworzy tzw. wirtualnego bliźniaka. Dzięki technologii 5G dostęp do danych jest niemal natychmiastowy i pozwala błyskawicznie reagować na zmiany na terenie fabryki.

Inovatica AGV

Startup opracował system, który pozwala na zamianę dowolnego wózka widłowego w wózek autonomiczny. Urządzenia świetnie sprawdzają się tam, gdzie istnieje duża liczba zadań o powtarzalnym charakterze np. wewnętrzny transport palet między magazynem a zapleczem produkcji. Pojazdy opracowane przez Inovatica AGV mogą pracować w warunkach niekorzystnych dla człowieka, jak np. hałas, chłód czy brak światła. Dlatego uznaje się je za ważny element kolejnej rewolucji przemysłowej, a ich potencjał dodatkowo zostanie wzmocniony w sieci 5G.

Omniaz Poland

Innowacja opracowana przez startup Omniaz Poland zamazuje różnice pomiędzy światem cyfrowym a rzeczywistym za pomocą rozszerzonej rzeczywistości. Pozwala konsumentowi w telefonie zobaczyć w swoim mieszkaniu w 3D, jak wygląda i działa dany produkt przed dokonaniem zakupu. Technologia ma sprawić, by kupowane produkty były idealnie dopasowane do potrzeb klienta, przez co zmniejszy się procent odsyłanych produktów po dokonanym zakupie. Jest to szczególnie ważne, gdyż startup skupia się na branży meblarskiej, AGD i RTV, które wymagają odwiedzin w sklepie przed dokonaniem zakupu.

SMART PD

Zespół powstałby rozwinąć rozwiązanie IoT służące do diagnostyki urządzeń elektroenergetycznych (np. transformatorów). Dzięki zastosowaniu zaawansowanej niezwykle czułej metody – emisji akustycznej, będziemy w stanie monitorować rozwój niekorzystnych zjawisk, czyli wyładowań niezupełnych. Obserwacja pozwoli na reagowanie przed wystąpieniem uszkodzenia urządzenia (predictive maintenance), co przełoży się na znaczące oszczędności ich właściciela. Produkt potrzebuje stabilnego łącza, takiego, jakie gwarantuje technologia 5G.

Surveily

Tworzy rozwiązanie służące do poprawy standardów bezpieczeństwa w przemyśle produkcyjnym poprzez automatyzację nadzoru nad procedurami BHP. System za pomocą sztucznej inteligencji dokonuje analizy i interpretacji obrazu z wielu kamer w czasie rzeczywistym. Następnie, jeśli zachodzi taka konieczność, podejmuje działanie na podstawie zdefiniowanych reguł. Działanie systemu można porównać do fotoradaru do wykrywania przewinień BHP. System wymaga przesyłania dużej ilości obrazu wideo wysokiej jakości, na co pozwala technologia 5G.

WEARFITS

Chce przyspieszyć transformację cyfrową przemysłu odzieżowego poprzez wykorzystanie technologii 3D, AR i 5G. Startup umożliwia producentom i sprzedawcom odzieży oraz obuwia, dostarczanie konsumentom niesamowitych cyfrowych doświadczeń zakupowych poprzez wysokiej jakości wizualizacje oraz lepsze dopasowanie rozmiaru. Wystarczy podać swoje wymiary, wybrać sukienkę lub spodnie i zobaczyć, jak będą wyglądały na własnej sylwetce. Dzięki wysokiej jakości skanom 3D butów można przyglądać się im w AR tak samo, jak w rzeczywistości. Wiele wskazuje na to, że technologia 5G stworzy możliwość przeglądania online wirtualnych półek w sklepach.